K

Korkunç İvan

Dehşet İvan Biyografisi

Ivan IV Vasilyevich veya tanıdık adıyla Korkunç Ivan, 15331584 yılları aralarında Rusya’nın liderliğini yapmış olan despot devlet adamıdır. Kazan ve Sibirya’yı ele geçirmiş, Rusya’yı o tarihe değin çıkmış olduğu en geniş sınırlara çıkartmış, halkı arasında keza bir kahrama, hem de korkulacak bir yazdıran kimse olarak anılmıştır.
Ivan IV Vasilyevich, 25 Ağustos 1530 tarihinde, Moskova’da dünyaya geldi. III. Vasili’nin oğlu olarak doğan Prens Ivan, babasının demin kendisi üç yaşındayken kan zehirlenmesi nedeniyle hayatını kaybetmesi sebebiyle tahta çıktı. Ivan hemen şimdi yedi yaşındayken, kendisinin yerine tahtın sorumluluklarını üstlenen annesi Elena hayatını kaybetti; tarihçiler bu zamansız vefatın zehirlenme sonucu olduğunu söylemekte.

1547 yılında, 16 yaşındayken Çar olarak tahta geçen Ivan’ın hakimiyetinin birincil yılları, uzlaştırma ve reformlarla dolu olarak geçti. Rusya’nın ilk sabit, düzenli ordusunu kuran Çar, 1550 yılında sivil ve ruhani büyüklerden teşekkül eden bir toplantı olan Sobor düzenledi. Toplantıda, Rusya’da yürürlükte olan devlet ve kilise kanunları ile nizamları üzerine konuşmalar yapıldı. Bu toplantıda karar alıcıları Mümtaz Heyet olarak adlandırıldı. 1556 yılında, Rusya’nın Volga kıyılarında bulunan en büyük köle pazarını yıkan Ivan, 1560 yılında eşini kaybedene kadar enerjik bir devlet adamı portresi çizdi. Eşinin vefatının ardında yerel yöneticilerin olduğunu ve de ailesini zehirlediklerini düşünerek bölgede yer alan soylulara karşı sert yaptırımlarda bulundu.

1565 yılında, Opriçnina adını verdiği kural ve sadece kendisine emrindeki bir polis örgütü kuran Ivan, yirmi yıl sürecek olan sert hakimiyet yıllarını bu nedenle başlatmış oldu. Bu dönemde pek fazla soyluyu ve de kendisine aleyhinde olduğunu düşündüğü haini öldürten Ivan, 1582 yılında kendi oğlunu bile öldürtmekten çekinmedi ve de bu nedenle “Korkunç Ivan” adını kazandı. Batılı kaynaklar tarafından dehşet olarak çevrilmesine karşın orjinal Rusça’sına baktığımızda Groznyi olan bu lakabın korkunçtan öte muhteşem anlamına geldiği de görünmekte.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Kim Cattrall

1571 yılında, Kırım Kaan’ı I. Giray’ın ordularının Moskova’ya yaptığı saldırılar ve Moskova’nın yakılması, Ivan’ın hakimiyetine darbe vursa da, kısa sürede bu durumu toparladı. Livonia’nın hakimiyeti için sürdürülen 24 takvim uzun ve sonuçsuz bir mücadele nedeniyle Rusya’nın ekonomisinin aldığı ağır darbe, aralıksız süregelen iç mücadelerler ve Çar’ın aşırı sert yönetimi nedeniyle, Ivan’ın hükümdarlığının ikinci dönemi, ilki dek başarılı geçmedi.

Çar IV. Ivan, 18 Mart 1584 tarihinde, Boğdan Belsky ile satranç oynarken hayatını kaybetti; 1960 yılında mezarını açan arkeologların bulduğu civa izleri, hükümdarın zehirlendiğinin kanıtı olarak görüldü. Yerine Çar olarak Boris Godunov geçti.

Arananlar:
ivan the terrible türkçe altyazı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı