N

Naşit Özcan (Dede)

Naşit Özcan (Dede) Biyografisi

Naşit Özcan, 1886’da istanbul’da Şehzadebaşı’nda doğdu, anne ve babası doktordu. Bayezit Rüştiyesi’nden sonradan ailesi onu Veteriner Mektebi’ne yazdırmış, (Baytar) hayvan doktoru olmasını istemişlerdi. Lakin o aralıksız okulu kırıp tiyatro izlemeye giderdi. sonradan babası onu Muzika-ı Humayun’a gönderdi. Oyunculuk yaşamı Mızıka-ı Hümayun’u tamamladığı yıllarda Abdürrezzak Efendi’nin yanında başladı.
Tiyatrocu Adile Naşit ve Selim Naşit Özcan‘ın babasıdır.

Meşrutiyetin ilanından iki yıl sonra tiyatro topluluğunun dağıtılmasıyla heveskâran cemiyetiyle ilk temsillerine başladı. İlk oyunu “Haremağası Ut Meşkediyor”‘ dur. “Meşrutiyeti Osmaniye” kumpanyasında Nurettin Şefkati, Eliza Binemeciyan, Hekimyan ile birlikte çalıştı. daha sonra Rıdvan Paşa’nın oğlu Reşat Bey ile “Sahne-i Heves” yaptı. Heveskerân Cemiyeti’nde Büyük Behzat ile daha sonra Kemal Belirli ile Ortaköy tiyatrosunda oynadı. 1910-11 de Kavuklu Hamdi ve Minik İsmail’in ortaoyunu topluluğu, Kel Hasan’ın tuluat topluluğu, Manakyan topluluğu gibi değişik topluluklarda uzun sure çalıştı.

Saray tiyatrosunda kısa sürede dikkati çekmiş, adı ‘Sultan Hamid’i güldüren adam’a çıkmıştı. Saray göre Fransa’ya gönderildi. Dönüşünde n pantomim topluluğuna katıldı. Sinema, ortaoyunu ve melodramlardaki başarısının yanı sıra belli başlı ününü yeni tipler yarattığı tuluat tiyatrosunda kazandı. Orta oyununun yanı sıra kukla ve karagöz de çalışmış, çeşitli lokal tipleri ve azınlık taklitleriyle tuluat tiplemesi olan İbiş‘e karakter kazandırmış. Aşçıbaşı Tosun Ağa, Leblebici Horhor, Hoşkadem Kalfa, Surpik Dudu yarattığı ve başarıyla oynadığı en önemli tiplerdir.

Bir gün bir temsilin arkasından kulise gelen ustası Gülünç Abdi Efendi molla kuşağını ve takkesini çıkarmış Naşit Bey’e devretmişti. Bundan Böyle gülünç-i şehir unvanı ona aitti. Kendi kumpanyasını ayarlamak için yola koyuldu. Kendi namına kurduğu topluluklarda çalışmalarını Cumhuriyet döneminde de sürdürdü.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Neriman Uğur

Naşit Özcan, 1917’de Leman Hanım’la evlendi. Çocukları olmuyor diye ayrıldı. Kumpanyadaki Kemani Yorgi Efendi’nin kızı kantocu, Sahne adı Seniye olan Amelya bayan ile 1926’da evlendi. Amelya hanım evlenince Emel adını aldı. Bu evliliğinden Selim Naşit Özcan (d.Ağustos 1928) ve Adile Naşit (d.17 Haziran 1930) adında iki çocuğu oldu.

1942’de Bakırköy Ruh ve Asap Hastalıkları Hastanesi’ne yatırıldı. 3 ay sonra eve döndüğünde durumunda öyle bir değişiklik yoktu. 26 Nisan 1943’de İstanbul’da evinde öldü.

Oynadığı oyunlardan bazıları şunlardır: Beyimin Tiyatro Merakı, Yahudi Doktorun Metresi, İstanbul Çapkını, Çifte Köy Düğünü. 1932′den başlayarak bazı filmlerde de rol aldı. Dört film yapan Naşit Özcan Bey, “Bir Millet Uyanıyor” adlı filmde asker “İstanbul Sokaklarında” dilenci rollerinde oynamış, “Naşit Dolandırıcı” ve “Nikah Gecesi” adlı iki de komedi yapmıştır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı