G

Gustave Eiffel

Gustave Eiffel Biyografisi

Alexandre Gustave Eiffel, 1832 doğumlu Fransız mühendis, mimar. Dünyanın en ünlü yapılarından ikisi olan Eyfel Kulesi’ni ve Özgürlük Heykeli’ni tasarlayan Eiffel, bununla birlikte dünya üstünde çoğu ülkede halen kullanılan ekonomik yapılara imza atmış.
Gustave Eiffel, 15 Aralık 1832’de Fransa’da dünyaya geldi. Mimar, Paris’te Ecole Centrale des Arts et Manufactures adlı okulda kimya okudu. Mezun olduktan daha sonra amcasının fabrikasını devralmak üzereyken ailede çıkan bir ağız dalaşı sonucu Eiffel bu fırsatı değerlendiremedi ve trenyolu köprüleri tasarlayan bir şirkette işe başladı.

Charles Nepveu, Eiffel’e Fransa’daki bir trenyolu köprüsünde, bir proje yönetmeni olarak ilk işini verdi. Ama meslek sırasında öteki yönetmenlerin hepsi istifa etti ve Eiffel, projeyi tek başına yürütmeye başladı. Nepveu, Eiffel’in başarısına tanık olduktan daha sonra onu diğer projelerde kullanmaya başladı. Nepveu’nun desteği ve güveni, mühendisi daha da ileriye götürdü.

Bir danışmanlık ve inşaat firması kuran Eiffel, Portekiz ve Porto arasındaki Douro Nehri’ne inşa edilecek bir trenyolu köprüsü için uluslararası bir ihaleye girdi. Teklifiyle ihaleyi kazandı çünkü keza en ucuz, hem de en güzel dizaynı sunabilmişti. 2 yıldan eksik bir vakit içinde, 1877’de biten köprü tam 114 yıl kullanıldı.

Eiffel, tıpkı Eyfel Kulesi gibi Paris’in sembolü haline gelen La Ruche’a da imza attı. 1887’de, Panama Kanalı’nın inşasına iki taraflı olacak olan Fransa namına projeye katıldı. Ama yanlış yönetim sonucu proje başarısız oldu ve yarıda kesildi. Girişimciler geri çekilmeye başlayınca da Eiffel’in ünü de zedelenmeye başladı. Mühendis, ilk yapım girişiminde kanal işini üstlenemedi.

Sonraki yıllarda Eiffel, aerodinamik üzerine yoğunlaşmaya başladı. Tasarladığı köprüler dünyanın dört bir yanında yapı ediliyordu. Fazla yetenekli işçilerin çalıştırılması da gerekmediği için fazla hesaplı bulunuyordu. 1889 yılında, Fransız İhtilali’nin 100. yıldönümü için tasarladığı Eyfel Kulesi inşa edildi. Kule, bir turistik patlamaya neden oldu, Fransa’nın sembolü haline geldi, halen dünyanın en fazla alaka çeken yapılarından biri olma özelliğini taşımakta.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   George Sand

Eiffel’in dünyaca meşhur bir öteki eseri ise, Fransızlar’ın Amerika’ya bir hediyesi olan Özgürlük Heykeli idi. Heykel, iki ülke arasındaki saygının ve dostluğun simgesiydi. Tıpatıp Eyfel Kulesi gibi, Özgür Heykeli de Amerika’nın sembolü oldu. 1886 yılında ülkedeki yerini aldı.

Dünyanın dört bir yanında onlarca ünlü eseri bulunan mühendis, 27 Aralık 1923’te hayatını kaybetti. San Sebastian Kilisesi (Filipinler), Garabit Viaduct Köprüsü, Souleuvre Viaduct Köprüsü, Long Bien Köprüsü (Vietnam) gibi birçok yapıya imza attı. Dünyanın en fazla ilgi çeken iki yapısını tasarlayan bir mimar olarak Eiffel, bu yapıları ziyaret eden milyonlarca insan göre hergün hatırlanmakta.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı