Z

Zeynep Tosun

Zeynep Tosun Biyografisi

Zeynep Tosun, 1981 yılında İstanbul’da doğmuştur. Babası mimar Çetin Tosun, annesi moda tasarımcısı Günseli Coşkuner’dir. Sinema oyuncusu Filiz Akın teyzesidir. İstanbul’da Sainte Pulchérie Lisesinde 5 yıl ortaokul ve liseyi Fransızca okuyup sonra Saint Benoit Lisesi’nden mezun olmuştur. Üniversitede İşletme bölümünde okuyup mezun olmasının arkasından bu işin ona tarafından olmadığını karar verdi ve İtalya’ya moda okumaya gitti. Milan’da prestijli, Istituto di Marangoni’de bir sene Moda Tasarımı okudu. 1 sene de master yaptı. Yaz kursları da aldığı aynı okulda okurken 2005 yılında yazın Türkiye’de Derishow’da staj yaptı ve İtalya’da bir yıllık moda tasarım kursundan daha sonra benzer okulda master programına kabul edildi. Bu program baştan başa illustrasyon, dijital moda, kalıp ve moda tarihi dersleri aldı.
Zeynep Tosun, mezun olduktan sonra birincil defilesini, Temmuz 2006’da Londra’da yapar yapmaz Alberta Ferretti’den iş teklifi aldı ve Rimini’ye yerleşti. Alberta Ferretti ve Dice Kayek‘in de bulunduğu meşhur tasarım evleri için tasarım ekibinin bir parçası olarak çalıştı ve bu da haute couture becerilerini geliştirdi. 2007 senesinde Türkiye’ye döndü.

Zeynep Tosun 2007 yılında, İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçi Birlikleri (İTKİB)’in genç tasarımcılar yarışmasında üçüncü oldu. Ardından Esin Maraşlıoğlu’nun designloft isimli projesinde ödev aldı. Bunlara ek olarak yerel bir takım markalara danışmanlık yaptı.

2008 yılı Ekim ayında kendi markasını kurdu ve Londra Moda Haftasında gösterilen porter koleksiyonlarına ek olarature üzerine yoğunlaşıyor. kişiye özel haute couture koleksiyonumun dışarıda, üstelik pret-a-porter koleksiyonu çıkarıyor. Marka, İstanbul’daki Gizia Kapısı Nişantaşı’nda ve keza showroomunda ve lüks mağazalardaki mağazalarda satılmaktadır. Önceki koleksiyonlar, sadece dünya genelinde anahtar moda yayınlarında yer almakla kalmayıp, Lady Gaga‘nın da aralarında olduğu sanatçılar ve tarz simgeleri göre giyildi ve desteklendi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Zeki Alasya

Zeynep Tosun’un, Bodrum Gölköy’de yazlık evi vardır.

Arananlar:
https://www biyografirehberi com/zeynep-tosun/

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı