N

Neşet Günal

Neşet Günal Biyografisi

Türk artist ve hoş sanatlar profesörü.
Figüratif Türk resminin duayeni Neşet Günal, 1923‘de Nevşehir‘de doğdu. Ailesinin hesaplı durumu iyi değildi bu yüzden ilkokulu Şereflikoçhisar’da dedesinin yanında okumak zorunda kaldı. Ortaokulda her yerde Nevşehir’e ailesinin yanında dönen Neşet, Kemal Zerrin’in desteğiyle Hoş Sanatlar Akademisi’ne kaydoldu. Yeniden Zerrin’in desteğiyle devlet bursu aldı. 1939 yılında başlayan ve takriben yedi sene süren Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ndeki eğitimi boyunca ressam, Nurullah Berk, Sabri Berkel ve Leopold Levy‘nin atölyelerinde çalıştı. Bu atölyelerde tanıştığı Nuri İyem,Turgut Zaim ve Avni Arbaş‘tan etkilendi ve toplumsal gerçekçi üslubunu oluşturmaya başladı.

Artist 1946 yılında Akademi’den birinciyıl İtalya bursunu kazandı. Lakin bürokratik birtakım engeller nedeniyle ve iki yıl sonradan Paris‘e gönderildi. Sağlam deseni ve enerjik anlatımıyla hocası Leopold Levy’nin gözde öğrencilerinden biriydi. Az Önce yirmi üç yaşında iken iki eseri 1946 yılında Unesco‘nun Paris’te düzenlediği Modern Sanat konulu sergide katılan Türk sanatçılar arasındaki yer aldı. 1948 yılında Paris’teki sanat eğitimine başlayan Günal, pekçok Türk sanatçısı gibi Andre Lhote atölyesine girmiş oysa, Lhote’un öğretilerini beğenmeyerek, Fernand Leger‘nin atölyesine geçti. Resimlerinde de Leger’in etkisi görülmektedir.

1954 yılında Türkiye’ye geri dönen Günal, Akademiye tezgâhtar olarak atandı. Burada uzun yıllar çalıştıktan daha sonra 1970 yılında profesör oldu. 1963’te ikinci kere yine Paris’e dışarı giden usta, burada vitray ve goblen eğitimi aldı.1969 yılında 30.Devlet Resim Heykel Sergisi’nde “Kör Hasan’ın Oğlu”adlı çalışmasıyla resim dalında birincilik kazanan ressam, yurtiçi ve yurtdışında pek çok karma sergiye katıldı.

Sağlam desen yapısıyla doğup büyüdüğü Orta Anadolu’nun verimsiz topraklarını ve fakir lakin işine düşkün insanlarını anlatan sanatçı, tekniği ve yorumuyla Türk resmine yeni bir perspektif kazandırmıştır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nur Gümüşdoğrayan

Sanatkâr Türk ressamı, 26 Kasım 2002 sabahı yatağında geçirdiği beyin kanaması sonucu hayata gözlerini kapadı. Başlıca eserleri aralarında, ”Çocuklar” (1996), ”Korkuluk” (1989), ”Duvar Dibi” (1981), ”Toprak Adamı”(1974) ve ”Başakçılar” (1984) sayılabilir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı