R

Ramazan Türkmen

Ramazan Türkmen Biyografisi

çizgi roman yazar ve çizeri, grafik tasarımcı, illüstratör

Ramazan Türkmen, 1970 yılında Afyon ili Akarsu ilçesinde doğmuştur. İlkokul, ortaokul ve liseyi Afyon ili Akarsu ilçesinde okudu. 1990 yılında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümüne girdi. 1995 yılında Hacettepe Üniversitesi Hoş Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü’nden ayrıldı. Aynı sene Gazi Üniversitesi Hoş Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümünü kazandı. 1999 yılında Gazi Üniversitesi Hoş Sanatlar Fakültesi Fotoğraf-İş Başlıca Bilim Dalı Grafik Bölümünden mezun oldu.

Ramazan Türkmen, daha lise ve üniversite düzeyinde Türkiye çapınarışmalarda ödüller aldı. 1991 yılında Kültür Bakanlığı’nın “Yunus Emre Sevgi Yılı” münasebetiyle açmış olduğu, (birinci, ikinci ve üçüncünün seçilemediği) illüstrasyon yarışmasında mansiyon ödülü aldı.

Ramazan Türkmen, bir fazla yayınevi, özel sektör ve devlet kurumları için illüstrasyon, kapak çalışmaları, dergiler ve kitaplar tasarladı. Çizgi-romanlar çizdi, masal ve hikâye kitapları resimledi. Özel sipariş üzerine çok sayıda sembol ve logo tasarladı. Halen Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde Danışman olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

1989 yılında maceralarını yazıp çizmeye başladığı Selçuklu Devleti‘nin Başkomutanı AFŞİN BEY isimli hakiki bir tarihi çizgi roman karakteri vardır. Çizimlerine aralıklarla devam etmektedir.

Mart 2014’de Dünyanın en büyük askeri müzelerinden biri olan Harbiye Askeri Müzesi‘ne Malazgirt Zaferi ile ilgili iki eseri kabul edildi. ‘Selçuklu Salonu’na asıldı.

Diyanet Vakfı’na 35 adet masal kitabı hazırladı. 52 sayfalık “İdamlık Şehzade” isimli bir çizgi-roman çizdi.

1989-1995 yılları aralarında Diyanet Çocuk Dergisi’nin kapaklarını, masal ve hikâyelerini resimledi. Bulmacalar, eğlenelim ve boyama sayfalarını hazırladı. Derginin 2 sene grafik tasarımını ve iç çizimlerini yaptı. Tarihi içerikli hızlı kısa çizgi-romanlar çizdi.

2009 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı yayınları aralarında çocuklar için çizgi film türünden arkadaşlarıyla beraber resimlediği 4 tane öykü kitabı yayınlandı. (Sarı Benek, Şehri Görmek İsteyen Balık, Çiçekli Park, Öykü Treni.)

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Recep Bilginer

1999-2005 yılları aralarında SERAY Mobilya’da Grafik bölüm koordinatörü olarak çalıştı. Seray ve Denini mobilya markalarının logo ve yurtiçi, yurtdışı bayilikleri için fazla sayıda kurumsal tasarımlar gerçekleştirdi. Gazete reklamlarını hazırladı.

2004-2009 yılları aralarında Zambak Yayınları, A yayınları ve Düzey Yayın için (Türkçe, Matematik, Fen Bilgisi, Sosyal Bilgiler, İnkılap Tarihi, KPSS, ALES v.b) gibi takriben 32 değişiklik kitabın grafik tasarımlarını, kapaklarını ve iç resimlemelerini yaptı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin logosunu çizdi. (Ankara kedisi) Ankara’nın yeni logosu olarak kullanılmaktadır. Yeniden Ankara Büyükşehir Belediyesi için çoğu bilboard, afişler ve tanıtım kitapları hazırladı. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi’nin faaliyetlerini anlatan, tanıtan VIP kitapları yaptı. Ankara Büyükşehir Belediyesi BAŞKENT Tiyatroları’nın halen kullanılmakta olan logosunu çizdi. Ahenkli olarak tiyatro afişlerini tasarladı.

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tapu Genel Müdürlüğü, Arşiv Dairesi Başkanlığı, “Osmanlı’dan Günümüze Tapu Kayıtlar” için logo çizdi ve tarihi belgelerden oluşan akademik bir kitapla 2010 takvimini hazırladı.

T.C. Başbakanlık Diyanet İşleri Başkanlığı Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı’nın logosunu tasarladı. Kurumsal kimlik çalışmalarını yaptı.

Türkiye Halk Müziği Oyunları Federasyonu’nı yaptı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ için “ALO ASKİ 185” Çağrı Merkezi logosu ve suyun önemi ile ilgili “İhtiyacın Kadar Kullan” kampanyası için 50 civarında eşsiz afişler tasarladı.

T.C. Çevre ve Orman Bakanlığı’nın 2005 yılında Çanakkale Zaferi’nin 90. Yılı dolayısıyla düzenlemiş olduğu etkinliklerde, ihaleyi bölge firma adına görsel yönetmenlik yaptı. Çanakkale Zaferinin 90. Yılı logosunu tasarladı. Türkiye’de başta gerçekleştirilmiş olan ve tarihi resimlerden oluşan “Çanakkale Albümü”nü hazırladı. Keza Çanakkale Zaferi’ni anlatan ve şimdi Gelibolu Ulusal Parkı’nda sergilenmekte olan 22 adet afişi de tasarladı.

Ankara Yenimahalle Belediyesi’ne öğretmenler tarafından fazla hayran eden “Söylev” kitabını hazırladı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Rifat Hisarcıklıoğlu

İki yıl (2008-2009) Kızılay İzmit’in yayınlama organı derginin grafik tasarımını yaptı.

2006 yılından beridir de Yörük-Türkmen Vakfı’nın yayınlama organı olan, iki ayda bir yayınlanan YÖRTÜRK Dergisi’nin editörlüğünü, kapak ve grafik tasarımını yapmaktadır.

Ramazan Türkmen, evlidir ve 4 çocuğu vardır.

Halen hür grafiker ve illüstratör olarak çeşitli yayınevlerine önümüzdeki yıllarda okutulmak üzere Ulusal Eğitim Bakanlığı’na sunulacak ders kitaplarının resimleme ve grafik çalışmalarına devam etmektedir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı