K

Kıvanç Tatlıtuğ

Kıvanç Tatlıtuğ Biyografisi

Gümüş ve Aşk-ı Memnu dizileri ile yıldızı parlayan dizi ve sinema oyuncusu. Profesyonel basketbol oyunculuğu ve mankenlik de yapmıştır.
Kıvanç Tatlıtuğ 27 Ekim 1983 tarihinde, beş çocuklu ailenin bir ferdi olarak Adana‘da doğdu. Ortaöğrenimini Yenice Özel Devir Lisesi’nde tamamladıktan sonradan Pastane işleten babası Erdem Tatlıtuğ’un geçirdiği ciddi bir kalp ameliyatından sonradan ailesi ile birlikte 1997 yılında İstanbul’a yerleşti. İstanbul Kalamış Lisesi’nden mezun oldu. Annesinin adı Nurten’dir.

Aktörlük ve mankenlik yapmadan önce uzun süre basketbol ile uğraştı. Adana‘da Fiskobirlik, Çukurova ve Tarsus Amerikan klüplerinde başladığı acemi basketbol kariyerini istanbul’a yerleştikten sonra profesyonel seviyeye taşıdı. Ülkerspor ile (2 yıl) başlayan birinci lig macerası, Beşiktaş (1 sene) ve Fenerbahçe (1yıl) basketbol kulüplerinde devam etti; fakat bitmiş geri döndüğü Beşiktaş ile beraber antreman çalışmaları yaptığı sırada sakatlanaktalamak zorunda kaldı.

Annesinin teşvikleriyle başladığı mankenlik kariyeri, iki sene kadar sürdü. Mankenlik ajanslarıyla çalışan profesyonel bir manken olan Tatlıtuğ, 2002 yılında düzenlenen Best Model yarışmasını kazanarak Türkiye birincisi oldu ve Best Model of the World‘e katılmaya hak kazandı.

2002 yılında katıldığı Best Model of the World yarışmasını kazanmasıyla beraber milletlerarası arenada kendini manzara fırsatı yakalayan Tatlıtuğ, Success Ajans‘ın teklifini kabul ederek modellik yapmak üzere Paris‘e yerleşti ve orada 1.5 yıl yaşadı. 2002 yılında, Kainat Güzeli Azra Akın ile tanıştı ve çiftin ilişkisi 2008 yılına değin devam etti. 2011 yılında barışan çift 2013 şubatında tekrar ayrıldıktan daha sonra bitmiş 2013 martında barıştılar fakat bu sefer izdivaç kararı aldıklarını duyurdular.

2005 yılında, Gümüş adlı dizide Songül Öden ile beraber başrolleri paylaştı. Gümüş, Türkiye ve Arap ülkelerinde çok popüler ışık halkası gelince bir takım ülkelerde “genel ahlaka tutarsız” olduğu gerekçesiyle yayınının durdurulması gündeme geldi lakin bu durum hiç gerçekleşmedi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Kazım Koyuncu

2007 yılında Gümüş‘ün bitmesinin ardında Menekşe ile Halil dizisinde ve Amerikalılar Karadenizde 2 adlı filmde rol aldı. 2008 yılında, başrollerini Beren Saat ile beraber paylaştığı ve Halid Ziya Uşaklıgil‘in aynı adlı eserinden uyarlanan Aşk-ı Memnu dizisine başladı. Bu dizide canlandırdığı Behlül Haznedar karakteri, Tatlıtuğ’a Altın Kelebek Ödülleri‘nde “En iyi erkek oyuncu” ödülünü kazandırdı.

Kıvanç Tatlıtuğ, Devlet Tiyatrosu oyuncusu Laçin Ceylan‘dan bir zaman oyunculuk dersleri almıştır.

2009 yılında, kendisinden 13 yaş büyük olan Meltem Cumbul ile bir ilişki yaşayan Kıvanç Tatlıtuğ, bu ilişkiyi ağustos ayında noktaladı.

2010 yılında “Ezel” dizisinde, dizinin bitmesine içten kadroya katıldı ve “Sekiz” adlı bağlı karakteri canlandırdı. bunun dışında birkaç reklam filminde de yer aldı.

2013 yılında yayına giren Yılmaz Erdoğan‘ın çektiği “Kelebeğin Rüyası” adlı filmde yer almıştır. Kıvanç Tatlıtuğ, veremli bir genci canlandırmak için 20 kilo verdiği filmde Yılmaz Erdoğan da o dönem iki şairin hocalığını yapan ünlü şair Behçet Necatigil‘i canlandırdı.

2013 yılının mart ayında Kıvanç Tatlıtuğ ve İlker Ayrık Akbank reklam filminde rol aldılar.

Ailesine fazla düşkün olan Kıvanç Tatlıtuğ, iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Kıvanç Tatlıtuğ ve Farah Zeynep Abdullah‘ın başrolünde 2014’ün Şubat ayında Star Tv‘de oynamaya başlayan, Nermin Bezmen’in romanından uyarlanan Kurt Seyit ve Şura adlı dizi film Hilal Saral yönetmenliğinde çekimlerine Kocaeli-Kartepe’de 2013 aralık ayında başladı.

Kıvanç Tatlıtuğ, 19 Şubat 2016 tarihinde stil danışmanı Başak Dizer ile Paris’te evlendi.

Ödülleri :
2009 – 36.Altın Kelebek Tv Yıldızları Ödülleri, En İyi Erkek Oyuncu (Dram) (Aşk-ı Memnu)
2012 – 39.Altın Kelebek Tv Yıldızları Ödülleri, En İyi Erkek Oyuncu (Dram) (Kuzey Güney 1. Sezon)
2013 – Yılın Yıldızları, En Takdire Değer Erkek Dizi Oyuncusu (Kuzey Güney)
2014 – 46. Siyad Türk Sineması Ödülleri ,En iyi erkek oyuncu (Kelebeğin Rüyası)

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Kaan Taşaner

Film ve Diziler :
2017 – Siyah Beyaz (TV Dizisi)
2016 – Gözü Kara Ve Hoş (Gözü Kara Alemdaroğlu) (TV Dizisi)
2014 – Kurt Seyit ve Şura (Kurt Seyit)(TV Dizisi)
2013 – Kelebeğin Rüyası (Muzaffer Tayyip Uysal)(TV Dizisi)
2011 – 2012 – Kuzey Güney (Kuzey) (TV Dizisi)
2010 – Oyuncak Hikayesi 3 (Seslendirme)
2010 – Ezel (Sekiz/Ramiz)(TV Dizisi)
2008 – Menekşe ile Halil (Halil Tuğlu)(TV Dizisi)
2008 – 2009 – Aşk-ı Memnu (Behlül Haznedar) (TV Dizisi)
2007 – Amerikalılar Karadeniz´de 2 (Muzaffer) (Sinema Filmi)
2005 – Gümüş (Mehmet Sadoğlu) (TV Dizisi)

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı