K

I. Katerina

I. Katerina Biyografisi

Çariçe I. Katerina, Rusya Çarlığı ile Osmanlı Devleti aralarında yapılan Prut Savaşı sırasında Baltacı Mehmet Paşa ile görüştüğü ileri sürülmektedir.

I. Katerina, 15 Nisan 1684 tarihinde Polonya’nın Malbork bölgesinde köylü ailesinin kızı olarak doğmuştur. Doğduğu zamanki ismi Marta Elena Skavronska idi. Üç yaşında kimsesiz kaldı ve Lüterci papaz Johann Ernst Glück tarafından büyütüldü.

Ruslar, 1700 yılında İsveç ile yaptıkları savaşlar esnasında Katerina’yı esir aldılar ve yetim köylü kızı, Çar Petro’nun danışmanlarından birinin hizmetçiliğini yapmaya başladı. Görevi, danışmanın konağında çamaşırcılıktı. Katerina, bu vesileyle efendisinin konağına çoğu kez gelen Çar’ın gönlünü çelmeyi başardı, 1703‘te Çar’dan bir çocuk dünyaya getirdi ve 1705’te Ortodoks dinine geçti ve Ekaterina Aleksiyevna adını aldı.

I. Katerina, 1712 yılında Rus çarı I. Petro ile evlendi. 1703’te Çardan bir çocuk dünyaya getirdikten daha sonra Ortodoks olup adını değiştirmişti. I. Katerina ve Petro’nun bu evlilikten 11 çocuğu dünyaya geldi ama içlerinden yalnızca Anna ve Yelizaveta adlı iki kızı yaşadı. Yelizaveta daha sonra Rusya‘nın çariçesi oldu. Eşi I. Petro’nun 8 Şubat 1725 tarihindeki ölümüne kadar evli kaldılar.

I. Katerina‘nın 1710-1711 yılları aralarında Rusya Çarlığı ile Osmanlı Devleti aralarında yapılan Prut Savaşı esnasında barışı temin etmek şahsen Osmanlı sadrazamı Baltacı Mehmet Paşa‘yla müzakerelere katıldığı ileri sürülmektedir. Ancak Prut Savaşı’nı en ince iyice anlatan iki tarafa ait ruznamelerden hiçbiri I. Katerina ile Baltacı’nın buluşmalarından bahsetmiyor.

Sayıca üstün olan Osmanlı ordusunun Rus ordusunun etrafını sardığı sırada I. Petro çaresiz umutlarla bu kuşatmadan çıkışın yollarını arıyordu. Osmanlı ordusu ise sabırsızlıkla son taarruz emrini beklemekteydi. Karısı Katerina Osmanlı’ya teslim olarak bir barış teklifinde bulunmayı önerdi. Baltacı Mehmet Paşa tarihteki yenilgileri göz önüne getirerek hiçbir riske girmemek adına Rusya’nın barıştırma teklifini kabul etti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Kral Konstantin

Prut savaşından daha sonra 1712 Şubat’ında Çar ile resmen evlendi.

I. Katerina, 1714 yılında taç giydi. I. Petro’nun 8 Şubat 1725 tarihinde vâris bırakmadan ölmesi üstüne de asillerin muhalefetine rağmen saray muhafızlarının ve bir takım askerlerin desteğiyle “Çariçe” ilân edildi.

Devlet işlerini kocasının daha önce belirlemiş olduğu altı şahsiyet bir danışmanlar heyetine bırakan I. Katerina, dış politikada İngiltere, Fransa ve Prusya‘nın oluşturduğu Hannover Birliği’ne karşısında Avusturya ile İspanya‘nın tarafını tuttu.

I. Katerina, 17 Mayıs 1727 tarihinde Tsarskoye Selo, Puşkin, Rusya’da 43 yaşında tüberküloz hastalığından ölmüştür.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı