K

Kiira Korpi

Kiira Korpi Biyografisi

Kiira Korpi, 26 Eylül 1988 tarihinde Finlandiya, Tampere’de doğmuştur. Tam adı Kiira Linda Katriina Korpi’dir. Babası Rauno Finlandiya’da meşhur buz hokeyi antrenörüdür. Annesinin adı Brita’dır. Petra Korpi adında ablası vardır. University of Tampere’den mezun oldu.
Kiira Korpi, Finlandiya Artistin patencilerindendir.

Kiira Korpi, buz patenine 1993 yılında 5 yaşında iken Tapparan FSC kulübünde başladı. 2006 yılında katıldığı Lyon`daki Avrupa Şampiyonasında 6. Oldu. 2006 yılında Torino’da yapılan Kış Olimpiyatlarında 16. Oldu. Ve peşinde Kanada’da yapılan Dünya Şampiyonasında ise 10. Olmuştur.

2005 yılında Finlandiya şampiyonasında ikinci oldu. 2009 yılında Finlandiya buz pateni şampiyonu ve 2007 ile 2011 yıllarında Avrupa üçüncüsü olmuştur.

Kiira Korpi, 2013 yılının Eylül ayında sakatlandı. 2014 yılının Nisan ayında Aşil tendonu ameliyatı oldu. Haziran sonunda antrenmanlara başladı.

Ana dili Finceden diğer İsveççe, İngilizce ve Almancayı rahatlıkla konuşan Kiira Korpi, boş zamanlarımda, okumayı, film seyretmeyi ve arkadaşlarıyla ve ailesiyle süre geçirmeyi seviyor. Güzel yemekler yemekten ve ailesi ile veeğe çıkmaktan fazla hoşlanıyor.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Kerem Gönlüm
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı