R

Rahşan Ecevit

Rahşan Ecevit Biyografisi

Zekiye Rahşan Ecevit, 1923 yılında Bursa’da doğmuştur. Babası Namık Zeki Aral, annesi Zahide Aral’dır. Dedesi makinist Halil Efendi, Şebinkarahisar’dan istanbul’a meslek bulmak için gelerek yerleşmişlerdir.
Rahşan Ecevit’i2 kız, Kudret adında 1 erkek kardeşi vardır. Ankara Lisesi’nde okuyup ve İstanbul Robert Koleji’nden mezun olmuştur.

Rahşan Ecevit, bununla beraber Demokratik Sol Parti ile Demokratik Sol Millet Partisi’nin kurucusu ve ilk başkanlarıdır. Hayatı baştan başa Bülent Ecevit’in mücadelesine müşterek olmuştur.

Kurucusu olduğu Demokratik Sol Parti‘den 4 Haziran 2009 tarihinde istifa etmiştir. 17 Ocak 2010 tarihinde kurucusu olduğu DSHP‘nin 2. Genel Başkanlığına seçilmiştir. 22 Mayıs 2010 tarihindeki 33. CHP kurultayına bağımsız milletvekili Emrehan Halıcı ile katılarak, tek başına genel başkan adayı olan ve kazanan Kemal Kılıçdaroğlu‘na ve CHP‘ye desteğini açıklamıştır.

Rahşan Ecevit’in Yazdığı “Pülümür’de Aşk” adlı roman, 2002 yılında tiyatroya uyarlanmıştır.

Rahşan Ecevit, derecede İngilizce bilmektedir.

1946 yılında Robert Kolej’den derslik arkadaşı olan Bülent Ecevit ile evlendi.

5 Mayıs 2015 tarihinde vücudundaki istikrarsız kaybı ve akciğer yetmezliği nedeniyle Ankara‘da GATA‘da tedavi altına alındı. 8 Kasım 2015 tarihinde taburcu edilerek evinde istirahat etmeye çekildi.

Kitapları :
2002 – Pülümür’de Aşk

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Dr.Refik Saydam
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı