K

Kemal Unakıtan

Kemal Unakıtan Biyografisi

Kemal Unakıtan, 14 Şubat 1946 tarihinde Edirne‘nin Süloğlu ilçesine tabi Domurcalı köyünde doğdu. Babasının adı Mustafa, annesinin adı Hidayet’tir. İlk, orta ve lise tahsilini Edirne’de tamamladı.
Gazi Üniversitesi, Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ni 1968 yılında bitirdi. Maliye Bakanlığı’nda Hesap Uzmanı olarak çalıştı.

BİRKO Ticaret ve Sanayi AŞ’de Genel Müdür Yardımcısı ve Finansal Koordinatör, Türkiye Selüloz ve Kâğıt Fabrikaları’nda (SEKA) Genel Müdür Yardımcısı, Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanı, Bahariye Mensucat’ta Genel Müdür, Albaraka Türk’te Yönetim Kurulu Üyesi, BEM Dış Ticaret Şirketinde Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanı, Family Finans’ta Idare Heyeti Üyesi olarak görev yaptı.

Recep Tayyip Erdoğan‘ın talebiyle onun yerine aday olarak 2002 yılında TBMM‘ye girdikten daha sonra tekrar Erdoğan’ın insiyatifiyle Abdullah Gül başbakanlığındaki 58. Hükümette Maliye Bakanlığı’na getirildi. Erdoğan’ın Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nı Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener‘den alarak, kendisine bağlamasıyla özelleştirmenin de patronu oldu.

22. Dönem İstanbul Milletvekili. 58, 59 ve 60. Hükümetlerinde Maliye Bakanlığı görevinde bulundu. 22 Temmuz 2007‘de AkParti‘den Eskişehir milletvekili seçilen Unakıtan, 60. hükümette de Maliye Bakanı olarak tayin aldı fakat 1 Mayıs 2009 günü yapılan kabine değişikliği sonucu bu görevi Mehmet Şimşek‘e devretti ve kendisi kabine dışarıya kaldı.

Öbür hitabe ve uygulamalarıyla sürekli olarak ‘ilgi ve tepki’ nedeni oldu ve gazetelere manşet oldu. Hakkında Ekim 2005, Şubat 2006 ve Mart 2006 tarihlerinde verilen üç bambaşka gensoru önergesi de, TBMM Genel Kurulu’nda reddedildi.

İngilizce haberdar olan Kemal Unakıtan, Aysen bayan ile evlidir ve Abdullah Unakıtan, Zeynep ve Fatma adında 3 çocuk babasıdır.

Kemal Unakıtan’ın 2005 yılında gıda zehirlenmesi yaşayıp vücudunun susuz kalması sonucu böbrekleri iflas etmişti. Unakıtan, kök gözenekli olan operasyonundan istediği sonucu alamamış, 30 takvim arkadaşı ve dünürü Ali Rıza Üstün’ün kendisine bir böbreğini vermesi üzerine yeni bir işlem daha geçirmişti. Kemal Unakıtan, son yıllarda kalbi ve böbreğiyle ilgili sıhhat sorunları yaşadı. 2009 yılında ABD‘de by-pass operasyonu geçirdi. Unakıtan, İsrail’in başşehri Tel Aviv‘deki bir merkezde kök hücresel nakli yaptırdı. 2013 yılında Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde böbrek nakli oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Güngör Mengi

Kemal Unakıtan, bir süredir vücudundaki ödemler sebebiyle Acıbadem Maslak Hastanesi’nde tedavi görmekte iken 12 Ekim 2016 tarihinde 70 yaşında öldü.

Kemal Unakıtan’ın Türk siyasi tarihine geçen bazı sözleri şunlar:

Babalar gibi satarım. (PETKİM, TÜPRAŞ özelleştirmeleri.) Parayı veren düdüğü çalar. (Özelleştirmeler için.) Sıcak paradan korkmayın. Faizlerin yüksekse, mama dağıtıyorsan, gelecek onlar da gagalayacak. (Spekülatör George Soros’un sıcak paraya önlem sözlerine.) Ne yiyecek bu çocuklar? Soyadını mı değiştirecek babası Maliye Bakanı oldu diye? (Çocuklarının kaç şirket kurduğu eleştirilerine.) İstihdamdaki vergi yükünü hafifleteceğiz, ama bana ödenti konusunda yamuk yapmayın. (İşadamlarına) Galataport Galatamort oldu. (İhalenin iptali üstüne.)
Rabbim Cleveland dedi. (Ahsen Unakıtan eşinin ABD’de tedavisine nasıl karar verdiklerini anlatırken.)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı