K

Kenan Erçetingöz

Kenan Erçetingöz Biyografisi

Aykut Işıklar ile birlikte magazin denince ilk akla gelen isimlerdendir.

Kenan Erçetingöz, 1962 yılında İzmir’de İzmir’li yoksul bir ailenin dört çocuğundan en küçüğü olarak doğmuştur. Babası Fikret Erçetingöz, annesi Bilen Erçetingöz’dür. 17 yaşında iken babasından yediği bir tokat yüzünden İzmir’deki evlerini terk edip istanbul’a gitmiştir.

İstanbul’a ilk gittiği aylarda raslantı tanıştığı ıralarda da Mimar Sinan üniversitesini kazandı. Okurken okulu dondurup tekrar İzmir’e döndü, bir yıl sonradan İstanbul’a gelerek okuluna devam etti.

Kenan Erçetingöz, 1980 yılında Şişli’deki Yeni Asır’ın bürosuna artan bir şekilde meslek istedi gece nöbetçisi olarak çalışmaya başladı. Gündüz okula gitti, akşam da gelip ortalığı temizleyip, bekçilik yapıyordu. bu arada teleks yazmayı, fotoğraf banyosunu öğrendi. Orada bir polis muhabiri vardı. Bir gece “Ben eve gidiyorum, telsizi dinle, haber çıkarsa bana haber ver” dedi. İşte o an şans kapıyı çalmıştı. O gece denize düşen birilerinin resimlerini çekerek haber müdürünün gözüne girdi. Ve gece muhabiri olarak işe aldılar. Bundan sonra da okulu bıraktı.

Yeni Asır gazetesinin Şişli bürosunda Gece polis muhabiri olarak çalışırken 1985 yılında Sabahleyin gazetesi kurulunca Zafer Mutlu’nun ricası ile Sabah gazetesine magazin muhabiri olarak geçti. Daha Sonra da magazin müdürü oldu.

Kenan Erçetingöz, Sabahtan gazetesine birincil Şamdan ekini yaparak, gazetelerde bir çığır açmıştır.

Türk televizyon kanallarında, ekrana ilk lap top’u çıkarttığı için adı “lap top’lu adam” olarak anıldı.

Kenan Erçetingöz, gazetecilik ve televizyon programları yapmakta ve 2000 yılında Türkiye’nin ilk magazin sitesi olarak kurduğu gecce.com’un sahibidir. Hem GECCE.COM’un düzenlediği ‘Gecce Mekan Oscar’ları’ adı aşağıda 2000 yılından beri yeme, içme ve ziyafet hayatına yön veren popüler adreslerle işletmecilerine ödül veriliyor.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Kıvanç Tatlıtuğ

2008 yılında Televizyonlarda “Kenan Erçetingöz’le Yüz Yüze” adlı ünlülerin davetli olduğu bir sohbet programı da yapan Kenan Erçetingöz, “Gecce Yaz Rehberi” adında yılda iki kere çıkan Türkiye’nin Yaz ve Kış mekanlarını tanıttığı bir dergi çıkarmaktadır.

2012 yılında her hafta Salı geccesi Bloomberg HT‘de “Kenan Erçetingöz’le 60 Dakika” programını yaptı.

Kenan Erçetingöz’ün birincil eşi Birsen Erçetingöz’den Levent adında bir oğlu vardır. daha sonra oyuncu Burcu Kıratlı’nın annesi Gül Bayan ile 1995 yılında evlendi. Burcu Kıratlı’nın üvey babasıdır.

Ödülleri :
2013 – Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi ödülleri “Yılın Magazin Gazetecisi” ödülü

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı