Z

Prof.Dr.Zeliha Tufan Koçak

Zeliha Tufan Koçak Biyografisi

Prof. Dr. Zeliha Tufan Koçak, Afiyet Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesidir.

Zeliha Tufan Koçak, 1977 yılında Almanya’nın Wedel kentinde doğmuştur. 1994 – 1999 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi, Tıp Fakültesinde Lisans eğitimini tamamlayarak mezun oldu. 1999 – 2002 yılları arasında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümünde Yüksek Lisansını yaptı. 2003 – 2009 yılları arasında Ankara Eğitim Ve Araştırma Hastanesinde Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji alanında Tıpta Uzmanlık eğitimini yaptı.

Zeliha Tufan Koçak, 2007 yılında Hollanda, Leiden Üniversitesi‘nde moleküler yöntemler üstüne çalıştı, Macaristan‘da Szeged Üniversitesi‘nde anaerob referans laboratuvarında ve Oxford Üniveristesi‘nde kemik-eklem enfeksiyonları bölümünde observer olarak bulundu.

Doçentlik ünvanını 2012 yılında alan Tufan, halen Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi, Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniği’nde çalışıyor.

Afiyet bakanlığı Grip Bilim Danışma Kurulu, Doctors Worldwide ve Avrupa Enfeksiyon Hastalıkları Derneği üyesi olan Tufan, evli ve iki çocuk annesidir. p> Zeliha Tufan Koçak, hepatit hastaları ile ilgili hepatitte umut ve hepatitte hasta yolculuğu gibi sosyal projeler yürüttü. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi genç yeryüzü doktorları danışman hocası olan Tufan, öğrenci proje ve makale gruplarını yönetiyor. Doç. Dr. Tufan, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi multidisipliner araştırma topluluğu başkan yardımcısı görevi de yaptı..

10 Ocak 2015 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakanlar Kurulu’nun YÖK üyeliğine seçtiği Doç. Dr. Zeliha Koçak Tufan’ın üyeliğini onayladı.

Zeliha Tufan Koçak, 10 Ocak 2015 tarihinden itibaren Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Üyesidir. 28 Aralık 2018 tarihinde Her Tarafta YÖK Üyeliğine Seçildi.

Prof. Dr. Zeliha Tufan Koçak, 10 Mart 2020’de Afiyet Bakanı Fahrettin Koca göre oluşturulan Sağlık Durumu Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesidir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Zeynep Dadak

2019 Aralık ayında Çin‘de nükseden koronavirüs (Kovid-19) ile birlikte Dünya Afiyet Örgütü böyle bir pandemik hastalığın varlığını ortaya koydu. sonradan ise Sıhhat Bakanlığı içten kararlar verebilmek için öğretim üyelerinden oluşan bilim kurulu kurma kararı aldı.

Koronavirüs Bilim Kurulu’nda bulunan bazı isimler şu şekilde:
Prof. Dr. Ateş Kara,
Prof. Dr. Tevfik Veciz,
Prof. Dr. Alpay Cefa,
Prof. Dr. Canan Ağalar,
Prof. Dr. Recep Öztürk
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan
Prof. Dr. İlyas Dökmetaş

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı