N

Natalia Poklonskaya

Natalia Poklonskaya Biyografisi

Kırım Cumhuriyeti Başsavcısıdır.

Natalia Poklonskaya, 18 Mart 1980 tarihinde Ukrayna’da Mikhailovka Köyünde doğmuştur. Tam adı Natalia Vladimirovna Poklonskaya’dır. Sonra 1990 yılında, ailesi Kırım‘da Yevpatoria’ya taşındı.

Yevpatoria branch of the Kharkiv Natioat olarak 2002 yılında mezun oldu. Mezun olduktan sonra Kırım Özerk Cumhuriyeti, Cumhuriyet Savcısı yardımcısı olarak göreve başladı. 2002 yılından 2006 yılına dek Krasnogvardeisky ilçesinde bu görevde kaldı. 2006-2010 yılları arasında Yevpatoria ili Savcısı yardımcısı olarak çalıştı. 2010 ve 2011 yılları arasında organize suçlardan sorumluluk sahibi Kırım Savcılığı başkan yardımcısı görevi yaptı.

2011 yılında Kırım Özerk Cumhuriyeti‘nin başkenti Simferopol’de yapılan manâlı bir mahkemede Kırım Yüksek Kurulu savcısı olarak atama yaptı. Gerisinde aynı yıl Kiev’de kıdemli savcı olarak ödev yaptı. 2012 yılında Kırım Temyiz Mahkemesinde savcıların başkanı olarak çalıştı. Aralık 2012 ayından Mart 2014 ayına kadar da İç İşleri Genel Müdürlüğünde üstteki düzey yetkili olarak, mahkeme öncesi soruşturma ve canice davalarında kolluk gözetim ile savcılık yönetim denetimi görevlerinde çalıştı.

25 Şubat 2014 tarihinde Ukrayna‘daki olaylar nedeni ile istifa etti oysa istifası kabul edilmedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin göre 11 Mart 2014 ayında; Ukrayna‘dan tek yanlı özgür ilan eden ve Rusya‘ya bağlanma kararı bölge Kırım’da Kırım Başsavcısı olarak atandı.

11 Mart 2014 tarihinde Ukrayna’ya yan Kırım Özerk Cumhuriyeti‘nin başkenti Simferopol’de yaptığı basın toplantısında gergin hali, yamuk ağızla konuşması ve sonsuz çabuk göz kırpmalarının peşinde kocaman gözleri ve fazla güzelliği ile dikkatleri üzerine topladı.

Natalia Poklonskaya, evlenip boşanmıştır. 2005 doğumlu bir kızı vardır.

12 Haziran 2015 tarihinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım Başsavcısı Natalia Poklonskaya‘ya 3’üncü Derslik Hak Danışmanı rütbesini verdi. Savcılık çalışanının bu rütbesi, tümgeneral rütbesine denk geliyor. Poklonskaya’nın önceki rütbesi, albay rütbesine eşit gelen Baş Yargı Danışmanı’ydı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nesrin Sipahi
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı