J

Jacopo da Pontormo

Jacopo da Pontormo Biyografisi

Sanatçı Jacopo da Pontormo, Yüksek Rönesans’ın klasikçiliğinden uzaklaşarak ara sıra erken maniyerizm olarak tanımlanan daha kişisel ve anlatımcı bir üslup yaratmıştır.

Jacopo da Pontormo, 24 Mayıs 1494 tarihinde Empoli, İtalya’da sanatkâr Bartolommeo Carrucci’nin oğlu olarak doğmuştur. Ana adı Jacopo Carucci’dir.

Jacopo da Pontormo, biyografi yazarı Giorgio Vasari’ye kadar Leonardo da Vinci’nin, ardındaki da Mariotto Albertinelli ve Piero di Cosimo’nun yanında çıraklık yaptı. İlk dönem yapıtlarına daha çok, 18 yaşında yanında çalışmaya başladığı Andrea del Sarto’nun etkileri yansıdı.

1518 yılında Floransa’daki 5. Miehele Visdomini Kilisesi altar panosunu tamamladı.

Jacopo da Pontormo, Michelangelo Buonarroti’nin sanatından esinlenerek ve çevre çizgilerine önem vererek parlak bir resim üslubu ortaya koymuştur. Siluetleri vurgulamayı seven ressam maniyerist üslupla çalışmıştır.

Jacopo da Pontormo’nun sıkıntılı ve istikrarsız karakteri, onu yeni deneylere itmiştir. zaman zaman Albrecht Dürer’in baskı resimlerinden de etkilenen artist, hafif ve soğuk tonlar içeren bir renk yelpazesi içinde dolambaçlı biçimler ortaya koymuştur.

1545 yılından daha sonra San Lorenzo kilisesinin apsisini süslemiştir. Burada on yıl baştan başa şaşırtıcı ve grift, anıtsal bir tesir taşımayan ve hiçbir galibiyet kazanmayacak düzenlemeler üzerinde çalışmıştır.

pontormo-carmihtan-indirilis.jpg

Jacopo da Pontormo’nun “Çarmıhtan İndiriliş” devlete ait önemlidir. Burada yapısalcı bir hoşgörüyle yuvarlak bir hareket, kompozisyona egemendir. Renk tercihleri de natüralist bir cereyan göstermez ve böylece görünmeyen resmin renk tercihlerine dürüst gider. Maniyerist sanat ve onu uygulayan sanatçılar, ilerici ve o denli de etkili bir Rönesans karşıtlığını kullanmışlardır. Pontormo da bundan yararlanmıştır.

Daha fazla dinsel konuları işleyen Jacopo da Pontormo’nun yaptığı birçok portre resimleri de vardır. 1521 yılında Medici ailesi göre Poggio a Caiano’daki villayı mitolojik konulu resimlerle bezemekle görevlendirildi. 1522- 1525 yıllarında Floransa yakınlarındaki Certosa Manastıra için yaptığı “Isa’nın Çektikleri” dizisinde o sıralarda oymabaskıları ve ağaçbaskıları İtalya’da elden ele dolaşan Albrecht Dürer’den etkilendi. Olgunluk dönemi üslubunun en yetkin örneği bu dizinin hemencecik peşinde Floransa’daki Santa Felicità Kilisesi için yaptığı “Isa’nın Çarmıhtan İndirilmesi”dir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Jamie Dornan

Son yıllarında bir münzevi gibi yaşayan Jacopo da Pontormo’nun son 10 yılında üzerinde çalıştığı San Lorenzo Kilisesi freskleri günümüz de yalnızca çizimlerden bilinmektedir. Bu çalışmalarda Michelangelo Buonarroti’nin etkileri görülür.

Jacopo da Pontormo, 2 Ocak 1557 tarihinde Floransa, İtalya’da 63 yaşında ölmüştür.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı