N

Nesrin Cavadzade

Nesrin Cavadzade Biyografisi

Nesrin Cavadzade, 30 Temmuz 1982 tarihinde Azerbaycan’ın başşehri Bakü’de doğmuştur. Annesiyle birlikte 11 yaşında istanbul’a geldi. Hiç Türkçe bilmediği için Bakü‘de bitirdiği ilkokul dördüncü sınıfı Cent Koleji’nde tekrar etmek zorunda kaldı. Türkçe’yi fazla kısa bir sürede anadili değin iyi konuşur oldu. Ortaokulu Şişli’deki Özel Veri Lisesi’nde bitirdi. Orada okurken okulun Tiyatro Kolu’na katıldı. Tiyatro Kolu’nun o yıl sahneleyeceği “Türkmen Düğünü” adlı oyunda rol almaya yargı kazandı. Oyun Şişli’deki Tiyatro Kare’de sahnelendi.
Liseye Şişli Terakki Lisesi’nde devam etti. Burada da Tiyatro Kolu’na yazıldı. Arkasından Marmara Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümünde okuyarak mezun oldu. 5 senede bitirdiği fakültede okurken beş kısa film çekti, filmleri arasında Berlin Film Festivali’nin de bulunduğu çeşitli yurtiçi ve yurtdışı festivallerde gösterildi, ödüller aldı.

Şahika Tekand Studio Oyuncularında 2 yıl oyunculuk eğitimi aldı. Nesrin Cavadzade Türkçe’nin dışarıda, Rusça, İngilizce ve Fransızca konuşuyor.

Üniversiteden sonra “Boşboğaz Yurtsuz” adlı TV dizisinde başrol oynadı. Dizinin yönetmeni Cemal Şan dizinin hemencecik peşinde Nesrin’e “Dilber’in Sekiz Günü” adlı filminde oynamasını öneri etti. Nesrin, bu filmdeki performansıyla Erzurum, Bursa ve Ankara Film Festivalleri’nde “En İyi Bayan Oyuncu” ödüllerine layık görüldü. Derhal ardından yine bir Cemal Şöhret filmi olan “Acı” ile de her yerde Erzurum Film Festivali’nde “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünün sahibi oldu. Bu filmin peşinde, ara verdiği televizyon kariyerine, ATV ekranlarında yayınlanan “Samanyolu” adlı dizi ile devam etti.

2011 yılı itibariyle tekrar ATV ekranlarında yayınlanan “Al Yazmalım” dizinde oynamaya başladı. Aynı sene içinde Hasan Tolga Pulat‘ın yönettiği “Hoş Günler Göreceğiz” ve Murat Saraçoğlu‘nun yönettiği “Yangın Var” filmlerinde başrol oynadı. “Hoş Günler Göreceğiz” filmiyle Antalya Film Festivali’nde “En İyi Tezgâhtar Bayan Oyuncu”, Ankara Film Festivali’nde ve Magazin Gazetecileri Derneği Ödülleri’nde “En İyi Bayan Oyuncu” ödüllerini aldı. “Yangın Var” filmiyle yeniden Ankara Film Festivali’nde ve Sadri Alışkın Ödülleri’nde “En İyi Kadın Oyuncu” ödüllerine değerinde görüldü.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nagihan Karadere

2011 yılında Cengiz Aytmatov‘un meşhur eseri “Selvi Boylum Al Yazmalım“dan senaryo yazarı Mahinur Ergun kadar uyarlanan “Al Yazmalım” adlı dizide Seçkin Özdemir, Özge Özpirinçci, Uzlaşma Falay, Saygın Soysal, Ahmet Saraçoğlu, Favori Kansu, Zeynep Arolat, Macit Koper ile birlikte oynadı.

Nesrin, nehir içmeye, ev yapımı reçellere, hamur işlerine, bazen spor yapmaya, ara sıra bağlı gelip yatmaya, müzik dinlemeye, dans etmeye, dergi karıştırmaya, en yakın arkadaşıyla Zencefil’e gitmeye, hoş kokan sabunlara, tütsülere, sevgilisiyle film izlemeye, hayvanlara lakin özellikle kedileri Apiku, Çiko, Miço ve Haiku’ya, sıcak yaz günlerine, denize, annesiyle yaptığı uzun yürüyüşlere, bir gün çekeceği uzun metraj filmin senaryosu üzerinde çalışmaya, Flamenco’ya ve isyankar ruhlara meraklıdır.

2012 yılında “Ağır Roman”ın televizyon uyarlaması olan “Ağır Roman Yeni Dünya” dizisindeki Kara Leyla rolüyle yer aldı. Dizi uzun soluklu olmasa da oyuncu, canlandırdığı karakterle dikkatleri bir kere daha üzerine çekti. Daha fazla sinema oyunculuğuyla anılmak istediğini vurgulayan ve kariyeri sinemadaki başarılarıyla öne çıkan oyuncu 2014 yılında da bu başarısını sürdürdü. Kutluğ Ataman‘ın son filmi Kuzu , Erol Mintaş‘ın ilk uzun metrajı Annemin Şarkısı ve Çanakkale Harbini anlatan Son Mektup‘ta bulunan oyuncu Kuzu ile 51. Altın Portakal Film Festivali’nde “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü kazandı.

2014 yılında “Küçük Ağa” adlı dizide Sarp Levendoğlu, Birce Akalay, Akıllı Alasya, Dikte Berke Zincidi, Ruhsar Öcal, Remzi Kâinat, Kayhan Yıldızoğlu ile beraber rol aldı.

18 Mart 2015 tarihinde vizyona giren ve yönetmenliğini Özhan Eren’in yaptığı “Son Mektup” adlı sinema filminde Tansel Öngel ile başrolde oynadı. Filmde öteki rollerde Bülent Şakrak, Ozan Gözel, Hüseyin Avni Danyal, Barbara Sotalsek gibi oyuncular oynadı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nur Serter

2016 yılında Show TV‘de yayınlanan televizyon dizisi Kış Güneşi‘nde Efruz karakterini canlandırırken başrolleri Şükrü Özyıldız ve Aslı Enver paylaştı.

Ödülleri :
2014 – 51. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “En iyi kadın oyuncu ödülünü”nü “Kuzu” filmindeki rolü ile aldı.
2011 – 48.Antalya Film Şenliği – En İyi Asistan Bayan Oyuncu (Hoş Günler Göreceğiz)
2012 – 17.Sadri Alışılmış Ödülleri – En İyi Kadın Oyuncu (Komedi) (Yangın Var)
2012 – 23.Ankara Film Festivali – En İyi Bayan Oyuncu (Yangın Var)
2009 – 20.Ankara Film Festivali – En İyi Bayan Oyuncu (Dilber’in Sekiz Günü)
2008 – 3.Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali – En İyi Bayan Oyuncu (Dilber’in Sekiz Günü)

Filmleri ve Dizileri :
2016 – Kış Güneşi (Efruz) (TV Dizisi)
2015 – Çanakkale Asırlık Mühür (Ayşe Kız) (TV Dizisi)
2015 – Son Mektup (Sinema Filmi)
2014 – Kuzu (Medine ) (Sinema Filmi)
2014 – Annemin Şarkısı (Zeynep)(Sinema Filmi)
2014 – Küçük Ağa
2013 – Görüş Günü Kadınları
2012 – Ağır Roman Yeni Dünya
2012 – Derin Nefes Al (Kısa Film)
2011 – Yangın Var
2011 – Güzel Günler Göreceğiz
2011 – Al Yazmalım
2010 – Samanyolu
2010 – Acı
2009 – Gitmek: Benim Marlon ve Brandom
2008 – Dilber’in Sekiz Günü
2007 – Pazar – Bir Ticaret Masalı
2007 – Düşüncesiz Yurtsuz

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı