N

Nihat Zeybekci

Nihat Zeybekci Biyografisi

Nihat Zeybekci, 1 Ocak 1961 tarihinde Denizli Tavas ilçesinde Pınarlar beldesinde doğmuştur. Babasının adı Şükrü, annesinin adı Fatma’dır. Tütün işleriyle uğraşan beş çocuklu bir ailenin en ufak oğludur. 7 yaşından itibaren tütün tarlasında ailesi ile beraber çalışmaya başladı. İlk ve ortaokulu Tavas’da okudu. Liseyi Kütahya İmam Hatip Lisesi’nde yatılı olarak okudu. 1979-80 yıllarında marangoz çıraklığı yaptı.
Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünü bitirdi. Üniversitede okurken dış ticaret şirketinde de çalışmaya başladı. girdiği sınavı kazanarak İngiltere’ye gitti ve Londra’daki South London Collage’de yüksek lisans yaptı. Babasının rahatsızlığı nedeniyle Denizli’ye dönen Zeybekci, istanbul Üniversitesi Milletlerarası İlişkiler Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı.

Egzersiz hayatına İstanbul’da Demirören Grubu’nda başladı. Denizli’de Küçüker Dokuma’de ihracat müdürlüğü yaparken 1994 yılında kendi şirketi Turkuaz Tekstil’i kurdu. Denizli Platform Sözcülüğü yaptı. Denizli Sanayi Odası Iş Grubu Üyeliğinde bulundu. İki dönem Denizli Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçılar Birliği Başkanlığını yürüttü.

Üniversite yıllarında Necip Fazıl Kısakürek’in sohbetleri için düzenlenen toplantılarda Recep Tayyip Erdoğan’la tanışıp dost oldu.

İki dönem Denizli Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanlığı yaptı.

AK Parti’nin kurulmasıyla siyasete atıldı. 2004 yılında yapılan yerel seçimlerde AKP adayı olan ve yüzde 51 oyla Denizli Belediye Başkanı seçildi. 2009 yılında ikinci defa Denizli Belediye Başkanı seçildi. 2011 yılına değin devam etti.

Avrupa Konseyi Lokal Yönetimler Kongresi Türkiye Heyeti Başkanlığı; 2005-2011 tarihleri arasında Türkiye Belediyeler Birliği Başkan Vekilliği yaptı. 2009-2012 yılları arasında Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkanlığı görevinde bulundu.

Nihat Zeybekci, 2011 genel seçimlerinde birinci basmakalıp Ak Parti Denizli Milletvekili seçildi. Ak Parti’nin son kongresinde MKYK üyesi, ardından TBMM Enerji Komisyonu Başkanlığı’na getirildi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Hayati Yazıcı

25 Aralık 2013 tarihi itibariyle, İstifa eden Başarı Çağlayan‘ın yerine Ekonomi Bakanlığı görevine getirildi. 61, 62 ve 63. Hükümetlerde Ekonomi Bakanı olarak görev aldı.

düzeyde İngilizce ve Almanca bilen Nihat Zeybekci, evli ve 1 kız 3 erkek çocuğu vardır.

Ak Parti’nin 22 Mayıs 2016 tarihinde yapılan kongresinde genel başkanlığa talip olmayan Ahmet Davutoğlu‘nun yerine Ak Parti genel başkanı seçilen Binali Yıldırım‘ın aynı gün 65. Hükümet’i kurma görevini alarak 27 karakter kabinesini kurdu ve Nihat Zeybekci’yi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın onayı ile Ekonomi Bakanı olarak görevlendirdi. Görevi Mustafa Elitaş‘dan devraldı.

19 Temmuz 2017 tarihinde yapılan kabine değişikliği ile Nihat Zeybekci Ekonomi Bakanı olarak görevlendirildi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı