K

Kenan İmirzalıoğlu

Kenan İmirzalıoğlu Biyografisi

Deli Kalp, Ezel, Akşam Karanlığı gibi Türk televizyonlarının en fazla izlenen dizilerinde baş rol oyunculuğu yapmış olan dizi ve sinema oyuncusu.
Kenan İmirzalıoğlu, Mustafa ve Yıldız İmirzalıoğlu çiftinin en ufak çocukları olarak, 18 Haziran 1974 tarihinde, Ankara’ya alt olan Bala’da Üçem Köyü’nde dünyaya geldi. Derviş ve Yasemin adında kardeşleri vardır. İlköğretimini Bala’da tamamladıktan daha sonra orta öğretimini tamamlamak için Ankara’ya teyzesinin yanında taşındı. Orta ve lise öğrenimini Ankara’da yaptı.

İlk denemesinde üniversite sınavını kazanamayarak ailesinin yanında dönmüş olsa da, bir sonraki üniversite sınavını kazanarak Yıldız Teknik Üniversitesi’ne yerleşen İmirzalıoğlu, burada Matematik okudu. Üniversitedeki arkadaşlarının ısrarları üzerine katıldığı modellik yarışmasından başarıyla ayrılması üstüne modellik kariyerine başladı ve 1995 yılında Türkiye’nin En İyi Modeli seçildi. Türkiye birincisi olarak katıldığı Best Model of the World yarışmasını da şampiyon İmirzalıoğlu, bu yarışmayı kazanan ilk Türk erkeği oldu.

Televizyon ve sinema ekranlarıyla tanışması ise, meşhur yönetmen Osman Imtihan’ın bir uçtan bir uca gerçekleşti. Sınav’ın desteğiyle takıldığı Çılgın Yürek dizisinin seçmelerinde başarılı oldu ve 19992002 yılları arasında yayınlama hayatını sürdüren dizide, Yusuf Miroğlu karakterini canlandırdı. Başarılı oyuncu, dizinin devamı olarak gösterilebilecek olan sinema filmi Çılgın Yürek: Bumerang Cehennemi’nde rol alarak sinemaya da atıldı. Çılgın Yürek süreci bittikten daha sonra dil eğitimi için Amerika‘ya gitti. Amerika’dan dönünce bir fazla film ve dizi için önerge aldı. Uğur Yücel‘in yazıp yönettiği Akşam Karanlığı dizisini kabul etti. daha sonra aynı kadronun hazırladığı Yazı Tura adlı sinema filminde rol aldı.

20032005 yılları arasında, Taylan Biraderler’in yönettiği ve Uğur Yücel ile beraber başrollerini oynadığı Akşam Karanlığı adlı polisiye dizide Ferit Çağlayan karakterini canlandırdı. 2006’da Suat Yalaz’ın eserinden sinemaya uyarlanan, yönetmenliğini Mustafa Şevki Doğan’ın üstlendiği Son Osmanlı Yandım Ali’de rol aldı. Alacakaranlık’ı 20052007 yılları aralarında Selin Demiratar ile beraber başrollerini paylaştığı Acı Yaşam ve 2009 yılından itibaren yayınlanmakta olan Ezel adlı diziler izledi. Cansu Çay ile beraber başrolünü paylaştığı ve de ressam yönetmen Uluç Bayraktar göre yönetilen dizi, Türk televizyonlarının en fazla izlenen aksiyon ve drama dizilerinden birisi oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Engin Günaydın

2001 yılında çekilen Bumerang Cehennemi’nden daha sonra bir vakit sinemaya ara veren İmirzalıoğlu, 2004 yılında başrollerini Olgun Şimşek ile paylaştığı ve Uğur Yücel tarafından yazılıp yönetilen Alacakaranlık ile sinemaya geri döndü. Her ne kadar başarılı bir gişe başarısı kazanamamış olsa da, Akşam Karanlığı film festivallerinde ve eleştirmenlerin gözünde büyük bi başarı kazandı.

2007 yılında vizyona giren Kabadayı’da efsanevi oyuncu Şener Şen ile beraber egzersiz fırsatını yakalayan İmirzalıoğlu, bu filmde canlandırdığı uyuşturucu bağımlısı mafya babası Devran rolüyle sevenlerinin gönlünde taht kurmayı başardı. Meşhur oyuncunun rol aldığı son sinema film, 22 Ocak 2010 tarihinde vizyona giren Ejder Kapanı oldu. Akrep Celal adlı bir başkomseri canlandırdığı film baştan sona, ikinci kez Uğur Yücel ile beraber egzersiz fırsatı bulan İmirzalıoğlu, filmden beklentilerinin yüksek olduğunu belirtti.

Uzun süredir, Akşam Karanlığı’ta beraber rol aldığı oyuncu Zeynep Beşerler ile beraber olan meşhur oyuncu, gece hayatından pozitif hoşgörü etmiyor ve evinde ağırbaşlı bir yaşam sürdürmeyi seçim ediyor.

2012’de Osman Imtihan‘ın Yönetmenliğini üstlendiği Tuğçe Kazaz ile Başrollerini paylaştığı Uzun Hikaye adlı Sinema Filminde oynadı. Yeniden 2012 yılında başlayan Karadayı adlı dizide Bergüzar Gökçe Korel ile başrolü paylaştı.

Kenan İmirzalıoğlu, Aralık 2014’den beri Sinem Kobal ile birliktedir. 14 Mayıs 2016 tarihinde Cunda Adası’nda evlendiler.

Ödüller :
2005 – Adana Altın Koza Film Festivali-En İyi Erkek Oyuncu (Yazı Tura)
2010 – Sadri Alışılmış Sinema Ödülleri-Ayhan Işık Jüri Özel Ödülü (Ejder Kapanı]
2010 – İsmail Cem Televizyon Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu Ödülü (Ezel)
2010 – 37.Altın Kelebek Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu Ödülü (Ezel)
2013 – 4. Antalya Televizyon Ödülleri, Dram dizisi en iyi erkek oyuncu (Karadayı 1. Sezon)

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Eda Ece

Filmleri ve Dizileri :
Oyuncu :
2018 – Fatih (Fatih Sultan Mehmed) (TV Dizisi)
2017 – Cingöz Recai (Cingöz Recai) (Sinema Filmi)
2012 – Uzun Öykü (Bulgaryalı Ali) (Sinema Filmi)
2012 – 2014 – Karadayı (Mahir Kara) (TV Dizisi)
2009 – 2010 – Ezel (Ezel Bayraktar) (TV Dizisi)
2009 – Ejder Kapanı (Akrep Celal) (Sinema Filmi)
2007 – Külhanbeyi (Devran) (Sinema Filmi)
2006 – Son Osmanlı Yandım Ali (Yandım Ali) (Sinema Filmi)
2005 – 2006 – Acı Yaşam ((Mehmet Kosovalı)TV Dizisi)
2003 – Yazı Tura (Cevher) (Sinema Filmi)
2003 – 2005 – Akşam Karanlığı (Ferit Çağlayan) (TV Dizisi)
2001 – Deli Kalp-Boomerang Cehennemi (Yusuf Miroğlu) (Sinema Filmi)
2000 – Hayat Bağları (Kendisi) (TV Dizisi)
1999 – 2002 – Çılgın Kalp (Yusuf Miroğlu) (TV Dizisi)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı