R

Rene Goscinny

Rene Goscinny Biyografisi

Avrupa Çizgiromanı’nın en çok bilinen iki eseri olan Asterix ve Lucky Luke’u yaratmış olan Fransız çizgiroman yazarı, editörü ve mizahçı. Morris ile beraber Lucky Luke Türkiye’de belli adıyla Red Kit’u yaratan Goscinny, Albert Uderzo ile beraber ise Asterix’i yaratmıştır. Eserleri 20’den artı dile çevrilen yazar, çizgiroman dünyasının en büyük ödülü olan Eisner Ödülü’nün sahibidir.
Rene Goscinny, 14 Ağustos 1926 tarihinde, Paris, Fransa’da dünyaya geldi. Babasının işi dolayısıyla az önce iki yaşındayken ailesi ile beraber Arjantin’e taşınan Rene, çocukluğunu Buoenos Aires’de geçirdi. Burada bulunan Fransız okullarında okuyan Goscinny, gülünç kişiliği ile dikkat çekiyor ve abes zamanlarının çoğunu çizgiroman okuyarak geçiriyordu.

1943 yılında liseden mezun olan Goscinny, benzer yılın sonlarında babasını beyin kanaması yüzünden kaybedince ailenin hesaplı yükünü rahatlatmak için meslek aramaya başladı. Annesi ile beraber Arjantin’i terkeden Goscinny, 1945 yılında New York’a taşındı. A.B.D. ordusuna katılmamak için Fransa’ya dışarı giden ve burny, 141. Alpine Piyade Bölüğü’nde onbaşı olarak atama aldı; fakat kısa vakit içerisinde çizime olan yeteneğini farkeden üstleri tamamen bölüğün resimlendiricisi oldu ve de ordu için pek fazla duvar ilanı ve bildirge hazırladı.

1947 yılında New York’a dönen Goscinny, burada ilk çizgiromanı olan The Girl with The Eyes of Gold’u yayınladı. New York’a dönmesinin ardındaki parasız ve işsiz bir yıl geçiren yazar, ileriki yıllarda dünyanın en bilinen karikatür dergisi haline gelecek olan mad’i çıkartan arkadaşları Will Elder ve Jack Davis ile beraber 1948 yılında ufak bir radyo istasyonunda çalışmaya başladı.

1951 yılında tanıştığı Georges Troistontaines kadar baştan Paris’e dönmeye ikna edilen Goscinny, burada Troistontaines’in sahip olduğu World Press Agency adlı bir basın ajansında çalışmaya başladı. Bir yanlamasına da ilisturasyon ve imlâ işlerine geri dönen başarılı yazar, burada Spirpu ve Pilote dergilerinde yayınlanan Lucky Luke ya da ülkemizde tanıdık adıyla Red Kit üstünde çalışmaya başladı. İlk olarak 1955 yılında yayınlanan Inkar Kit’i Goscinny yazıyor, Morris ise çiziyordu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Reha Yurdakul

1955 yılından 1960’lı yılların ardına kadar arasında Modeste et Pompon, Le Petit Nicolas ve Les Dingodossiers’in de yer aldığı bir dizi eserin senaryonusu çizen yazan, bu eserleri ağırlıklı olaran Tintin, Pilote ve Record dergilerinde yayınladı.

Goscinny’nin Red Kit sonrasında dünyaya getirdiği eserler aralarında en bilineni ise Asterix oldu. Roma İmparatoru’na kafa tutan bir avuç Galya’lı köylünün başından geçenlerin anlatıldığı Asterix, Inkar Kit ile beraber Amerika ve Türkiye’de azami belli Avrupa kökenli çizgiroman olma ünvanını elde etti. Her iki eseri de ölümüne dek yazmaya devam eden Goscinny’nin eserleri 22 dile çevrildi; bu kendi alanında bir rekordu.

Rene Goscinny, 5 Kasım 1977 tarihinde, Paris’de geçirdiği kalp krizi sonucunda hayata gözlerini yumdu. Ölümünden daha sonra yarım kalan eserleri Inkar Kit ve Asterix başka yazarlar kadar devam ettirildiyse de hayranları tarafından katiyen Goscinny’nin yazdıkları değin kabul görmediler.

Gilberte Pollaro Millo ile evli olan Goscinny, bu evlilikten kendisi gibi yazar olan tek bir çocuğa; Anne Goscinny’ye sahipti.

Kazandığı Ödüller

Adamson Ödülü, 1974, En İyi Uluslararası Çizgiroman Sanatçısı

Eisner Ödülü, 2005, Yaşamboyu Galibiyet Ödülü.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı