J

Jacob Grimm

Jacob Grimm Biyografisi

Kardeşi Wilhelm Grimm ile beraber kaleme aldığı eserlerle bilinen Alman yazar, dil bilimci ve folklor uzmanı. Wilhelm ile beraber kaleme aldıkları eserler tamamen Grimm Kardeşler adıyla meşhur olsa da, kardeşinden bağımsız olarak kaleme aldığı hukuk ve filozofi alanındaki eserleri ile de döneminin kayda değer bilginleri arasında yerini almıştır.
Jacob Ludwig Carl Grimm, 4 Ocak 1785 tarihinde, Hanau, Hesse-Kassel’de dünyaya geldi. Kendisinden bir yaş minik olan kardeşi ile beraber artan Jacob Grim, Kassel’de bulunan Friedrich Lisesi’nden mezun oldu. 1803 yılında Malburg Üniversitesi’ne kabul edildi. Willhelm, burada hukuk eğitimi aldı. Kendisinden bir yaş ufak olan kardeşi Willhelm Grim ise, abisinin okuduğu okullara ondan bir yıl sonra girdi ve benzer derecelerde o okulları da başarıyla bitirdi.

18081829 yılları aralarında Kassel’de kütüphane memuru olarak atama yapa Wilhelm Grimm, sonradan ise Kassel Kütüphanesi’nde üstteki düzeyli memur olarak çalışmaya başladı; 1830 yılında ise profesör ünvanını kazandı.

18371841 yılları arasında beş akademisyen arkadaşı ve abisiyle beraber Gottingen Üniversitesi’nde Gottingen Sieben adlı bir grup yaratıcı Jacob Grimm, bu gruar verdiğini düşündükleri Kral Ernst August’u protesto etti. Grubun bütün elemanları August kadar üniversiteden uzaklaştırıldı. Grupta Jacob’un yanı sıra kardeşi Willhelm’de bulunmaktaydı.

Dünya çapında kardeşi ile beraber yaptığı çalışmalarla tanınsa da, Jacob Grimm’in kendi başına yarattığı eserler de akademik çevrelerce büyük ilgi fark etti. Alman cesaret destanları ve folklor hikayeleri üzerine uzmanlaşan Jacob Grimm, hem kardeşiyle beraber Alman Dil Bilimi ve Alman Edebiyatı bölümlerini kurmuş, dev bir Alman Sözlüğü oluşturmuştu. Jacob Grimm’in edebiyata kazandırdığı ve Grim Kanunu olarak bilinen dilbilimi kuralları, halen Alman Dili’nin temellerini oluşturmaktadır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   James Coburn

Wilhelm Karl Grimm, 20 Eylül 1863 tarihinde, Berlin’de hayata gözlerini yumdu. Mezarı günümüzde Berlin mezarlığı olarak adlandırılan St Matthaus Kilisesi’ndedir. Jacob Grimm’in kişisel eşyaları ve de kişiye özel kitaplığı ve bireysel el yazması notları, halen Berlin Devlet Kütüphanesi’nde sergilenmektedir.

Kardeşi Willhelm ile beraber kaleme aldığı eserleri ve iki kardeşin dünyaca tanınmasını sağlayan masal derlemelerini Grimm Kardeşler başlığında bulabilirsiniz.

Eserleri

Alman Grameri

Eski Hukuk Eserleri

Alman Mitolojisi

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı