R

Ray Bradbury

Ray Bradbury Biyografisi

Defalarca sinemaya ve tiyatroya aktarılmış olan meşhur kara-ütopya romanı Fahrenheit 451 ile ünlü olan Amerika’lı bilimkurgu, fantezi ve dehşet yazarı. Something Wicked This Way Comes, Fahrenheit 451 gibi romanları ile tanınsa da Bradbury çağımızın en üretken yazarlarından birisidir; 50’nin üzerinde antalojide öyküleri yayınlanmış, 20’den pozitif tiyatro oyunu, onlarca çocuk edebiyatı, kurgu-dışı öykü ve t.v. senaryosu kaleme almış olan yazan, 400’ün üzerinde kısa roman ve kısa öykünün kapağına adını yazmıştır.
Raymond Douglas Bradbury, 22 Ağustos 1920 tarihinde, Waukegan, Illinois, A.B.D.’de dünyaya geldi. İsveç göçmeni bir anne ve telefon hatları çekerek geçimini sağlayan bir babanın oğlu olan Bradbury, gençlik yıllarının çoğunu Waukegan’da bulunan Carnegie Kütüphanesi’nde geçirdi.

Kütüphaneleri fazla seven yazar, her gün saatlerini orada geçirirken, bir yanlamasına da ileriki yıllarda yazacağı romanların temellerini atıyordu. 1934 yılında, demin 13 yaşındayken, ailesinin Los Angeles’a taşınması sebebiyle Waukegan’dan kopan Bradbury, Los Angeles Lisesi’ne tescil oldu ve 1938 yılında bu okulu başarıyla bitirdi. çok iyi bir öğrenci olmasına rağmen üniversiteye kayıt olmayan Bradbury, bunun yerine gazete satmayı seçim etti.

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gif Beni kütüphane yetiştirdi. Kolej ya da üniversite gibi kavramlara inanmıyorum. Kütüphaneleri seviyorum çünkü çoğu öğrenci üniversiteleri karşılayacak maddi olanaklara sahip yok. Liseden mezun olduğumda depresyonun kenarındaydım ve hiç param yoktu; ben de 10 sene her tarafında haftanın 3 günü kütüphaneye gitgide artarak kendimi geliştirdim.

Flash Gordon ve Buck Rogers gibi erken dönem bilimkurgu kahramanlarından büyük oranda etkilenen Bradbury, 1938 yılından itibaren yazdığı öyküleri fanzinlere satarak para kazanmaya başlamıştı. Los Angeles Bilimkurgu Cemiyeti’ne katılan yazan, Robert A. Heinlein, Fredric Brown ve Jack Williamson gibi ustalarda orada tanıştı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Roberto Mancini

1938 yılında Imagination! Adlı fan dergisinde Hollerbochen’s Dilemma adını taşıyan ilk öyküsünü yayınlamayı başaran Bradbury, 1939 yılında ise Futuria Fantasia adını taşına bir dergiyi yayınlamaya başladı. Yalnızca 4 rakam meydana çıkan ve her biri 100’er kopya olarak hazırlanan Futuria Fantasia kısa ömürlü olduysa da, yazarın önünü açması açısından faydası tartışılmazdı.

Bradbury 1941 yılında Pendulum adlı kısa hikayesini Super Science Stories dergisine 15 dolar karşılığında satmayı başardı; bu yazarın yazınsal yeteneği doğru kazandığı birincil paraydı.İki sene içerisinde bütün zamanlı bir yazarak olarak çalışmaya başlayıp bütün öteki işlerini bırakan Bradbury, 1947 yılında ise kısa hikayelerin toplamından oluşan ilk romanı olan Dark Carnival’ı piyacasa çıkarttı.

400’ün üzerinde kısa hikaye ve novella yazan, 50’nin üzerinde antoloji kitabındayunu, onlarca çocuk edebiyatı, kurgu-dışı hikaye ve t.v. senaryosu kaleme almış olan Bradbury, çağımızın en üretken yazarlarından birisidir. Hayranları tarafından bir bilimkurgu yazarı olarak tanımlansa da bu tanımlamaya katılmayan Bradbury,bu konuda şu açıklamayı yapmıştır;

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gif Ilk Kez, ben bilimkurgu yazmıyorum. Yazdığım tek bilimkurgu kitabı var; o da Fahrenheit 451. Çünkü o kitap gerçeğe dayanılarak yazıldı. Bilimkurgu gerçeğin tasviridir, fantazi ise değildir. Fahrenheit 451 dışarıda bilimkurgu alanında verdiğim eser yoktur.

1947 yılında Marguerite McClure ile evlenen Bradbury, bu evlilikten 4 kız çocuğu sahibi oldu. Halen Los Angelas’da yaşamış yazan, hikayelerini kaleme almaya devam etmektedir. Onlarca eseri çizgiroman, tv dizisi ve sinema filmi olarak uyarlanmış olan yazarın üstüne bundan başka belgesel çalışması yapılmıştır; Ray Bradbury; Story of a Writer.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı