R

Renç Koçibey

Renç Koçibey Biyografisi

Balkan ve Türkiye Şampiyonu olan Türk ralli yarışçısı.
Renç Koçibey 1942 yılında İstanbul’da doğdu. sonradan Fransa’ya yerleşti ve burada kullandığı bisikletle adından laf ettirdi. Lise yıllarında İstanbul’a geri döndü ve Saint Joseph’ten mezun oldu.

Gençlik yıllarında Topağacı’nda Ducati motorsikleti ile çevresi kadar tanınmaya başladı. Koçibey, sonradan ralliye merak sardı. Türkiye’deki birincil ralliyi (Trakya Rallisi) 1968 yılında Anadol ile kazandı. Kullandığı otomobiller yük merkezinin orta alt tarafta olması ve hafifliğiyle dikkat çekiyordu. Koçibey 1976’da Murat 124 ile Türkiye Rallisi’ni kazandı. Tofaş Ralli grubunda yarışırken, büyük motorlu Murat 131 ile de büyük başarılara imza attı. 1976’da Ford Escort ile katıldığı Türkiye Rallisi’nden de zaferle ayrıldı. Koçibey özellikle yokuş aşağıya süratli gitmesi ve kötü hava şartlarında sergilediği üstün pilotluğuyla tanınıyordu. Koçibey, 1984 yılında Balkan şampiyonluğu kazandı.

1988’de dünyanın en iyi Mitsubishi pilotu seçildi ve iki defa Paris-Dakar Rallisi’ne katıldı. Son olarak Renault Ralli ttırmanma yarışları için hazırlanıyor ve arkadan itişli Renault 11 projesi üzerinde çalışıyordu. İzmit yakınlarında Ali Sipahi Rallisi için yol notu çıkarırken geçirdiği kaza sonucu 9 Şubat 1993’te vefat etti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Robert Patrick
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı