R

Ramiz Gökçe

Ramiz Gökçe Biyografisi

1900 – 1953 yılları arasında yaşamış olan Ramiz Gökçe çizgilerinde sadece Ramiz imzasını kullandı.

Ramiz Gökçe, 1900 yılında İstanbul’da doğmuştur. Beşiktaş İttihat ve Terakki ilköğretim okulundan sonradan, Kabataş Lisesi‘nin gerisinde İstanbul Muallim Mektebi (Hoca Okulu)’nda öğrenim fark etti. 1916 yılında karikatür çizimine başlayan Ramiz Gökçe; 1919 yılında Ortaköy Darüleytamı’na (Kimsesiz çocuklar için kurulan yatılı okul. Yetimler Evi) ve Şişli Terakki Lisesi’nde başladığı fotoğraf öğretmenliğini uzun yıllar boyunca sürdürdü.

Ramiz Gökçe, ilk karikatürü 1918 yılında “Iblis” dergisinde yayımlandı. Diken, Büyük Mecmua, Yeni Misafir Etme, Tanımlama-i Efkâr, Edep ve Tedris, Birinci Kitap, İkinci Kitap, Âyine, Aydede, Akbaba, Zümrüdüanka, Kelebek, Yeni Dünya, Karikatür, Yedigün, Karagöz, Cumhuriyet gazetesi, Betimleme, Yeni Sabah gibi dergiler ve gazeteler sanatçının karikatürlerine yer verdi.

1938 yılında Cemal Nadir Güler ile karikatür sergileri açtı. İkinci Dünya Savaşı döneminde Yeni Sabahleyin gazetesine çizdiği karikatür ve tipleriyle o günün kuşağını etkiledi. Karikatürcülüğü esnasında konferanslar verdi, toplu sergiler düzenledi, bireysel sergiler açtı. Kendi adını içeren karikatür albümü dışında ‘Tombul Teyze’, ‘Harp Karikatürleri’, ‘Yeni Varlıklı’ adlı karikatür albümlerini yayınladı. Uzun yıllar ders kitabı olarak okutulan “Alfabe”yi resimledi.

Karikatür sanatının gelişmesi için büyük mücadele göstererek, 1947 yılında “Salon” ve 1949 yılında “Peri” isimli iki dergi çıkardı. 1949 yılında “Espri” adlı dergisini çıkardı.

Ramiz Gökçe; okurlar aralarında benimsenen “Tombul Teyze ve Sıska Dayı”, “Çömez” ve “Yeni Zengin” gibi karikatür tipleri yarattı, yıllarca bu karakterleri canlı tuttu. Karikatür sanatıyla ilgili yaptığı incelemeler içinde konferanslar verdi, toplu karikatür sergileri düzenledi, bireysel sergiler açtı.

Çizimlerinde öbür stiller kullanım yeteneğine sahip olan sanatçı, Türkiye’nin kuruluşunun birincil yıllarından 1950’lere dek olan süreçte Türk karikatür sanatına yön veren ve kendisinden daha sonra gelen kuşaklara yol göstererek eğitici olan, özendiren bir öneme sahiptir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Robert Schumann

Ramiz Gökçe, evli idi ve bir kızı vardı.

Ramiz Gökçe bir ara kısmi felç geçirdi ve büyük oranda iyileşti.

Ramiz Gökçe, 5 Ocak 1953 tarihinde İstanbul’da 53 yaşında dergi idarehanesinde karikatür çizerken geçirdiği ikinci yürek krizinden kurtulamaz ve hastaneye kaldırılmasına karşın ölmüştür.

Eserleri:
Çocuk Oyunu:
1933 – Çocuk Vali

Karikatür Albümü:
1941 – Tombul Teyze Albümü
1946 – Tombul Teyze
1946 – Hacı Ağalar Albümü
1950 – Karikatür Albümü
1950 – Seçim Albümü
1992 – Gir Kapanıyorum

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı