N

Necdet Üruğ

Necdet Üruğ Biyografisi

Türk Silahlı Kuvvetleri‘nin 19. Genelkurmay Başkanı’dır.

Necdet Üruğ, 1921 yılında İstanbul’da doğmuştur. Tam adı Mustafa Necdet Üruğ’dur.

Necdet Üruğ, 1939 yılında Bursa Işıklar Askeri Lisesi’nden, 1941 yılında Topçu Asteğmen rütbesi ile Harp Okulu’ndan mezun oldu. 1942 yılında Topçu Sınıf Okulu’nu bitirdi. 1948 yılına değin Kara Kuvvetleri Komutanlığına emrindeki farklı alanlara yönlendirilmiş birliklerde Takım Komutanlığı yaptı. 1950 yılında Kara Harp Akademisini kurmay subay olarak bitirdikten sonra; 5. Kolordu Karargâh Subaylığı, 28. Tümen 28. Topçu Alayında Pil Komutanlığı, Harp Akademilerinde Öğretim Üyeliği, 9. Tümende Tabur Komutanlığı, 6. Zırhlı Tugay Kurmay Başkanlığı, Kıbrıs Silahlı Kuvvetler Teşkilat Eğitim Şube Müdürlüğü, Kıbrıs Ordusu Eğitim Grup Başkanlığı ve Kıbrıs Silahlı Kuvvetleri Türk Alay Komutanlığı ile Genelkurmay Genel Plan Prensipler Dairesi Özel Plan Şube Müdürlüğü görevlerini yürüttü.

1966 yılında Tuğgeneralliğe terfi ile Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreter Yardımcılığı ve Genelkurmay Taktik Plan Daire Başkanlığı yaptı. 1969 yılında Tümgeneralliğe terfi ederek Zırhlı Birlikler Okulu Eğitim ve Tümen Komutanlığı, Belçika/Mons’ta Millî Askerî Temsil Heyeti Başkanlığı ve Genelkurmay Eğitim Daire Başkanlığı görevlerinde bulundu.

1973 yılında Korgeneralliğe terfi ile Genelkurmay Genel Plan Prensipler Başkanlığı ve 15. Kolordu Komutanlığı görevlerinde bulunduktan sonradan 1977 yılında Orgeneralliğe terfi etti.

Orgeneral rütbesi ile Yüksek Askerî Şûra Üyeliği, 1. Ordu Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Komutan Yardımcılığı yaptıktan sonradan, Kara Kuvvetleri Komutan Yardımcılığı uhdesinde olmak üzere, 27 Ağustos 1981 – 15 Kasım 1982 tarihleri aralarında Devlet Başkanlığı ve Millî Emniyet Konseyi Genel Sekreterliği, 15 Kasım 1982 – 1 Temmuz 1983 tarihleri arasında Cumhurbaşkanlığı ve Millî Emniyet Konseyi Sekreterliği görevlerini, ardından Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevlerini yürüttü.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nihat Durak

6 Aralık 1983 tarihinde atandığı Genelkurmay Başkanlığı görevinden 02 Temmuz 1987 tarihinde kendi isteği ile emekli oldu.

TSK Üstün Hizmet Madalyası sahibi olan Orgeneral Necdet Üruğ; Fatma Nejla Üruğ ile evli olup iki çocuk babasıdır.

Necdet Üruğ, Türk Silahlı Kuvvetleri‘nin 15. Genelkurmay Başkanı olan Faruk Gürler’in yeğenidir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı