N

Prof.Dr.Necmettin Ünal

Necmettin Ünal Biyografisi

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Necmettin Ünal, Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi olmuştur.

Necmettin Ünal, 1961 yılında Elazığ’da doğmuştur. Tam adı Mustafa Necmettin Ünal’dır. 1975 – 1978 yılları aralarında Bursa Erkek Lisesinde okudu. 1978 yılında başladığı İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden 1984 yılında mezun oldu. Doktor olarak mezuniyeti sonrasında iki buçuk sene değin Turhal’da hükümet tabipliği yaptı.

Prof. Dr. Necmettin Ünal, 1987 – 1993 yılları aralarında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalında duyumsuzlaşma asistanlığı yaptı. Bu işlem içinde dokuz aylık bir periyot için Hollanda‘da Rotherdam Üniversitesi Yoğun Bakım Bölümünde araştırmalarda bulundu. Aynı yerde Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalında uzman hekim olarak 1993 – 1998 yılları aralarında öğretim görevlisi olarak çalıştı.

Uzman olduktan kısa bir vakit sonradan tekrar Rotherdam’a gitti. Bir zaman daha orada çalıştı, araştırmalarını tamamladı. Döndükten sonradan Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji Kliniğinde, değişik yerlerinde çalıştı. Fakat ağırlıklı olarak reanimasyonda çalıştı. Doçentliğini aldıktan sonra iyice yoğun bakımda çalışmaya başladı. O gün bugündür akademik hayatı ağırlıklı olarak yoğun bakımda geçiyor.

2003 yılında Ankara Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Yoğun Bakım Anabilim Dalında Profesör olarak çalışmaya başladı.

Avrupa Yoğun Bakım Diplomasının Türkiye’deki birkaç jüri üyesinden birisidir. Avrupa yoğun bakımındaki, değişik yoğun bakım derneklerindeki değişik alt gurupların, mekanik ventilasyon sanki daha aşağı gurupların aktif üyesi konumundadır. Avrupa’da yoğun bakım eğitiminin standardizasyonu konusunda yürütülmekte olan ve Avrupa topluluğunun da ayrıntılarıyla desteklediği eğitim programının Türkiye koordinatörü ve orada aktif üyedir.

Yurt içi ve yurt dışı dergilerde yayımlanmış 80-90 civarında makalesi vardır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Necati Akpınar

Prof. Dr. Necmettin Ünal, 22 Ekim 2019 tarihinde sepsis ile ilgili yapmış olduğu araştırmalar nedeni ile “Global Sepsis Alliance” Dünya Ödülü verildi.

Prof. Dr. Necmettin Ünal, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı öğretim üyesidir.

Prof. Dr. Necmettin Ünal, 10 Ocak 2020’de oluşturulan Afiyet Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesidir.

2019 Aralık ayında Çin‘de nükseden koronavirüs (Kovid-19) ile birlikte Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) böyle bir pandemik hastalığın varlığını ortaya koydu. daha sonra ise Sağlık Durumu Bakanlığı doğru kararlar verebilmek için öğretim üyelerinden oluşan bilim kurulu kurma kararı aldı. Sağlık Bakanlığı, yeni alıcı koronavirüs salgını (kovid-19) ile mücadelesini, Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda sürdürüyor.

Koronavirüs Bilim Kurulu’nda bulunan bir takım isimler şu şekilde:
Prof. Dr. Alev Kara,
Prof. Dr. Tevfik Kısa Ve Öz,
Prof. Dr. Alpay Cefa,
Prof. Dr. Canan Ağalar,
Prof. Dr. Recep Öztürk
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan
Prof. Dr. İlyas Dökmetaş

Aza Olduğu kuruluşlar :
2014 – Turkish Intensive Care Society Başkanı (Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı)
Avrupa Yoğun Bakım Derneğinin konsül üyesidir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı