N

Nikolaos Trikupis

Nikolaos Trikupis Biyografisi

Kurtuluş Savaşında Ağustos 1922’deki Büyük Taarruz esnasında tutsak alınan Yunan birliklerinin komutanıdır.

Nikolaos Trikupis, 1869 yılında Mesolongi, Yunanistan’da doğmuştur. Babası Themistocles Trikupis’dır. 1881 yılında Pire’deki askeri okula girdi. 7 takvim askeri eğitimden sonra 1888 yılında askeri okuldan mezun oldu ve Hellenic Military Academy’den topçu teğmen olarak 1889 yılında mezun oldu. Fransa‘ya gitti ve orada 1895 yılına kadar kaldı. Bir süre Le Mans’daki 26. Sahra Topçu Alayı’nda tayin yaptı. Ovur’da ve Orleans civarındaki Serkote’deki kampta topçuluk eğitimi ve atış üstünde çalıştı. 1890-1892 yılları aralarında Fontenblo’daki Topçu Tatbikat Okulu’na ve ardından Somür’deki Süvari Sınıfı Tatbikat Okulu’na devam etti. 1893-1895 yılları aralarında Paris‘teki Yüksek Harp Okulu’na devam etti.

1895 Kasım’ında Atina‘ya döndükten sonra, Atina’da düzenlenen 1896 Yaz Olimpiyatlarında, atıcılık sporlarında 1896 yılı 1. Olimpiyat Oyunlarına katıldı. Kallithea atış poligonunda oynanan oyunlarda, 1718 derece ile 200 metre silahla atışta üçüncü oldu.

Nikolaos Trikupis, 1897 yılında 1897 Osmanlı-Yunan Savaşı esnasında 1. Piyade Tümeni kurmaylığına atandı. 1904’te yeni kurulan Genelkurmay Başkanlığı’nda görev yaptı ve 1912-13 yılları arasındaki Balkan Savaşları’na 3. Piyade Tümeni ve Damianos Müfrezesi Komutanı olarak katıldı. Balkan Savaşları‘ndan sonra alay komutanlıklarında ve ordu kurmay başkanlıklarında tahsis yaptı. 3. Ordu kurmay başkanlığı ve Yunan Ordusu Kurmay Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü.

1917 yılından itibaren I. Dünya Savaşı‘nın Makedonya Cephesi’nde 3. Piyade Tümen komutanı olarak atama yaptı. 1918 yılında Tümgeneral rütbesine terfi etti. Yunan Ordusu’nun İzmir‘e çıkmasından daha sonra başlayan Türk Kurtuluş Savaşı‘nın ilk yıllarında 3. Tümen komutanlığına komuta etti. İnönü muharebelerinde devir aldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nur Gümüşdoğrayan

1921 yılında yapılan taarruz öncesinde Eskişehir‘i ele geçirmekle görevli Kuzey Grubu’na komuta etti ve Temmuz ayında Afyonkarahisar‘daki Güney Grubuna atandı. Eylül ayında 2. Kolordu komutanlığına, Aralık ayında 1. Kolordu komutanlığına atandı. Ağustos 1922’deki Büyük Taarruz sırasında, bölgedeki üstteki seviye Yunan komutanıydı, emrinde 5 tümen vardı. Tatmin Edici buluş yaptırmayı ihmal ederek Türk saldırısına hazırlıksız yakalandı.

1. ve 4. tümenlerin ön cephesinin çöküşünü önlemek için 13 Şubat’ta Afyon müstahkem mevkiinin ikinci hattına çekilmesi emredildi. aynı zamanda başarılı Türk saldırıları ve 1. ve 2. Kolordu bölgelerinin bir kaç gün içinde teslim olmaları Yunan Ordusunun bütün bir bozguna uğramasına yol açtı ve düzensiz bir şekilde İzmir‘e çekilmeye başladı. 29 Ağustos‘ta Kütahya yakınlarındaki Allıören olarak da tanıdık Karacahisar yakınlarında Türk süvari birlikleri kadar saldırıya uğradı ve 5000’den fazla asker ve 300 subayı ile birlikte teslim oldu. İlk evvelâ Garp Cephesi Kumandanı İsmet İnönü‘ye götürdüler. İnönü, onu yanında alarak Mustafa Kemal Paşa’nın huzuruna çıkardı.

Türk Ordusu Başkomutanı Mareşal Gazi Mustafa Kemal Paşa‘nın huzuruna Uşak’ta çıkarıldı. Mustafa Kemal Paşa tarafından İzmir’deki Yunan Genel Karargâhı kadar Yunan Ordusu başkomutanlığına atandığı bildirildi; bu durum Yunan ordusundaki komuta düzeninin tamamen bozulduğunu gösteriyordu.

Atatürk onu ;

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gif“Üzülmeyin General, Siz vazifenizi sonuna kadar yaptınız. Askerlikte mağlûp almak da vardır. Napolyon da önceden tutsak olmuştu. Size aleyhinde büyük bir derin saygı duygusal besliyoruz. Burada kendinizi esir addetmemenizi rica ediyorum. Misafirimizsiniz. Yakında her şey düzelecektir. Buyurun, istirahat edin.” diyerek karşıladı.

Savaştan daha sonra bir süre Türkiye‘de Kayseri’nin Talas bölgesinde kurulan bir esir kampında tutulan Trikopis sonradan Yunanistan‘a dönmüştür. Tutulmasının sebebi Yunan ihtilalcileri kadar idam edilmesinden korkulmasıdır. Çünkü ihtilalciler, General Hacıanesti ve hükümetin bir takım bakanlarını ve Başbakan Gunaris’i yenilgiden sorumlu tutup kurşuna dizmişlerdi. 1923 yılında savaş esirleri mahkemesinin bir parçası olarak Yunanistan‘a döndü, fakat Altılar davasında felaketteki rolünden ötürü sorumlu tutulan öteki üst düzey görevlilerden ve siyasetçilerden farklı olarak, hiçbir süre yargılanmadı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nazmi Ziya Güran

Askerlik görevine devam etti. 27 Kasım 1927 tarihinde emekliye ayrılmadan önce Korgeneral rütbesine terfi etti ve sonradan Venizelos hükümetlerinde Attika ve Boeotia’nın valisi olarak devir yaptı.

nikolaos-trikopis-1.jpg
2 Eylül’de tutsak alınan Yunan Ordusu komutanları:
soldan sağa (oturanlar)
4. Tümen komutanı Dimaras,
1. Kolordu komutanı Nikolaos Trikupis
Kurmay Albay Adnan Bey,
2. Kolordu komutanı Dighenis (Diyenis),
Yüzbaşı Muhakkak

Nikolaos Trikupis , 27 Şubat 1959 tarihinde 90 yaşında Atina‘da ölmüştür.

Kitapları :
1898 – Beygir Tatbikatı
1900 – Topçu Silahlandırmaya Yönelik Süratli Yöntem
1930 – Savaşların Bölümleri ve Olaylarının Anıları

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı