K

Kılıç Ali

Kılıç Ali Biyografisi

Kılıç Ali olarak aşina Ali Kılıç’ın gerçek ismi Emrullahzade Asaf’dır. Ailenin kökleri Çerkez ve Buharalıdır. Babası Tevfik Bey Sarayda Muhafız Alayında Albay, annesi çerkez bir hanımdır. 1885 tarihinde ailenin en büyük ve tek oğlu olarak doğar, Naime ve Vesiret adında iki kız kardeşi vardır.
Futbolcu ve teknik direktör Gündüz Kılıç ile köşe yazarı Altemur Kılıç‘ın babasıdır.

I. Dünya Savaşı öncesi Küçük Zabit (astsubay) okulunu bitiriyor, Balkan ve Çanakkale savaşlarında yararlılık gösteriyor, astsubaylıktan subaylığa yükseliyor ve yüzbaşı oluyor. 1917’de Enver Paşa‘nın kardeşi islam Ordusu Komutanı Nuri Paşa’nın yaveri olarak Azerbaycan’a gidiyor.

OSMANLI imparatorluğu yenilip, mutareke olunca, üç dost Orta Asya’da Türkleri birleştirme için çalışan Enver Paşa‘ya bulunma niyetiyle yola çıkıyorlar. İleride general olacak Osman Tufan, suvari yüzbaşısı Yörük Selim…Yol paraları olmadığı için ittihat Terakki’nin sorumluluk sahibi muhasibi Celal Bayar‘a gidiyorlar.

Celal Bayar onlara şöyle diyor: “Para vereyim lakin, siz Orta Asya’dan döndukten sonra, kimbilir memleketi ne halde bulacaksınız… Sivas’a gidin, Mustafa Kemal Paşa’ya katılın!”

Üç arkadaş Sivas’a gidiyorlar, fakat Mustafa Kemal Paşa, onların Enver Paşa’nın casusu olmalarından kuşkulanıyor, araya yaverlerden Muzaffer Kılıç giriyor, o da Kılıç Ali’nin kardeş çocuğudur. Mustafa Kemal Paşa bir akşam vakti yeşil cuha kaplı, üstünde kandil yanan bir masanın etrafında üçünü de karşısına alıyor ve sorguya çekiyor, bir aralık Kılıç Ali’ye dönüyor:
“Sen benim emrimi hic tereddut etmeden yerine getirir misin?”
“Elbette Paşam!”
“Tut şu lambayi!”
Kılıç Ali, hemencecik lambayı kavrıyor.

Kurtuluş Savaşı‘nda Maraş, Antep çevresinde Kuvayi Milliye Komutanı olarak bölgedeki direnişi yönetti. Bu göreve bu vesileyle de Atatürk, Beşiktaş’ta oturduğu mahalleden hareketle, sonra adı yerine geçecek olan kod adını “Kılıç Ali” yaptı. Karayılan ve Şahin Bey ile birlikte bu bölgede çıkan ayaklanmaları ve Kırşehir İsyanı’nı bastırdı. Cumhuriyetin ilanından sonra da her zaman Atatürk’ün yanına bulunan Kılıç Ali, 1920-1938 yılları arasında Antep milletvekilli olarak TBMM‘de bulundu. Sancı İsyanı sırasında kurulan İstiklal Mahkemeleri‘nde üyelik yaptı. İş Bankası Yönetim Kurulu’nda atama aldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Karl Drais

Evlilikleri : Toplam 4 evlilik yapmıştır.
1.evliliği : 1916 yılında Balkan Harbi’nden dönmekte olan Asaf Ali Bakırköy’de kurulan çadırlı ordugahın çevresindeki evlerden görüp beğendiği Hümeyra ile evlenir. Bu evlilikten dört çocukları olur. Fahir(d. 1917), Gündüz Kılıç (d. 1918 Beşiktaşlı meşhur futbolcu), Başarı Kılıç (d. 1919), Altemur Kılıç (d.1924)
2.evliliği : 1936’da Cumhuriyet tarihinin ilk bayan seramikçisi Füreya Koral ile evlenmiştir. Boşanırlar.
3.evliliği : ?Ardındaki iki kez daha evlenir. Lakin bu evliliklerden çocuğu olmaz
4.evliliği : ?

14 Temmuz 1971 tarihinde İstanbul’da vefat etmiştir. Zincirlikuyu Mezarlığı’nda defnedildi.

Kitapları :
Hatıralarını anlatıyor (1955)
Atatürk’ün Hususiyetleri (1955)
İstiklal Mahkemesi Hatıraları (1955)

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı