N

Neşet Ruacan

Neşet Ruacan Biyografisi

Caz müziğinin meşhur caz gitaristidir.

Neşet Ruacan, 1948 yılında İstanbul’da Kadıköy Moda semtinde müzikle sıkı fıkı bir aile içinde doğmuştur. Babası Ethem Ruacan kıdemli piyade albay idi. Neşet Ruacan, 1958 yılında 10 yaşında iken herzamanki gitar ile başladığı müzik hayatına sonra 60’larda elektrik gitara geçti. İlk derslerini Rıza Başeskioğlu’ndan, temel caz gitarı eğitimini ise Metin Bulut’tan almıştır. Caz şarkıcısı ve öğretim üyesi Nükhet Ruacan (d.1951- ö.2007) kız kardeşidir. Kadıköy Maarif Kolejinde okudu.

1964 yılında Arda Uskan, Selçuk Oskay ve Murat Sümen ile beraber Vahşi Kediler diye bir grup kurmuştur. Erken yaşta profesyonel müzik hayatına atılan Neşet Ruacan, uzun yıllar Şerif Yüzbaşıoğlu ve Erol Büyükburç gibi isimlerin orkestralarında pop müziği yaptı.

1970 yılında askerliğini yaptı.

Neşet Ruacan, caz gitara olan ilgisi, kariyerine bu yönde devam ederken askerlikten daha sonra Norveç‘te çalıştı ve 1978 yılında ABD‘de Ernest Wiehe, Alex Ulanowsky ve Jerry Bergonzi gibi hocalardan caz teori dersleri almaya yöneltti. Önce Boston’daki Berklee College’de bir yarıyıl tatili, sonra New York‘ta bir üniversite olan Julliard’da iki yarıyıl tatili baştan başa kurslara katıldı. Peşinde Boston’a döndü, Bergonzi gibi son derece sıkı bir hocayla çalıştı.

Dünyanın çeşitli yerlerinde caz müzisyeni ve stüdyo gitaristi olarak birçok manâlı sanatçı ile yüzlerce stüdyo kaydı yapmıştır. 1984 yılında Türkiye’ye döndü ve bir taraftan cazın yaygınlaşmasını sağlarken, bir de öğrenci yetiştirmeye başladı. Yalçın Alev Orkestrası ve Süheyl Denizci Orkestrasında ödev aldı. Çoğu radyo-TV programı sundu.

1985 yılında katıldığı TRT İstanbul Radyosu Hafif Müzik ve Caz Orkestrası’nda Süheyl Denizci’den devraldığı şefliği 1997 yılından 2011 yılına değin yaptı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nezihe Meriç

1997 yılındaki kuruluşundan 2002 yılına dek Data Üniversitesi’nin müzik bölümünün başında yer aldı. Bu dönemde sayısız albüme katkıda bulundu, projelere destek verdi.

Neşet Ruacan, 1978 yılında daha önce İstanbul’dan tanıdığı Nilüfer Verdi (d.1956) ile New York‘ta evlendi, 1999 yılında boşandılar. Tek çocukları Nedim Ruacan, 1979 yılında New York’ta doğdu.

Ödülleri :
2014 – Caz Festivali’nin Hayat Boyu Galibiyet Ödülü

Kitapları :
2006 – Modern Gitar Akor Yapısı Dvd + Kitap

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı