K

Kofi Annan

Kofi Annan Biyografisi

Yedinci Birleşik Milletler Genel Sekreteri idi, diplomat.
Kofi Atta Annan, 1938 doğumlu Ganalı diplomat, 1 Ocak 1997’den 31 Aralık 2006 tarihine dek Birleşik Milletler Genel Sekreteri görevi yaptı. Bu göreve getirilen birincil Afrikalı siyah olan Annan, bununla birlikte Birleşik Milletler bünyesinde yetişerek bu göreve yükselen birincil birey.

Kofi Annan, 8 Nisan 1938‘de Kumasi, Gana‘da, 1991 yılında ölen ikiz kardeşi Efua Atta (Atta, Fante dilinde ikiz demektir) ile birlikte, ailesinin dördüncü çocuğu olarak dünyaya geldi. Annesi Victoria Annan, Gana’nın iki büyük kabilesinden biri olan Fante kabilesinden; babası Henry Reginald ise benzeri Fante benzeri Ashante kabilesindendi. Babası Lever Brothers Cocoa şirketinde uzun yıllar ihracat müdürlüğü yapan Annan’ın ailesinin ekonomik durumu Gana’ya kadar epeyce iyiydi.

1954-1957 yılları arasında Gana’nın seçkin yatılı okullarından Mfantsipim’de eğitimine başlayan Annan, 1958’de Gana, Kwame Nkrumah Unechnology’de ekonomi eğitimi almaya başladı Ford firmasının bursuyla Macalester College (Minnesota, ABD) üniversitesine gitti. sonradan 1961-1962 yılları aralarında Graduate Institute of International Studies’de ve 1971-1972 yılları aralarında mastır yaptığı MIT Sloan School of Management’da (Geneva, İsviçre) eğitim aldı. Kofi Annan akan şekilde konuştuğu İngilizce, Fransızca, Fante dillerinin yanına çoğu Afrika dilini de konuşabiliyor.

Kofi Annan kariyerine 1962’de Birleşmiş Milletler‘e tabi organizasyonlardan biri olan Dünya Sıhhat Örgütü’nde, bütçe memuru olarak başladı. 1974-1976 yılları arasında Gana’da turizm yöneticiliği yapan Annan, sonradan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Asistanı olarak Amerika‘ya geri döndü. 1987-1990 yılları arasında insan kaynakları yönetimi, emniyet koordinatörlüğü; 1990-1992 yılları arasında program tasarlama, bütçe ve finans; 1993-1994 yılları aralarında ise barış koruma biriminde tayin yaptı. 1995’te BM’nin Bosna’daki uzlaştırma gücü operasyonunun NATO‘ya devredilmesini karşılayan ve 1996 yılında Genel Sekreter seçilmeden önce, Genel Sekreter Müsteşarlığı yapan Kofi Annan, aldığı bazı kararlar yüzünden eleştiriler aldı. İlk olarak, 1993 yılında Ruanda‘da başlayan olaylara dingin kalarak, 1 milyonu aşkın insanın ölümüyle sonuçlanan Ruanda Soykırımı esnasında uzlaşma gücü komutanı Romeo Dallaire’nın, soykırımı durdurmak amacıyla önerdiği tüm talepleri reddetti; bunun Birleşmiş Milletleri ilgilendirmediğini açıkladı. Bunun sonucunda Huti’lerin soykırımı sürdürmesi kolaylaştı ve Tutsi’lerden öldürülenlerin sayısı nefret edilen şey verici boyutlştiri ise, 2003 yılında Kıbrıs sorununa yeni çözümler önermesine rağmen, Rum kesiminden net bir hayır cevabı alarak etkisiz kalmasıydı. Diğer bir tenkit ise, Birleşik Milletler’i pasif bir güç haline getirmesi yani dolaylı olarak ABD’nin etkinliğini arttırmasıydı. Bilhassa Irak Savaşı’ndaki edilgen tutumu Annan hakkındaki bu iddiaların oluşmasında etkin oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Kenan Işık

Kofi Annan, 13 Aralık 1996‘da Birleşik Milletler Emniyet Konseyi tarafından genel sekreterliğe seçildi ve dört gün sonradan Genel Meclis göre onaylanan seçimle, 1 Ocak 1997’de 5 yıllık bir dönem için Birleşik Milletler’in yedinci Genel Sekreteri oldu. Benzer dönemde Mısırlı eski Genel Sekreter Boutros Boutros-Ghali’nin, ikinci kere seçilmesi ABD tarafından veto edilmişti.

10 Aralık 2001’de, daha iyi örgütlenmiş ve daha dostça bir dünya için yaptıkları çalışmalardan ötürü Birleşmiş Milletler ve Kofi Annan’a ortaklaşa olarak Nobel Barıştırma ödülü verildi.

Çağımızda barış ve güvenlik kavramlarının her tarafta değerlendirilmesi gerektiği görüşünde olan Kofi Annan, seçildikten daha sonra yaptığı konuşmasında, barışın hesaplı ve sosyal istikrara dayandığını belirterek, şöyle dedi:

“Biliyoruz ancak, ekonomik kalkınma projelerden ve istatistiklerden ibaret değildir. Her şeyden öte insanların sorunudur -yiyecek, giyecek, barınak ve sağlık durumu gibi esas gereksinimleri olan hakiki insanların sorunu.”

Üç çocuk babası olan Genel Sekreter Kofi Annan’ın, birincil iki çocuğu, 1965–1983 tarihleri arasında evli kalıp boşandığı Nijeryalı eşi Titi Alakija’dan olan Koji Annan ve Ama Annan’dır. Üçüncü çocuğu Nina Cronstedt de Groot ise, 1984 yılında evlendiği İsviçreli avukat ve aktris olan şu anki eşi Nane Maria Annan’dandır. Nane Maria aynı zamanda, İkinci Dünya Savaşı sırasında İsveç Hükümeti’nin de desteğiyle binlerce Yahudi’yi kurtardığı söylenen mimar Raoul Wallenberg’in yeğenidir.

1 Ocak 2007’de Birleşik Milletler Genel Sekreteri görevini Güney Koreli Ban ancak Moon‘a devretti.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı