K

Kleopatra

Kleopatra Biyografisi

Doğumu : MÖ 69 İskenderiye, Darı Ölümü : MÖ 12 Ağustos 30 İskenderiye, Darı Mısır kraliçesi

Kleopatra, MÖ 69 yılında antik Mısır’ın İskenderiye şehrinde ailesinin üçüncü kızı olarak doğmuştur. Annesi Cleopatra V of Egypt, babası XII. Ptolemaios’dur. Aslen Yunan olan Kleopatra, esas unvanı VII. Kleopatra olmasına rağmen kendisinden önce gelenler unutulduğu için, kısaca Kleopatra olarak bilinir. Büyük İskender‘in Mısır’ı fethi esnasında o diyarda kurulan Ptoleme krallığının başında babası Ptoleme XII bulunuyordu.

Babası kral Ptoleme XII, yalnızca buyruğu altındakilere yok, çocukların Günün birinde uzaklardayken, en büyük kızı Tryphaena tahtı ele geçirdi. O öldürüldükten daha sonra da taht, ikinci kızı Berenice’ye geçti. Daha Sonra da, Ptoleme Roma yardımıyla geldi ve onu idam ettirdi.

İyi bir eğitim aldığı tahmin edilen Kleopatra kendi dilinden başka İbraniceyi, Arapçayı, Farsçayı, Ermeniceyi, Habeşçeyi, ve Somali dilini ayrıca okuyup keza yazabiliyordu.

Kleopatra, MÖ 12 Ağustos 30 tarihinde Mısır’ın İskenderiye şehrinde 39 yaşında ölmüştür.

Kleopatra, M. Ö. 51 yılında 18 yaşında iken babası XII. Ptolemaios’un vasiyeti üzerine 9 yaşındaki kardeşi “Ptoleme XIII” ile evlendi. O zamanlar Darı’da etken olan Yunanlılar Mısır toplumuna karışmamak için kendi soylarından olan kişilerle evleniyorlardı, bu da akraba evlilikleri sonucu özürlü insanların doğumuna yol açıyordu. Babası öldüğünde 18 yaşında olan Kleopatra tahta çıktı. Oysa Kleopatra tek başına hükümdar almak istiyordu. En azından kendisinden fazla minik olan kardeşiyle aynı hakları paylaşmak istemiyordu.

Halkın içine girebilmek ve halkın kendisini benimsemesi için kendini Darı dinine verdi. M.Ö. 48 yılında, Kleopatra vekiller tarafından görevden kovuldu. Kardeşi göre iktidardan uzaklaştırılıp Güney Darı’daki Nil Vadisi’ne sürgüne yollandı. Kleopatra iktidara yanına büyük Roma diktatörü Jül Sezar ile geri döndü.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Kate Winslet

Kleopatra’nın bir halı içinde Sezar’ın sarayına girdiği ve bu büyük kralı kendine aşık ettiği söylenti edilir. Kleopatra, Sezar’ı etkilemeyi planlıyordu ama pratik olarak ona ulaşması epeyce zordu. Sicilyalı kölesi Apollodores’in önerisiyle kendini kilime sardırtarak Sezar’ın huzuruna taşıttı. Sezar, Kleopatra’nın aklından ve cesaretinden oldukça etkilenmişti. Kleopatra’yı erkek kardeşiyle de barıştıran Sezar, onların arasını bozan harem ağasını da öldürttü.

Koskoca Sezar’ı kendine aşık eden bu kadının ihtirası Sezar’a Darı ordusu karşısında kendi gemilerini yaktırmış, meydana çıkan yangın da İskenderiye‘deki kütüphaneye sıçramış ve “insanlığın hafızası” kabul edilen bu kütüphanenin bir kısmını alevler yutmuş.

Bu olaydan daha sonra kardeşi, kimsenin bilmediği bir sebeple Nil sularında boğuldu. Kardeşinin aradan çekilmesi ile Kleopatra tek başına iktidar koltuğuna oturdu.

Kleopatra Calpurnia ile evli olduğu sırada M.Ö. 46 yılında Sezar’dan bir çocuğu oldu ve ufak Sezarion’u alıp Romaya gitti. En büyük gerçek dışı, iki imparatorluğu birleştirip Büyük İskender’in de gerçek dışı olarak aşina bütün dünyaya sahip olmaktı. M.Ö. 44’te Sezar ölünce bu hayallerini ertelemek zorunda kaldı. Sezar’ın ölümünden sonradan Kleopatra Mısır’a döndü ve oğlu XV. Ptolemy Caesarion’u da yardımcısı yaparak hükümdarlığını duyuru etti. Sezar ölünce Roma İmparatorluğu, tahta çıkan Octavian (Sezar’ın yeğeni ve resmi evlatlığı) ve Marcus Antonius aralarında ikiye ayrıldı. Doğu, artık Marcus Antonius tarafından yönetilmekteydi ve ilk işi de M.Ö. 41 yılında Darı’ı ziyaret oldu.

Marcus Antonius Kleopatra’ya delice aşık oldu. Kleopatra’nın Marcus Antonius’dan da ikiz kız çocuğu oldu. Bir yıl burada İskenderiye’de Kleopatra’yla birlikte yaşamış Marcus Antonius ayrıldıktan sonra M.Ö. 37 yılında geri gelerek bir süre Antakya’da yaşadılar. M.Ö. 36 yılında ufak bir seremoniyle evlendiler. Aynı yıl oğulları Ptolemy Philadelphus dünyaya geldi. Sezarion’un Jul Sezar’ın oğlu olduğunu kabul ederek Kleopatra ve oğlunun müşterek hükümdarlığını ilan etti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Katip Çelebi

Bu yıllarda Octavius’a savaş açtılar. M.Ö. 31 yılında Aktium’da yapılan savaşta Kleopatra ve Marcus firar etmek zorunda kaldı. Kleopatra çocuklarının tahta geçmesi için Octavius’la anlaşmaya çalıştı oysa başaramadı. İskenderiye’deki sarayına dönen Kleopatra’nın kendisini bir kobraya sokturarak intihar ettiği söylenti edilir. Fakat son zamanlarda zehir içerek öldüğü anlaşılmıştır. Kolay yapılan bu zehir, acı çektirmeden birkaç saat içinde öldürüyordu. Öldüğünde 39 yaşındaydı.

M.Ö. 69-30 yılları arasında yaşayan meşhur Darı kraliçesi. Özellikle Roma İmparatorları Julius Caesar ve Marcus Antonius ile olan ilişkileriyle tarihe damgasını vurmuştur.

Hakkında daima film yapıldı. 1963 yılında Elizabeth Taylor, Richard Burton ve Rex Harrison’un oynadığı “Kleopatra” adlı film yapılmıştır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı