K

Keira Knightley

Keira Knightley Biyografisi

Keira Knightley, 1985 doğumlu İngiliz dizi ve sinema oyuncusu. Kariyerine çocuk yaşta başlayan Knightley, 2003 yapımı Bend It Like Beckham ve Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl filmleriyle şöhreti yakaladı.

Knightley, 2005‘te, Price and Prejudice filmindeki rolüyle “En İyi Bayan Oyuncu” dalında Akademi Ödülü’ne namzet gösterildi.

Keira Christina Knightley, 26 Mart 1985‘te, İskoç ödüllü oyun yazarı ve eski aktris Sharman Mcdonald ile İngiliz tiyatro ve dizi oyuncusu Will Knigthley‘in Caleb adındaki oğullarının arkasından ikinci çocukları olarak Teddington, Middlesex, İngiltere‘de dünyaya geldi.

Knightley, eğitimine Teddington Okulu‘nda başladı ve Esher Koleji‘ne devam etti. Mektep yıllarının başlarında okuma ve yazma zorluğu çekmesine karşın okulunda başarılı oldu ve bu sayede ailesinden oyunculuk kariyeri için bir ajansa tescil olabilme izni aldı.

Kariyerine yedi yaşında başlayan Kiera, önceleri sayısız acemi yapımda rol aldı. İlk televizyon filmi rolü, 1993 yapımı Royal Celebration‘daydı. 1995‘te dizi film The Bill‘in bölümlerinden birinde oynadı. Büyük ses getiren, 1999 yapımı Star WarsMenace‘da, Padmé Amidala‘nın “yem dublörü” olana kadar birçok televizyon filminde rol aldı. Bu film esnasında Padmé rolünde oynayan Natalie Portman‘a olan benzerliğiyle dikkatleri çekti.

1999’da bitmiş çevrilmeye başlanan Yıldız Savaşları filminin ilkinde küçük bir rol (Kraliçe Amidalanın yerine geçen nedime) olarak kendini gösterdi. İlk başrolünü 2001’de tv yapımı Princess of Thieves’de, Robin Hood‘un kızı olarak oynadı. Bu süre içinde The Hole ve Doctor Zhivago filmlerinde göründü. Ama parladığı rol, hiç beklenmedik bir filmdi. 2002 yılında Hintli bayan yönetmen Gurinder Chadhanın futbolcu elde etmek isteyen Hintli bir kızın hikayesini anlattığı küçük bütçeli ‘Bend it Like Beckham’ (Hayatımın Çalımı Beckham) filminde oynayarak birdenbire yalnızca İngiltere’de yok tüm dünyada adını duyurdu. Böylece fakat, meşhur Amerikalı yapımcı Jerry Bruckheimer, ona (Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl) Karayip Korsanları filminde baş kadın oyuncu rolünü verdi. Johnny Depp ve Orlando Bloom’la oynadığı bu filmin büyük bir başarı elde etmesiyle dünya çapında ünlü bir yıldız haline geldi. Knightley 2005’te, Pride and Prejudice filmindeki rolüyle ‘En İyi Bayan Oyuncu’ dalında Akademi Ödülü’ne aday gösterildi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Kristanna Loken

2005 yılında üç filmde pat diye rol aldı: The Jacket, gerçek bir hayat hikayesinden yola çıkılarak çekilen ve bir ödül avcısını canlandırdığı Domino, son olarak da bir Jane Austen romanından uyarlanarak çekilen Pride and Prejudice. Bu filmdeki ingiliz kadın rolüyle “En İyi Bayan Oyuncu” dalında Yüksekokul Ödülü’ne ve Golden Globe Ödülü’ne aday gösterildi, lakin ikisini de sahip olamadı.

Knightley, en son Vanity Fair dergisinin 2006 Mart ayı kapağı için Scarlett Johansson ve Tom Ford‘la birlikte verdiği çıplak pozlarla dikkatleri üzerine çekti. Dergide yeralan röportajda, çok az dışarı davet edildiğini ve dış görünüşünden memnun olmadığını söyledi.

Birçok dergi tarafından “Dünyanın En Seksi Kadınları” listelerinde üst sıralarda seçilen Knightley, Nisan 2006‘da Chanel parfümünün yeni ünlü yüzü olarak ilan edildi. Keira’nın Mayıs 2006’da, Yahudi Kabala dini üyesi olduğu bildirildi.

2012 yılında başrolünü Jude Law ile paylaştığı İngiliz yapımı Lev Tolstoy‘un aynı adlı romanından uyarlanan “Anna Karenina” filminde oynamıştır.

Keira Knightley, 5 Mayıs 2013 tarihinde Klaxons rock grubunun solisti James Righton ile Fransa‘nın Mazan kentinde evlendi.

Filmleri ve Dizileri :
Oyuncu :
2018 – The Nutcracker and the Four Realms ( Sugar Plum Fairy) (Sinema Filmi)
2017 – Karayip Korsanlari: Salazar’ın intikamı (Elizabeth Swann) (Sinema Filmi)
2016 – Bakımlı Alımlılık (Aimee Moore) (Sinema Filmi)
2015 – Everest (Jan Hall) (Sinema Filmi)
2014 – Söyle, Ne Zaman? (Megan) (Sinema Filmi)
2014 – Enigma (Joan Clarke) (Sinema Filmi)
2013 – Jack Ryan: Gölge Ajan (Cathy) (Sinema Filmi)
2013 – Can A Song Save Your Life? (Gretta) (Sinema Filmi)
2012 – İlk ve Son Aşkım (Penny) (Sinema Filmi)
2012 – Stars in Shorts (Woman) (Sinema Filmi)
2012 – Anna Karenina (Anna Arkadyevna Karenina) (Sinema Filmi)
2011 – Tehlikeli İlişki (Sabina) (Sinema Filmi)
2010 – The Beautiful and the Damned (Zelda Sayre) (Sinema Filmi)
2010 – Son Gece (Joanna Reed) (Sinema Filmi)
2010 – Londra Bulvarı (Charlotte) (Sinema Filmi)
2010 – Beni Katiyen Bırakma (Ruth) (Sinema Filmi)
2008 – The Edge of Love (Vera Phillips) (Sinema Filmi)
2008 – The 80th Annual Academy Awards (Kendisi) (TV Filmi)
2008 – Düşes (Georgiana, Devonshire Düşesi) (Sinema Filmi)
2007 – Silk (Hélène Joncour) (Sinema Filmi)
2007 – Kefaret (Cecilia Tallis) (Sinema Filmi)
2007 – Karayip Korsanları: Dünyanın Sonu (Elizabeth Swann) (Sinema Filmi)
2006 – Stories Of Lost Souls (Leah) (Sinema Filmi)
2006 – Karayip Korsanları: Ölü Adamın Sandığı (Elizabeth Swann) (Sinema Filmi)
2005 – The Jacket / Çıldırış (Jackie Price) (Sinema Filmi)
2005 – Domino (Domino Harvey) (Sinema Filmi)
2005 – Aşk ve Kibir (Elizabeth Bennet) (Sinema Filmi)
2004 – Kral Arthur (Guinevere) (Sinema Filmi)
2003 – Karayip Korsanları: Siyah İnci’nin Laneti (Elizabeth Swann) (Sinema Filmi)
2003 – Love Actually / Aşk Heryerde (Juliet) (Sinema Filmi)
2002 – Pure (Louise) (Sinema Filmi)
2002 – Hayatımın Çalımı Beckham (Jules) (Sinema Filmi)
2002 – Doctor Zhivago (Lara Antipova) (Ufak Dizi)
2001 – Princess of Thieves / Hırsızlar Prensesi (Gwyn) (Sinema Filmi)
2001 – The Hole / Delik (Frances Almond Smith) (Sinema Filmi)
1999 – Yıldız Savaşları Birim 1: Kuytu Risk (Kraliçenin Dublorü) (Sinema Filmi)

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Kemal Gülen
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı