J

Jack Lemmon

Jack Lemmon Biyografisi

Amerikalı aktör ve müzisyen.
Jack Lemmoıdır. Ana adı John Uhler Lemmon III. ;Massachusetts eyaleti ,Boston şehrinin Newton banliyösünde Wellesley Hastanesinin asansöründe doğmuştur., Mildred Burgess Larue ve John Uhler Lemmon II çiftinin tek çocukları olarak 8 Şubat 1925 de dünyaya geldi. Newton John Ward İlköğretim Okuluna gitti. Ortaokul ve liseyi Rivers Country Day School’da okudu. Sonradan Phillips Andover Akademisi lisesine gitti, 18 yaşında 1943 de mezun oldu. Harvard Üniversitesi’nde okurken tiyatroyla ilgilendi,Harvard Hasty Pudding Kulübü başkanı oldu.

Jack Lemmon ; kendi kendine piyano çalmayı öğrendi. Hem, armonika, organ ve kontrbas enstrümanlarını da kullanmasını bilirdi.

Bilhassa komedilerde galibiyet karşılayan ABD’li sinema oyuncusu. 2.Dünya Savaşı esnasında, ABD Deniz Kuvvetleri’nde iletişim subayı olarak askerliğini yaptıktan daha sonra New York kenti’ndeno çalarak bir müzisyen olarak çalıştı. 1940’ların ve 50’lerin başlarında radyo, televizyon ve tiyatro prodüksiyonlarında oynadı.

Sinema hayatına başladığı yıllarda Lemmon soyadını limonla karıştırılmaması için Lennon olarak değiştirmek istemiş yöneticiler , ama o da bu sefer Lenin ile karıştırılır diye kabul etmemiş.

1954’te, başrollerini Judy Holliday’le paylaştığı It Should Happen to You filmiyle sinema oyunculuğuna başladı. Ertesi yıl tezgâhtar erkek oyuncu (1955) Oscar’ını kazandığı Mister Roberts filmiyle ün kazandı. 1966’da The Fortune Cookie’de birlikte oynadığı Walter Matthau ile başarılı bir ikili oluşturdu. 1973’te Save The Tiger filmiyle en iyi erkek oyuncu dalında Oscar kazandı. 1979 tarihli China Syndrome ve 1982 yapımı Costa Gavras’ın yönettiği Missing filmleriyle Cannes Film Festivali’nde iki defa en iyi erkek oyuncu seçildi. Sinema hayatı baştan başa yedi kez en iyi erkek oyuncu Oscar’ına aday gösterildi. 1988 yılında Amerikan Film Enstitüsü kendisine Hayat Boyu Başarı Ödülü verdi . Wine and Roses (1962) filmindeki rolü, onun en sevdiği rollerden biri oldu . 1996 yılında , 46. Milletlerarası Berlin Film Festivali Onursal Altın Ayı ödülü Lemmon’a verildi. Tuesdays with Morrie (1999) filmindeki ,ölmekte olan bir üniversite profesörü rolüyle bir Emmy Ödülü almıştır. Komik ve ciddi rolleri arasındaki ustaca hareketli, o Hollywood’un en fazla yönlü ve deneyimli oyuncularından biri olduğunu kanıtladı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Jean Piaget

Lemmon, o kadar fazla efsanevi isimler ile çalıştı, Marilyn Monroe , Natalie Wood, Betty Grable, Janet Leigh, Shirley MacLaine, Romy Schneider, Doris Day, Kim Novak , Judy Holliday, Rita Hayworth , Virna Lisi, Ann – Margret,Sophia Loren ve çok daha fazlası. bununla birlikte Tony Curtis , Ernie Kovacs , Walter Matthau ve Kevin Spacey ile yakın arkadaş oldu .

Empire (UK) dergisinin “Tüm Zamanların En İyi 100 Film Yıldızı” listesinde 47. sırada. Ekim 1997

Lemmon iki defa evlendi .

1950 yılının Mayıs ayında Jack Lemmon, oyuncu Cynthia Stone(d. Şubat 26, 1926), ile evlendi. Onların bir oğulları oldu ,Chris Lemmon (d. 1954),Çift 1956 yılında boşandı. İkinci karısı aktris Felicia Farr ile 1962 yılında evlendi, 1966 yılında Courtney adında bir kız çocukları oldu.

Lemmon, 1960’ların sonlarında bir alkolik olduğunu itiraf etti. (Kaynak: Los Angeles Tomes Obituary)

Jack Lemmon; çok sevdiği ve çoğunlukla beraber çalıştıkları arkadaşı Walter Matthau’nun ölümünden bir sene dört gün sonradan vefat etti ve onun yanına defnedildi .

Jack Lemmon; 27 Haziran 2001 tarihinde , kolon kanseri ve Mesane kanseri hastalığı yüzünden (76 yaşında) Los Angeles , Kaliforniya , ABD’de öldü.

Jack Lemmon , 60’tan fazla filmde oynadı.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı