R

Reha Oğuz Türkkan

Reha Oğuz Türkkan Biyografisi

Türk hukukçu, türkolog, senarist, tarihçi ve ordinaryus profesör
Reha Oğuz Türkkan, Halit Ziya Bey ve Saibe Bayan’ın çocuğu olarak, 12 Ekim 1920 tarihinde istanbul’da dünyaya geldi. St Joseph ve Galatasaray liselerinde okuduktan sonra, üniversite eğitimi için Ankara’ya gitti. Ankara Üniversitesi, Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra master eğitimini İstanbul Üniversitesi’nde tamamladı. Türkoloji alanında Sobonne, psikoloji alanında ise Columbia üniversitelerinde uzmanlaşma yaptı.

Lise yıllarında, Gürem adlı Türkçü bir örgüt kuran Türkkan, 1939 yılında Ergenekon adlı dergiyi çıkarttı, lakin dergide yazar bir yazısından nedeniyle Ergenekon kapatıldı. sonradan sırasıyla Kitap Sevenler Derneği ve Bozkurt dergisini çıkarttı. Bozkurt adlı dergi, Hüseyin Nihal Atsız gibi o kadar fazla Türkçü yazar barındırıyordrkkan, sonra bu dergiden ayrıldı ve de Gök Börü adlı dergiyi yayınladı.

1944 yılında, Irkçılık-Turancılık davasında yargılandı fakat beraat etti. Bu davanın gerisinde Columbia Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak niyetlenmek üzere yurt dışına çıktı. 19471972 yılları aralarında bu üniversitede öğretim görevlisi olarak çalıştıktan daha sonra yurda döndü ve de 19751976 yılları aralarında İstanbul Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalıştı.

Sorularla Programlı Öğrenim” metodunun üç kurucusundan olan Türkkan, ABD’deki katkılarından nedeniyle “WHO’S WHO” (kim kimdir) ansiklopedisinde bulunan eksik sayıdaki Türk’deri birisi oldu. ABD’de kaldığı vakit içerisinde NASA ile beraber çalıştı, psikoloji ve iş dünyasında uygulamaları ile ilgili çeşitki konferanslar verdi ve de İstanbul Ticaret Odası’nın gazetesinde iki yıl köşe yazarlığı yaptı.

Yerli ve tanıdık olmayan basında binlerce makale, dizi ve araştırması yayınan Reha Oğuz Türkkan’ın, İngilizce, Fransızca ve Türkçe olarak yayımlanmış 41 kitap, 9 film ve 6 tv senaryosu bulunmakta.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Rıfat Özbek

Ece Zübeyde Hanım ile evli olan Türkkan’ın; Aslıhan, Ceylan, Tuğrul ve Alptunga adlarında dört çocuğu vardır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı