N

Necati Zincirkıran

Necati Zincirkıran Biyografisi

1970’lerin kayda değer gazetecilerindendir Günaydın ve Bağımsızlık gazetelerinde yöneticilik ve köşe yazarlığı yapmıştır.

Necati Zincirkıran, 4 Aralık 1929 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Kaptan-ı Derya Cezayirli Hasan Paşa ilkokulunda okudu. Deniz lisesi ve Deniz Harp Okulunda okudu. Sonradan İngiltere’de deniz ticaret okulunda okuyarak “uzakyol güverte zabiti” oldu. Kısa bir dönem denizcilikle meşgul oldu.

1949 yılında Londra Politeknik Okulundaki gazetecilik eğitiminden sonradan Yeni Sabahleyin’ta Gazeteciliğe başladı. 1950 yılında ikibuçuk ay Yenisabah Gazetesi’nde muhabir olarak çalıştıktan sonradan Özgürlük Gazetesi‘ne geçti ve bu gazetenin Beyoğlu muhabirliğini yaptı. bu vesileyle İktisat Fakültesine bağlı İşletme Enstitüsünü bitirdi. 1952 yılından 1956 yılına dek Hürriyet gazetesinde Orta Doğu muhabirliği görevini üstlendi.

Kahire merkez elde etmek üzere Beyrut, Şam, Bağdat öteki körfez ülkeleri Kıbrıs ve Afrika‘da bağımsızlık savaşı veren Tunus Ve Cezayir‘de çalıştı. 1955 yılında seri mülâkat dalında Türkiye birinciliği ödülünü aldı. 1957 yılında Özgürlük gazetesinin Ankara temsilcisi oldu.

Necati Zincirkıran, Özgürlük gazetesinde 1 Eylül 1960 – 26 Eylül 1962 tarihleri arasında yazı işlerinden sorumluluk sahibi müdür, 27 Eylül 1962 – 30 Haziran 1969 tarihleri aralarında umumi neşriyat müdürü ve 1 Ocak 1969 – 1 Temmuz 1969 tarihleri arasında genel yayınlama müdürü olarak çalışmıştır.

1965 yılında le Dünya turuna Alman eşi ile çıkan Sadun Boro’nun hikayesini 3 yıl boyunca Hürriyet gazetesinde tefrika etti.

Necati Zincirkıran, Doğan Haber Ajansı’nın esasını teşkil eden Bağımsızlık Haber Ajansı’nın kurucusu oldu. 1969 yılı yazında Bağımsızlık Gazetesi‘nden ayrılan zincirkıran Günaydın Gazetesi‘nde genel yayın yönetmeni oldu.

Haldun Simavi’nin 26 Kasım 1968 tarihinde kurduğu Günaydın gazetesinin sorumluluğunu Rahmi Turan‘a verdi. Rahmi Turan‘ın genel yayınlama yönetmenliğini yaptığı gazetenin birincil dönem yazarları aralarında Necati Zincirkıran, Mehmet Barlas, Esfender Korkmaz, Hasan Cemal, Can Ataklı, Akgün Tekin, Ruhat Mengi, Bekir Coşkun, Melih Aşık sayılabilir. Günaydın’ın yanı sıra Gün, Saklambaç, Okey, Detaylı Haber adlı gazeteler de benzer grup kadar yayınlanmıştır. Günaydın Gazetesi kısa sürede Türkiye’nin en çok satan gazetesi haline geldi. Tirajı zaman zaman 1 milyonu aştı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nurettin Canikli

1981- 1986 yılları aralarında Anodulu Ajansı‘nın yönetim kurulu başkanı olarak ödev yaptı. 1990 yılından itibaren Medya Holding’de baş danışmanlık ve Sabahleyin Gazetesi‘nde editörlük yaptı. 1 Ocak 2003 tarihinde 12 yıldan beri çalıştığı Medya Holding, Sabahleyin Gazetesi’nden emekli oldu.

Necati Zincirkıran’ın en büyük hobisi deniz olup, yelken sporu ile yakından ilgilenmektedir. Çeşitli yelken yarışlarında komodorluk yapmaktadır. Yaz aylarını Göcek’teki teknesinde geçirmektedir.

Necati Zincirkıran, İngilizce ve Almanca bilmektedir. Evlidir ve iki oğlu vardır.

Kitapları :
2007 – Olaylar Anılar ve Gerçekler
izmler nedir?
1994 – Bağımsızlık ve Simavi İmparatorluğu

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı