J

Jack Daniel

Jack Daniel Biyografisi

Jack Daniel, dünyaca ünlü Jack Daniel’s viskisinin yaratıcısı ve Amerika Birleşmiş Devletleri’ndeki Jack Daniel’s Damıtım Evi‘nin kurucusu. Içki üretimini tescillendiren birincil kişi olan Jack Daniel’ın kurduğu damıtım evi de ABD’deki en eski tescilli damıtım evi olma unvanına sahip.

Jasper Newton Jack Daniel, 1850 yılında Kuzey California, Tennessee‘de dünyaya geldi. (Kentte çıkan bir yangında hükümet binasındaki evraklar hasar gördüğünden ve Jack Daniel ile annesinin mezar taşlarında yazar tarihler birbiriyle çelişkili olduğundan, doğum tarihi kesin olarak bilinememektedir. kesinkes aşina tek şey Eylül ayında doğmuş olduğudur.)12 kardeşi olan Jack Daniel ufak yaşta annesini kaybetti ve 7 yaşında Dan Call ailesinin yanına çalışmaya başlamadan önce, bir aile dostları göre yetiştirildi. Lutherci bir vaaz olan Call’un Louse River’da bir viski imalathanesi de vardı.

Sonraki birkaç yıl içersinde Jack Daniel, Dan Call’dan viski üretimi hakkındaki her şeyi öğrendi ve 1863 yılının eylül ayında, alkollü alkol satmak yerine insan ruhunu yüceltme arzusunun artan baskısına dayanamayan Call, viski imalathanesini o sırada 13 yaşında olan Daniel’a sattı.

Jack Daniel da tıpatıp Dan Call gibi taze viskinin akça ağaç kömürüylsı gerektiğine inanıyordu; sahiden bu işlem sıkça kullanılmakta olmasına karşın, süre ve maliyet açısından getirdiği ağırlık nedeniyle öteki viski üreticileri kadar artan bir şekilde daha eksik kullanılmaya başlanmıştı. Ama Jack Daniel, vazgeçilmez olduğuna inandığı kömürde yumuşatma işlemini geliştirerek 1866 yılında hatasız ayla getirdi (Odun kömüründe yumuşatma, Jack Daniel’s viskisinde olduğu gibi Tennessee viskisi yapımında da kullanılan bir işlemdir. İşlem, yeni yapılan viskinin takriben 3 metrelik akça ağaç kömürüyle sımsıkı kaplanmış dev konteynerlerden yavaş yavaş damlatılmasını içermektedir. 10 gün süren bu işlemin sonunda, viski kömür özünü emer ve alkol, arıtılmış hale gelerek farklı bir tat ve kokuya sahip olur). Hükümetin aidat koyacağını tahmin eden Jack Daniel, 1866 yılında damıtım evini yasal olarak tescil ettirdi. Kendisi bu işlemi yaptıran birincil üreticiydi. Böylece Tennessee’nin ufak bir kasabası olan Moore County‘nin ortasındaki Lynchburg‘da yer alan damıtım evi de ülkenin en eski açıklanmış damıtım evi sıfatını kazandı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   John B. Goodenough

Jack Daniel benzer sene; mısır, çavdar, arpa maltı ve bütün bir sene her tarafında sabit 26,41 C derecede akan demirsiz suyla ürettiği viskiyi, başlangıçta mantar tıpalı toprak sürahilerde şişeledi. Viskisini diğerlerinden karışıklığa itmek için, sürahilerin üstüne adını basan Daniel, 1870‘lerin sonlarına doğru sırça şişelerin fazla istek görmeye başlamasıyla üzerine damıtım evinin adının kabartma olarak işlendiği, standart, yuvarlak, bir sırça şişe ilerletti. Kömürde yumuşatılmış viskisi ayrı olduğu için, viskisini koyduğu şişenin de öbür olması gerektiğine inanıyordu. 1895 yılında, Illinois Alton Sırça Şirketi‘nden bir satıcının, kendisine yivle süslenmiş bir boynu olan, köşeli, yeni ve hiç kimsenin kullanmadığı bir şişe tasarımı göstermesiyle, Jack Daniel’s köşeli şişelerde pazarlanmaya başlamış oldu.

1904 yılında Jack Daniel, Old No. 7 Tennessee viskisiyle St. Louis, Missouri’de yapılan Dünya Fuarı‘na katıldı. Dünyanın her tarafından katılan 20 viski arasından, dünyanın en iyi viskisiseçildi ve altın madalya ile ödüllendirildi. bununla birlikte, 1866 yılından bu yanlamasına hiç değişmez etiketiyle Jack Daniel’s, yedi altın madalya kazandı (1905, ABD dışarıda kazanılan ilk altın madalya, Belçika – 1913, Belçika – 1914, Anglo-Amerikan Fuarı, Londra – 1915, Hijyen Enstitüsü Sertifikası, Londra – 1954, Mükemmellik Yıldızı ödülü, Belçika – 1981, Amsterdam’da bahşedilen palmiye yapraklı altın madalya).

Boyu yalnızca 158 cm olan Jack Daniel, 21. yaş gününü hatırasına yapmak için şehre alışverişe gittiğinde, dizlerine kadar inen devlete ait bir frak ve geniş taraflı bir çiftçi şapkasıyla döndü. Bu kıyafeti, ömrünün sonuna kadar giyeceği jurnal üniforması haline gelen Jack Daniel, bir kere herhangi bir şeyi kendi istediği biçimde belirleyince, onu bir daha hiç değiştirmezdi ( ancak bu giysiler de onun için söylenen bu görüşü destekliyor).

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   James Last

Evlenmeyen ve hiç çocuğu olmayan Jack Daniel, damıtım evini yeğeni Lem Motlow‘a bıraktı. 1887 yılında Jack Daniel’ın yanında çalışmaya başlayan Motlow, damıtım evinin 29 yıl süren içki yasağı yıllarında da ayakta kalmasını sağladı ve yeniden üretime başladığı 1944 yılında, Lem Motlow’un adı Jack Daniel’s etiketine eklendi.

1905 yılında, Jack Daniel bir sabahleyin erkenden işe geldi ve ofisindeki kasayı açmaya çalıştı. Kasanın şifresini hatırlayamayan ve kızgınlıkla kasayı tekmelemeye başlayan Daniel, sert bir darbeyle vurunca but parmağını kırdı ve anında sonradan kaptığı enfeksiyon sonucu 1911 yılında, kan zehirlenmesinden hayatını kaybetti. Lynchburg‘a gömülen Jack Daniel’ın kabir taşının yanında, ölümünün arkasından matem tutan fazla sayıda hanım için yerleştirilen iki sandalye bulunuyor.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı