N

Neşe Karaböcek

Neşe Hamamböceği Biyografisi

Asıl adı Neşecan Göktürk olan Neşe Karaböcek, 1 Nisan 1947 de İstanbul Yeşilköy’de üç katlı ahşap cumbalı bir evde doğar. Aslen baba göre Bulgaristan kökenlidir. TCDD Kurumunda Muhasebe Şefi olan Hüseyin Orhan Göktürk ile ev hanımı olan Arife Göktürk çiftinin ikinci çocuklarıdır. Sırasıyla Tezcan, Saniye Gülden (Gülden Hamamböceği) ve Gülcan adında üç kız kardeşi, Taner adında bir ağabeyi vardır. Çocukluğu Ankara ve istanbul’da geçer.
Babasının Devlet Demiryolları’ndaki görevi sebebiyle 1950 de Ankara’ya taşınmalarının ardından, komşuların da zorlamasıyla, Ankara Radyosu’nda çocuk korosunu idare eden Ayşe Abla’ya götürür annesi. Ama Ayşe Abla elinde kaşıkla kocaman iri şarkılar söyleyip, kocaman kocaman şarkıcılara taş çıkaran ufak Neşecan Göktürk’ü ne yapsın; o çocuk şarkıları söyleyen çocuklarla çalışmaktadır! Fakat anne dayatınca, konservatuvara götürmesi için bir kart yazar. Neşe Karaböcek 3,5 yaşında iken, o sıralarda Ankara Devlet Tiyatrosu Minik Tiyatro Bölümü kurulur. Muhsin Ertuğrul‘un talimatıyla gazetelere ilan verilerek, tiyatroya alınacak kabiliyetli küçükler aranır.

‘‘Daha ilkokula gitmiyor, okuma yazması yok. Oyunu nasıl ezberler.’’ yine de imtihanı kazanır; üstelik tiyatro, şöhret ve bale bölümlerine kabul edilir. İlk rolü ‘‘şarkı söyleyen bir kuş’’tur, yaşı 3,5’ken alır bu rolü. Sonra Mümtaz Akıllı Taşkın‘ın yazdığı iki oyunda başrol oynar: “Yıldız Ece” ve “Kara Böcek”. Mümtaz Bey’in daima ‘‘Haşere’’ diye sevdiği ve böylece de adına bu oyunu yazdığı Neşecan, sonraları hep Neşe Karaböcek olarak anılacaktır. Diğer oyunlardan kat kat pozitif oynanan Kara Böcek, Neşecan’ın o minicik haliyle Cumhurbaşkanı İsmet İnönü ile de tanışmasına vesile olacaktır.

sonra Devlet Operası’na alınır. Soprano olarak yetiştirilir. Carmen, La Bohem operalarında, Peter İlyiç Çaykovski‘nin Kuğu Gölü’nde yaşını aşan görevler alır. Muhsin Ertuğrul‘la Dede ve Torunu oyununu birlikte oynarlar. bu arada diğer taraftan Halkevi’nde de ırk tiyatrosu eğitimi alır. Ve tüm bunlar o az önce ilkokula başlamadan gerçekleşir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nicolas Cage

Nihayet ilkokula başlar! Altı yaşında, ikinci sınıftan. Lakin aynı zamanda tiyatroda, operada rol alır; bale eğitimine devam eder, bundan başka üstüne gazinolarda ‘‘solist’’ olur. Yedi yaşındayken, semaverden dere içilip fındık fıstık yenilen Ankara Cebeci Dörtyol Aile Bahçesi’nde sahnede bulur kendini. Ablasıyla birlikte, Karaböcekler olarak türküler söylerler, Safiye Ayla, Hamiyet Yüceses‘ten önce! Lakin Neşecan tek başına ‘‘Bakmıyor Çeşmi Siyah’’, ‘‘Aheste Çek Kürekleri’’ ve inanmayacaksınız ‘‘Makber’’i icra etmektedir. Bahçe dolar taşar, Ankara çalkalanır. O ise bebeklerle hiç oynamayan, evcilik oynayan kızları ‘‘Allah Allah, yapma şeylerle oynuyorlar’’ diye garipseyen bir çocuktur o vakit.

Eh sonunda bir tercih yapacaktır; ne de olsa yedi yaşına gelmiştir! Natürel ailesinin etkisiyle tercihi sahneden yandan olur. Operayı bırakır fakat, okul, konservatuvar ve sahne devam eder. sırası gelmişken Fahri Kopuz‘dan, Türk müziği, nota ve solfej dersleri alır. Bir bakarsınız, plakçılar kapıda. Yedi yaşında birincil plağını da doldurur: Bir Arap şarkısı Alloma ve Tintin Tini Küçük Hanım.

Ortaokulu bitirince ablası evlenir ve Neşe Karaböcek kimsesiz sahnelerdedir bundan böyle. Fakat o batı, özellikle İspanyol müziğine merak sarmıştır. Ankara Radyosu’nda Flamingo Dans Orkestrası eşliğinde Latin Amerika müziği icra eder.

‘‘Bundan Böyle Sevmeyeceğim’’ ve ‘‘Inleme Değmez Yaşam’’ın olduğu 45’lik, 5 milyon satar! O artık bildiğimiz Neşe Hamamböceği‘tir. İlk Altın Plak ödülünü o süre alacak ve daha sonra bunların sayısını 18’e çıkarıp, rekoru hálá kimseye kaptırmayacaktır.

az kalsın her nesil müziği denemiş ve sayısız 45’lik plak, LP ve kaset/CD doldurmuştur. Keza 11 sinema filminin başrolünde oynamıştır.

Ödülleri; 18 Altın 45’lik plak, 2 Altın Long Play, 1 Altın Bülbül (5 Adet Altın 45’lik yerine verilmiştir.) 2 Altın Kaset, 1 Altın Heykel, ve çok sayıda dergi, gazete, mecmua namına bahşedilen ödüllerle sanat dünyasındaki rekorun sahibidir. Ayrıca Bing Crosby‘den sonradan dünyada en fazla altın plak bölge 2. sanatçıdır. 1981 yılında Altın Plak adlı müzik şirketini kurdu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nihat Odabaşı

1991 yılında ikinci eşi Tevfik Yener ve oğullarıyla Amerika’da New york’a yerleşir. 20 yıl orada kaldıktan sonra Türkiye’ye emin dönüş yapar.

Neşe Hamamböceği Mart 2011 de İstanbul’da da kendi yaptığı resimlerden bir fotoğraf sergisi açtı. Adı “Yeşil Elmas” olan Bitki Örtüsü ve vitaminler hakkında, bitkilerin, otların nasıl şifa kaynağı olduğunu, doğal güzelliği anlatan dahası kitap yazdı.

Evlilikleri
1. evliliği: Elenor Plak Şirketi’nin sahibi Atilla Alpsakarya ile 1964 yılında evlendi. Temmuz 1974’te boşandılar. Bu evlilikten Alper adını verdiği bir oğlu dünyaya geldi.
2. evliliği: 13 Ağustos 1974 tarihinde gazeteci Tevfik Yener ile evlenir. Hasan adında bir oğlu olmuştur.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı