K

Kenan Işık

Kenan Işık Biyografisi

Tiyatro, dizi ve sinema oyuncusu ve sunucu
Kenan Işık’ın tam adı Yusuf Kenan Işık’dır. 1947 yılında Malatya Yeşilyurt’ta doğmuştur. Devlet Demiryolları’ndan emekli bir memur çocuğu olan Kenan Işık, aslen Giresun‘lu bir ailenin çocuğudur. Babası Mevlit Bey, annesi Fahriye Bayan’dır. İlkokulda müsamerelerden başlayarak defalarca tiyatro ile ilgili oldu. Orta mektep öğrenimi esnasında Malatya Halkevi’nde amatör tiyatro yapmaya başlamış, lise öğrenimini sırasında William Shakespeare‘da okurken ise Meydan Sahnesi’ne girmiştir. 17 yaşında profesyonel tiyatrocu olan Işık, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun olduktan daha sonra 1973 yılında dışarıdan sınavlara girerek Devlet Tiyatrosu sanatçısı oldu ve bu kurumda uzun yıllar oyuncu, yönetmen ve oyun yazarı olarak görev yaptı.

Onlarca oyun yazdı, sahneye koydu. Oyuncu, yazan yönetmen ve seslendirme sanatçısı olarak 30’un üstünde ödül aldı.

1996 yılında “İstanbul Şehir Halkı Tiyatrolarına Genel Sanat Yönetmeni” olarak atandı Ressam aralıksız kariyeri boyunca fazla sayıda tiyatro oyunu yazmıştır. 2000 yılında Devlet Tiyatrolarından emekli olmuştur.

ABD, Almanya, Polonya gibi ülkelerde tiyatro araştırmaları yaptı. “Milletlerarası Tiyatro Enstitüsü” (ITI) ve “Türk Oyun Yazarları Derneği”nde idare heyeti üyeliklerinde bulundu. Farklı Alanlara Yönlendirilmiş gazete ve dergilerde “Kültür ve Sanat” üstüne yazdığı yazıların yanı sıra “Yeni Yüzyıl”, “Yeni Bin Sene” ve “Akşam” gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. bununla birlikte çeşitli kitaplarda “Kültür ve Sanat” üzerine bölümler yazdı. Çeşitli milli ve uluslararası konferans ve toplantılarda moderatör ve konuşmacı olarak tahsis aldı. 2002- 2005 yılları arasında İstanbul Kültür Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak tahsis yaptı.

“Behçet Bey’in Fötr Şapkası”, “Bebek Uykusu”, “Olmayan Kadın”, “Aşk Hastası” oyunlarının yanı sıra “Keloğlan ve Zülfüsarı” adlı üstelik çocuk oyunu yazdı.

Ahmet Hamdi Tanpınar‘ın “Kolaylık”, Karen Blixen‘in “Ölümsüz Hikaye” adlı yapıtlarını ve Turhan Selçuk‘un “Abdülcanbaz” adlı çizgi romanını oyunlaştırıp sahneye koydu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Simge Tertemiz

“Bebek Uykusu” ve “Olmayan Bayan” oyunları ile “Kültür Bakanlığı” en iyi oyun yazarı ödülü, “Behçet Bey’in Fötr Şapkası” ile İş Bankası oyun yarışmasını, “Keloğlan ve Zülfüsarı” adlı oyun ile TBMM çocuk oyunları yarışmasından mansiyon, “Olmayan Bayan” ile “Uluslararası Tiyatro Enstitüsü Avrupa Ödülü”nü kazandı. “Refah” ise “Türk Yazarla Birliği”nin en iyi uygunluk ve Bakırköy Belediye Tiyatrosu en iyi oyun ödülünü aldı.

Kenan Işık, 1974 yılında Köşe yazarlığı sırasıyla Resmî Gazete (1973-1995), Yeni Asır (1995-1998), her tarafta Resmî Gazete (1998-2000), Yeni Binyıl (2000) ve Akşam (2000-2002) gazetelerinde çalıştı. Televizyon ekranlarında başrollerini Gülben Ergen ve Haldun Dormen ile paylaştığı “Dadı” adlı dizide rol aldı.

4 Nisan 2005 tarihinde Star Tv’ye geçerek 12 Haziran 2005 tarihine kadar Star Haber’i sundu. 20 Ağustos 2005 tarihinde Star Haber’i bıraktı ve yeniden oyuncu oldu.

Eski adıyla Kim Beş Yüz Milyar İster? olan Kim Beş Yüz Bin İster? “En son şekli ile de kim milyoner elde etmek ister?” adlı yarışma programının sunucusu olarak daha geniş kitle göre tanındı.

Oyun yazarlığının yanı sıra yönetmen olarak da böylece çok ödüle layık görülerek, iki defa “Kültür Bakanlığı” en iyi yönetmen, “Ulvi Uraz” en iyi yönetmen, iki defa “İsmet Küntay” en iyi yönetmen, “Oyun Yazarları Derneği” en iyi yönetmen, “Makedonya Festivali”nde jüri özel ödülünü, Nazım Hikmet‘in “İvan İvanoviç Var Mıydı Yok Muydu” oyunu ile “Türkiye Eleştrimenler Birliği” ödülünü, “Avni Dilligil” en iyi yönetmen ve tekrar Aziz Nesin‘in “Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz” oyunu ile “Avni Dilligil” en başarılı prodüksiyon ödüllerini kazandı.

2 Kasım 2009 de GYTE (Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü )Türkçe To ile ödüllendirdi.

“Araf Yazıları”, “Geçti Gitti Kirpiklerimin Arasından”, “Uyma Oyunları” ve “Tiyatro Oyunları” adlı kitapları ve şiir kaseti var.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Kit Harington

2007 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığında Müşavir olarak tayin aldı. 2008 yılında bu görevinden kendi isteği ile ayrıldı. Hala İstanbul Büyükşehir Belediyesinde Sanat Danışmanığı ve ATV’de İcra Kurulu Üyeliği görevlerini sürdürmektedir.

Kenan Işık, 1981 yılında diş hekimi Beril Işık’la ikinci evliliğini yaptı. Ahmet (d.1982) ve Mehmet (d.1996) adlarında iki çocuğu var.

21 Mart 2014 günü spor sonrasında girdiği saunadan sonradan fenalaşarak dengesini kaybedince düşüp, kafasını yere vurduğu için beyin kanaması geçiren Kenan Işık, anında ameliyata alındı. Koma hali devam ediyor.

2014 Ağustos ayında tedavisine sürdürmek için eşi Beril Işık tarafından Almanya’ya götürülen Kenan Işık, tedaviye olumlu yanıt verip; bakışlarıyla etrafındakini takip edebiliyor ve bundan böyle gözleriyle iletişim kurabiliyor. Kimi süre da ayakta durabiliyor, vücudunu artık en ince ayrıntısına kadar kendisi tutabiliyor, düşey durabiliyor. Daha önce bunların hiçbirini yapamıyordu.

2016 yılı 53’üncü Milletlerarası Antalya Film Festivali açılış töreninde Mehmet Aslantuğ göre Yıldırım Önal Anı Ödülü; Kenan Işık adına oğlu Mehmet Işık’a verildi.

Filmleri:
1990 – Hanımın Çiftliği (Bulut Aras’ı seslendirmiştir)
1991 – Sancı
1993 – Süper Baba
1997 – Sıcak Saatler
2002 – Yeşil Işık
2001-2002 – Dadı (Dizi)
2007 – Fikrimin İnce Gülü (Dizi)
2009 – Dünya Bir Oyun Sahnesi
2010 – 2011 – Kelimenin Gücü

Yönettiği Bir Takım Tiyatro Oyunları:
2012 – Aşk Hastası : Kenan Işık – Ankara Devlet Tiyatrosu
2006 – Sonsuz Hikaye : Karen Blixen Kenan Işık – İstanbul Şehir Halkı Tiyatrosu
2000 – İvan İvanoviç Var Mıydı Değil Muydu? : Nazım Hikmet – Bakırköy Belediye Tiyatrosu
1999 – Aşk Hastası : Şeyh Galib – İstanbul Büyük Kasaba Tiyatrosu
1998 – Huzur : Ahmet Hamdi Tanpınar – İstanbul Şehir Halkı Tiyatrosu
1995 – Kıyamet Sularında : Civan Canova – İstanbul Devlet Tiyatrosu
1994 – Olmayan Kadın : Kenan Işık – İstanbul Devlet Tiyatrosu
1993 – Abdülcambaz : Turhan Selçuk – İstanbul Devlet Tiyatrosu
1992 – Macbeth : William Shakespeare – İstanbul Devlet Tiyatrosu
1990 – Ahmetlerim : Necati Cumalı – İstanbul Devlet Tiyatrosu
1989 – Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz : Aziz Nesin – İstanbul Devlet Tiyatrosu
1992 – Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz : Aziz Nesin – Ankara Devlet Tiyatrosu
2008-2013 – Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz : Aziz Nesin – İstanbul Büyük Kasaba Tiyatrosu
1988 – Bebek Uykusu : Kenan Işık – İstanbul Devlet Tiyatrosu
1991 – Bebek Uykusu : Kenan Işık – Bursa Devlet Tiyatrosu
1987 – Matmazel Helsinka : Georgas Astolas – Ankara Devlet Tiyatrosu
1987 – Afife Jale : Nezihe Araz – Ankara Devlet Tiyatrosu
1991 – Afife Jale : Nezihe Araz – İstanbul Devlet Tiyatrosu
1986 – Türkmen Düğünü : Ali Yörük – Adana Devlet Tiyatrosu
1985 – Böylece Bir Sevgiki : Loleh Bellon – Ankara Devlet Tiyatrosu
1984 – Toroslardan Öteye : Orhan Asena – Ankara Devlet Tiyatrosu
1983 – Bozkır Güzellemesi : Nezihe Araz – Ankara Devlet Tiyatrosu
1973 – Bir Öğüt Mektubu : Ephraim Kishon – Bursa Devlet Tiyatrosu
1973 – Strindberg Oyunu : Fredrick Dürrenmatt – Bursa Devlet Tiyatrosu

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Kamuran Akkor

Yazdığı Senaryolar:
1991 – Yarına Tebessüm Etmek
1991 – Anadolu’nun Bayan Erenleri
1992 – Taşların Sırrı

Oynadığı Tiyatro Oyunları:
1985 – Bir Sabahtan Gülerek Uyan : Necati Cumalı – İstanbul Devlet Tiyatrosu
1982 – Üç Kız Kardeş : Anton Çehov – Ankara Devlet Tiyatrosu
1980 – Kral Lear : William Shakespeare – Ankara Devlet Tiyatrosu
1980 – O Güzelim Kaymaklı Dondurma Rengi Elbise : Ray Bradbury – Ankara Devlet Tiyatrosu
1975 – Marıus : Marcel Pagnol – Ankara Devlet Tiyatrosu

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı