S

Prof.Dr.Stephen Hawking

Stephen Hawking Biyografisi

Prof. Dr. Stephen William Hawking, Albert Einstein‘den sonradan dünyanın en önemli teorik fizikçisi olarak gösterilen, İngiliz profesör. 1960‘ların başında tüm adale hareketlerini durduran Amyotrofik Lateral Skleroz adlı bir hastalığına yakalanan ama çalışmalarına devam ederek, Görelik Kuramı ve kuantum fiziğinden yararlanarak kara deliklerin özelliklerini teorik olarak ortaya koydu ve bu teorilerle büyük yankı uyandırdı.
8 Ocak 1942 tarihinde İngiltere’nin Oxford kentinde, biyoloji uzmanı olan Frank Hawking ve Isobel Hawking’in çocukları olarak dünyaya gelen Hawking’in, doğumundan sonra ailesi Londra’ya geri döndü.

8 yaşındayken ailesiyle birlikte St. Albans, Hertfordshire’a taşınan ve 11 yaşına geldiğinde burada, hemen halen değişik konferanslar vererek bağını koruduğu, lokal bir özel okul olan St Albans School’da öğrenim görebilen Hawking, o dönemde notlarının iyi olmasına rağmen pek de parlak bir öğrenci olarak tanınmadı.

Bilime ilgisi o yıllarda başlayan ve sonra babasının da mezun olduğu Oxford University College’a matematik dalında öğrenim bakmak için giren Hawking’in babası oğlunun tıp okumasını arzuluyordu. Okulda matematik bölümü olmaması üzerine fizik bölümüemde ilgisini, termodinamik, kuantum fiziği ve görelik konuları çekiyordu.

1962 senesinde Oxford University’den mezun olan ve astronomi dalında araştırmalar yerine getirmek için okulda kalan Hawking sonradan, incelemeden fazla teori geliştirmeye ilgi duyduğunu farketti. Bunun ardındaki okuldan ayrılarak Cambridge, Trinity Hall’a geçen Hawking, burada teorik gökbilim ve kozmoloji çalışmalarına başladı.

Cambrige’e geldiği sıralarda, bir motor nöron hastalığı olan ve tedavisi olmayan Amyotrofik Lateral Skleroz’a yakalandı. Cambridge’deki birincil iki yılında çok güçlük çekmeyen Hawking, hastalığının ilerlemesinin arkasında akademik danışmanı Dennis William Sciama’nın da yardımıyla çalışmalarına devam ederek doktorası için çalışmaya başladı. Bu dönemde fazla yakında ölebileceği fikriyle yaşayan ve kendi için neden doktora yaptığını sorgulayan Hawking, sonradan yaptığı açıklamalarda, 1965 senesinde bir dil öğrencisi olan Jane Wilde ile yaptığı evliliğin, yaşamında bir dönüm noktası olduğunu ifade etti. 1985 senesinden bu yanlamasına sesini de kaybeden Hawking, kendini tekerlekli sandalyesindeki, yazıları sese dönüştürebilen bilgisayarı vasıtasıyla iletişim kurmaya başladı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   E. C. Segar

Yaptıkları evlilikten 3 çocukları olan Wilde – Hawking çifti, 1991’de, şan yüzünden büyüyen baskılar, Hawking’in hastalığının fazla ilerlemiş olmasının zorlukları ve Hawking’in birincil tekerlekli sandalyesindeki konuşan bilgisayarın tasarımcısı David Mason’un karısı ve kendisinin bakıcılarından olan Elaine Mason ile yaşadığı ilişki sebebiyle ayrıldı. daha sonra 1995 senesinde evlenen Mason – Hawking çifti, Ekim 2006’da bu evliliği noktaladı.

Kara deliklerle ilgili teorileri ve kuantum fiziği alanındaki çalışmalarıyla, günümüzde yaşamış, en belli bilim adamı olarak kabul edilen Hawking’in kitapları, 40 dile çevrildi.

Dünya çapında on milyondan fazla satılan Zamanın Kısa Tarihi adlı kitapla şöhreti yakalarken, devamı sayılabilecek Zamanın Daha Kısa Tarihi adlı kitabıyla teorilerini geliştirmeye ve pekiştirmeye devam etti. Son kitabı Ceviz Kabuğundaki Evren’de Hawking, kuantum teorisinden Süpersicim Kuramı’na, bütünsel beyin algılanımından süper kütle çekimine, süpersimetriye ve görelikten zaman yolculuğuna değin evrenin birçok merak uyandıran konularına eğilerek, Albert Einstein’in Genel Görelik Teorisi ve Richard Feynman’ın çoklu geçmiş düşüncesini birleştirerek evrende olup bitenleri tanımlayarak, tek bir tüm teori üretmeyi hedefledi.

Fiziğe katkılarından dolayı 12 övünç derecesi alan, 1974’te Royal Society’nin en genç üyelerinden biri olan ve 1979 yılında, Isaac Newton için kurulan Lucas Kürsüsü’ne getirilen Hawking, 1982‘de de Kraliçe II. Elizabeth kadar CBE ile ödüllendirildi. 1989’da Companion of Honour’a değer görülen Hawking, Amerikan Milli Bilimler Akademisi üyesidir.

Ocak 2007’de 65. doğumgününü kutlayan Hawking, bir havacılık şirketin sponsorluğunda uzaya dolaşmak istediğinin haberini verdi.

Evlilikleri :
1.eşi: 1965 yılında Jane Wilde ile evlendi. 1995 yılında boşandı. Robert Hawking (d.1967), Lucy Hawking (d.1970), Timothy Hawking (d.1979) adlarında 3 çocuğu oldu.
2.eşi: 1995 yılında Elaine Mason ile evlendi 2006 yılında boşandı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Selen Görgüzel

Kitapları :
1994 – Kara Delikler Ve Bebek Evrenler
1996 – Uzay Ve Zamanın Doğası
2000 – Zamanın Kısa Tarihi
2008 – Cihan’e Açılan Sıcacık Anahtar
2009 – George’un Kozmik Hazine Avı / Evrene Açılan Kuytu Anahtar 2
2010 – Her Şeyin Teorisi
2011 – A Brief History of Time
2011 – Zamanın Ve Uzayın Doğası İçinde Yaşadığımız Evrenin Gerçekliği
2011 – The Grand Design
2012 – George Ve Büyük Patlama
2013 – Büyük Tasarım
2013 – Ceviz Kabuğundaki Kâinat
2013 – Zamanın Daha Kısa Tarihi
2013 – Zamanın Resimli Kısa Tarihi
2015 – Benim Kısa Tarihim
2015 – George Ve Kırılamayan Şifre

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı