N

Nuri Okutan

Nuri Okutan Biyografisi

MHP Isparta milletvekili

Nuri Okutan, 6 Aralık 1962 tarihinde Isparta Eğirdir’de doğmuştur. Annesinin adı Fatmana’dır. İlkokulu ve Ortaokulu Eğirdir’de tamamlayan Nuri Okutan, eski adı Gönen Köy Enstitüsü olan şimdiki adıyla Gönen Anadolu Öğretmen Lisesi‘nden mezun oldu. Yükseköğrenimini Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü’nde 1986 yılında tamamlayan Nuri Okutan, Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesinde, Idare-Organizasyon alanında Yüksek Lisans yaptı.

Nuri Okutan 1989-1990 yıllarında bir yıl vakit ile İngiltere’de Canterbury ve Margate kentlerinde mesleki konularda bilgi, adap ve dil eğitimi aldı.

1986 yılında İçişleri Bakanlığınca açılan bir ay süreli planlama yönetimi kursuna katıldı. Yeniden 1986 yılında 6 ay süre ile planlama uzmanlığı yaptıktan daha sonra Bitlis Kaymakam adaylığı, Amasya-Taşova Kaymakam vekilliği, Bursa-Harmancık, Van-Bahçesaray, Erzurum-Narman, Van-Bahçesaray ve Gümüşhane-Kelkit ilçelerinde Kaymakamlık görevlerinde bulundu.

1993 yılında askerlik görevini yerine getirdi.

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünde 1996 yılında Şube Müdürü ve Daire Başkanı olarak tahsis yaptı. İçişleri Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü’nde 1997 tarihinden 17 Ağustos 1999 tarihine değin Personel Genel Müdürlüğü Daire Başkanı ve 1999 tarihinden 11 Ağustos 2000 tarihine dek Genel Müdür Yardımcısı olarak devir yapan Nuri Okutan sırasıyla 2000 yılında Siirt, 2004 yılında Sakarya, 2007 Yılında Trabzon ve 2009 Yılında Şanlıurfa Valisi olarak atandı. Şanlıurfa Valisi iken 17 Ağustos 2011 tarihinde Resmî Gazetede yayımlanan bakanlar kurulu kararıyla merkez valiliğine alındı.

7 Haziran 2015 tarihinde yapılan 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde (MHP) Milliyetçi Hareket Partisi’nden Isparta Milletvekili seçildi. 1 Kasım 2015 tarihinde yapılan 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi’nden yeniden Isparta Milletvekili seçilerek parlamentoya girdi. TBMM İçişleri Komisyonu Üyesi ve TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyesidir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nazan Şoray

Nuri Okutan, Demet Okutan ile evlidir. Ramazan, Reyyan ve Ahmet Alp adlarında 3 çocuğu vardır.

10 Mart 2017 tarihinde yapılan MHP Merkez Disiplin Kurulu toplantısında Merkez Disiplin Kurulu’na sevk edilmiş bulunan Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, Isparta Milletvekili Nuri Okutan ve Sinan Oğan hakkında partiden ihraç edilmesine karar verildi.

25 Ekim 2017 tarihinde İyi Parti‘nin kuruluşu ile birlikte İyi Parti‘ye katıldı. 24 Haziran 2018 seçimlerinde Milletvekili adayı olmayacağını açıkladı.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı