N

Nil Demirkazık

Nil Demirkazık Biyografisi

Nil Demirkazık, öncelikle Temmuz 2001’de Fransa‘nın milli günü nedeniyle bahşedilen resepsiyonda, şimdiki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül‘le sohbet eden “antikacı kadın” olarak tanındı.
Nil Demirkazık, 1956 yılında Ankara‘da doğmuştur. Babası Mustafa Batman’dır. Orta ve lise eğitimimi TED Ankara Kolejinde tamamladı. İsviçre’nin Fribourg şehrindeki Fribourg Üniversitesinde Fransız Dili ve Grameri bölümünü bitirdi. sonradan üniversite öğrenimi için Fransa‘ya geçen Demirkazık, Paris Sorbonne Üniversitesi‘nde İletişim Bölümü’nü bitirip diploma aldı.

Türkiye’ye döndükten sonra Hacettepe Üniversitesi‘nde Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü de bitirip ikinci üniversite diplomasını aldı. Yüksek lisansını Hacettepe Üniversitesi’nde yaptı. daha sonra İtalya Devlet bursunu kazanıp İtalya Siena Üniversitesi‘nde İtalyanca eğitimi aldı.

Fransa’da öğrenci iken Türk Öğrencileri Derneğinin kurucusu oldu ve Fransa’daki Türk işçilerinin gönüllü tercümanlığı görevlerinde çalıştı.

Keza Türkiye’de ve Fransa’da lisanslı basketbol oyuncusu olarak basketbol oynayan Nil Demirkazık, İngilizce, Fransızca ve İtalyancayı mükemmel derecede bilmektedir.

Nil Demirkazık, Dünya ve Ülkemiz Çocuklarına Afiyet, Eğitim ve Destek Derneği (ÇOCUK-DER) Genel Başkanlığını yürütmekte ve van’da Yeni Gösterme gazetesi ile batman Petrol Gazetesinde “Janset” adlı köşesinde köşe yazarlığı yapmaktadır. Bir yazısında Abdullah Öcalan için “Sayın Öcalan” ifadesi geçen bir yazı yazınca hakkında “suçu ve suçluyu methetmek” iddiasıyla hakkında soruşturma başlatıldı.

13 Kasım 2007 tarihinde DTP kongresinde yakasına Iddiaya Göre Kürdistan rozeti taktığı için tutuklandı. Ankara 11. Ağır Suç Oluşturan Mahkemesinde yargılanan Nil Demirkazık’a PKK propagandası yaptığı iddiasıyla 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

Nil Demirkazık, AB ile ilgili çalışmalarında, Avrupa Girişimi Platformu Sözcüsü olarak 2002 yılında Kopenhag, 2003 yılında Atina, Selanik ve Brüksel zirvelerine katılarak Avrupalı liderler ve Devlet Başkanları ile Türkiye’nin neden AB ye alınması gerektiği ile ilgili görüşmeler yaptı. Bu liderler arasında Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Kıbrıs Rum kesimi Cumburbaşkanı Tassos Papadopuolos, Yunanistan Dışişleri Bakanı Papandreu, AB Komisyon Başkanı Prodi gibi bir fazla devlet adamı bulunmaktadır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nurullah Berk

Nil Demirkazık, başta Temmuz 2001’de Fransa’nın milli günü nedeniyle verilen resepsiyonda, şimdiki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül‘le sohbet eden “antikacı kadın” olarak tanındı. Bilal Erdoğan‘ın düğün törenine katıldı

3 Kasım 2002 seçimlerinde AKP‘den İstanbul 2. Bölge milletvekili namzet adayı oldu. 28 Mart 2004 lokal seçimlerinde Ankara Çankaya ilçesinden AKP Belediye Başkanı aday adayı oldu.

Ak parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile partinin seçim gezilerinin tümüne katılarak Türkiye’deki 81 il ve ilçeleri gezdi. 31 Ekim 2002 tarihinde Recep Tayyip Erdoğan’ın Urfa‘ya mitingine gitti, meydanlarda üzerinde Erdoğan’ın resminin olduğu bir tişörtle tepe gösterdi.

22 Temmuz 2007 seçimlerinde Diyarbakır‘dan DTP‘den bağımsız Milletvekili adayı oldu.

IrakABD savaşı öncesi Irak hükümeti kadar Uzlaştırma Elçisi olarak Bağdat’a eğlence edildi ve bu ülkede savaş başlayıncaya değin kaldı. Savaş başladıktan sonra Türkiye’ye döndü. Çocuk hastanelerine hap ve gıda yardımı yaptı, El-Cezire TV ve Irak Satellite TV de canlı yayın konuğu olarak Türkiye’nin mesajlarını Irak halkına iletti.

Enformasyon Bakanlığında 3 dilde yaptığı basın toplantısı CNN International, Reuters, AP, AFP, BBC, Abu Dabi TV, ANN, MBC, LBC kadar ülkelerinde canlı olarak yayınlandı.

Nil Demirkazık, Musa Demirkazık ile evliydi. 28 Kasım 2001 tarihinde boşandı. 2 kızı vardır. Çocuklarının velayetini de eşine verdi.

Kitapları :
2003 – Nil’in Ak Günlüğü

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı