K

Köksal Toptan

Köksal Toptan Biyografisi

Milletvekili. Uzun senelerdir politik arenada faaliyet bildiren Toptan, değişik partilerde bulunmuş, Kültür Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı görevlerine getirilmiş, açık öğretim ve açık lise gibi ilklere imza atmıştır. Köksal Toptan, 9 Ağustos 2007 tarihi itibariyle TBMM’nin 24. başkanı olmuştur.
Köksal Toptan, 1943 yılında Rize‘de Camidağı Köyü’nde Talat Fehmi Toptan ve Saadet Toptan’ın üçü kız, yedi kardeşin en büyüğü çocukları olarak dünyaya geldi. Köksal ve Havva (Dilaver) Rize’de, Süheyla (Somun), Galip, Emine (Yücel), Adnan ve Semra (Tuna) Zonguldak’ta dünyaya geldi. Köksal Toptan, kökeni Kafkaslara uzanan Topaloğlu Ali Ağa’nın torundur. Zonguldak Ereğli Kömürleri İşletmesi’nde memur olarak çalışan bir babanın ilk çocuğudur. lkokulun birinci sınıfını Rize’de köyünde başladı, İlkokul eğitimini Zonguldak Kilimli Okulu‘nda tamamladıktan sonra sırasıyla Merkez Ortaokulu ve Mehmet Çelikel Lisesi‘ne devam etti. 1962 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazanan Toptan, 19631966 yılları arasında istanbul’da Hak Partisi’nin gençlik kollarında başkanlık ve idare heyeti üyeliği yaptı. O dönemde hem Ulusal Türk Talebe Birliği’nin de çalışmalarına katılan Toptan edebiyatlıyordu. Bazı şiir ve yazıları dergilerde yayınlanan Toptan, farklı alanlara yönlendirilmiş yarışmalarda dereceler de kazandı.

Toptan 1966‘da üniversite eğitimini tamamladıktan hemencecik sonradan İstanbul’da avukatlık stajına başladı fakat babasının rahatsızlığı nedeniyle stajına Zonguldak‘ta devam etme kararı aldı. 5 Ocak 1968 yılında profesyonel olarak avukatlık yapmaya başlayan Toptan, bir yana da üyesi olduğu yargı partisi teşkilat kademelerinde devir aldı. İl başkanvekilliği ve belediye meclis üyeliği görevlerinde yer alan Toptan, Zonguldak‘ta maden fakültesi kurulması için önemli çalışmalarda bulundu. Öyle çok sivil toplum örgütünün başkan, kuruculuk ve yöneticiliğini yapan Toptan, askerliğini Sarıkamış’ta, askeri baskın olarak tamamladı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Faruk Çelik

7 Haziran 1977 tarihinde yapılan seçimlerde hak partisi Zonguldak milletvekilliğine seçildikten sonradan TBMM hak ve kit komisyonu üyelikleri yaptı. Toptan sonradan gerçekleştirilen büyük kongre sonunda partinin merkez asalet divan başkanlığı görevine getirildi.

12 Kasım 1979 tarihinde iktidar olan Süleyman Demirel hükümetinde devlet bakanlığına atanarak Türkiye‘nin en genç bakanlarından biri oldu. Toptan’ın görevi 12 Eylül 1980 darbesine kadar sürdü. Bu dönemde Ankara‘da özgürlük avukat olarak çalışmaya başlayan Toptan, hakkında açılan böylece çok davada Süleyman Demirel’in avukatlığını üstlendi.

1983‘te parti kurucusu olmağru Yol Partisi’nin kuruluş ve teşkilatlanma çalışmalarına faal olarak katılan Toptan, 28 Eylül 1986‘da yapılan ara seçimlerde Zonguldak ikinci bölgeden milletvekili olarak seçildi. DYP’nin seçimle gelen birincil dört milletvekilinden biri olmuştu.

1987 eylülünde Süleyman Demirel’in genel başkan seçildiği DYP büyük kongresinin divan başkanlığını yapan Toptan, 1987 genel seçimlerinde tekrar Zonguldak milletvekili olarak seçildi ve DYP TBMM grup başkanvekili oldu.

Grup başkanvekilliği görevini üçbuçuk sene sürdüren Toptan, 1990 kongresinde DYP genel idare kurulu üyeliğine seçildi. Toptan 1991 genel seçimlerinde DYP Bartın milletvekili seçildi gerisinde milli eğitim bakanlığı görevine getirildi. Açık öğretim ve açık lise gibi ilklere imza atan Toptan, Türki cumhuriyetlerinden on bin öğrenciyi eğitim almaları için Türkiye’ye getirtti. Doğru Yol Partisi’nin 13 Haziran 1994 tarihinde yapılan büyük kongresinde genel başkanlığa namzet olan Toptan kongreyi kaybetti ve bakanlıktan ayrıldı.

1993 Kasım kongresinde en yüksek oyu olarak bitmiş GİK üyesi seçilen Toptan, 1995 yılında Kültür Bakanlığı yaptı. Aynı sene yapılan seçimlerde Bartın’dan milletvekili seçildi.

1999 genel seçimlerinden sonuç alamayan Toptan çalışmalarını Türk vakfı üstünde yoğunlaştırdı. 3 Kasım 2002 tarihinde yapılan seçimlerdeyse Hak ve Kalkınma Partisi Zonguldak milletvekili seçildi ve TBMM hak komisyonu başkanlığına getirildi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Işılay Saygın

22 Temmuz 2007 seçimlerinde yeniden AK Parti‘den Zonguldak Milletvekili seçildi. 9 Ağustos 2007’de TBMM Başkanlığı için yapılan birincil tur seçimlerinde 450 gibi rekor bir oyla TBMM Başkanlığına seçildi. Ağustos 2009’da yapılan TBMM Başkanlığı seçiminde adaylığını koymadı. 2011 genel seçimlerinde Zonguldak Milletvekili olarak bitmiş TBMM’ye seçildi.

Köksal Toptan, Saime Akpınar ile evli ve 3 çocuk babasıdır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı