G

Güntekin Onay

Güntekin Onay Biyografisi

Spor spikeri ve spor yazarıdır.

Güntekin Tasdik, 12 Ekim 1971 tarihinde Adana’da doğmuştur. Eski teknik direktörlerden Gündüz Tekin Onay babasıdır. Basketçilik yapmış Zeynepgül Onay Ene (d.1969) adında bir ablası vardır. 12 yaşında girdiği Özel Işık Lisesi’ni bitirdikten sonradan Boğaziçi Üniversitesi‘nde Turizm bölümünde okudu.

Kanal 6 televizyonunda çalışmaya başlayan 1992 yılında Şansal Büyüka‘nın ekibine yabancı dil bilen birisi olarak girmiş ve spor basınında var olmuştur. Kanal 6‘da dış haberler sorumlusu olarak mesleğe başladı. Televizyonda ilk olarak “Güney Amerika Kupası, sonra Almanya‘ya gidip Borussia Dortmund ile Inter arasındaki maçı anlattı. 1992-1993 sezonunda Türkiye Ligi maçlarını anlatarak devam etti. Düzgün Türkçesi ve mükemmel yorumlarıyla anlattığı maçlara renk kattı. Derken sabahleyin haberlerinde spor haberlerini aktarmaya başladı. Kanal 6’da en son Şansal Büyüka ile Stadyum Programı’nı sundu.

sonradan takım ile birlikte hareket ederek Kanal D’de Televole isimli spor programının, Show TV’de ve Star TV’de Telegol progmanının sunuculuğunu yaptı. bu arada UEFA Şampiyonlar Ligi maçlarını anlatmaya devam etti.

Sonunda NTV’ye geçti ve NTV ve NTV Spor kanallarında İspanya Futbol Ligi olan La Liga’dan maçlar anlatmaya başladı. Rıdvan Dilmen‘le beraber %100 Futbol programını lig maçlarından sonradan ve Türk takımlarının Avrupa maçlarından sonradan yapmaktadır. Bu program Interpress’in yaptığı araştırma sonuçlarına göre, spor yorumlarının yapıldığı programlar içinde birinciliği elde etmiştir.

Beşiktaşlı olduğu aşina Güntekin Onaylama bununla beraber Vatan Gazetesi’inde spor yazarlığı yapıyor. Yüzde Yüz Futbol isimli programı sırasında, Beşiktaş’ın üstüste maç kaybetmesi peşinde, aynı zamanda gazetede patronu olan Başkan Şimşek Demirören’i topa tutmuştu. Bunun üzerine Rıdvan Dilmen şaşkınlıktan ne diyeceğini bilememiş ve “Sen gazeteden istifa mı ettin” diye sormuştu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Fatih Tekke

Bir dönem pazar geceleri “Videolig” programında Rıdvan Dilmen‘le Türkiye ligindeki tüm karşılaşmaların özetlerini gösterip yorumladı. hemen Gol programında Emek Ege ve Mert Aydın‘la Avrupa liglerini yorumlamaktadır.

Güntekin Onaylama, İngilizce, İtalyanca ve İspanyolca elde etmek üzere 3 dil bilmektedir. Playstation oyunlarından Call of Duty: Çağdaş Warfare 2 oynamayı sevmektedir.

Güntekin Onaylama, Serra Aydınlatılmış ile evlidir. Irmak (d.2008) adında bir kızı vardır.

Ntv Spor’da Rıdvan Dilmen ile Yüzde 100 Futbol programını yapan Güntekin Tasdik, 26 Temmuz 2017 tarihinde ayrıldı ve beIN Sports‘la anlaştı.

Ödülleri :
2011 – Altın Kelebek Ödülleri En İyi Spor Programı (Yüzde 100 Futbol)
2009 – Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği Ödülleri Yılın Spor Programı (Yüzde 100 Futbol)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı