R

Reşat Çiğiltepe

Reşat Çiğiltepe Biyografisi

İstiklal Madalyası sahibi Türk asker. Balkan Savaşlarına, Trablusgarp ve Türk-Rus Harbi’ne katılmış olan Çiğiltepe, Çanakkale Cephesi’nde fantastik kahramanlık örnekleri göstermiş, 27 Ağustos 1922 tarihinde, Mustafa Kemal ATATÜRK’e verdiği “Çiğiltepe’yi yarım saatte alacağım” sözünü vaktinde gerçekleştiremediği için intihar ederek hayata gözlerini yummuştur.
Reşat Çiğiltepe, 1879 yılında,mı Ziya Paşa’nın oğlu olarak, istanbul’da dünyaya geldi. Askerlik mesleğine genç yaşlarından beri meraklı olan Reşat Bey, Harp Okulu’na katıldı ve de 1896 yılında bu okuldan başarıyla mezun olarak Osmanlı Ordusu’na katıldı.

Trablusgarp, Balkan Savaşları, Yanya Savunması gibi o kadar çok manâlı cephede başarıyla savaşan Çiğiltepe, hem Askeri Duruşma üyeliği görevinde de bulundu. I. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla beraber Çanakkale Cephesi’ne ödev yapmaya başlayan ve de bu cephede gösterdiği kahramanlıklarla askerlerinin gözünde efsanevi bir yere kavuşan Çiğiltepe, Çanakkale Cephesi’nin ardındaki 17. Alay Komutanı olarak mus’da Rus işgalcilere aleyhinde da devir aldı.

Muş Cephesiümen’in komutanlığına getirilen başarılı kumandan, Suriye Cephesi’nde çarpıştığı sırada İngiliz’lere tutsak düşerek 19181919 tarihleri aralarında bir yılını tutsak olarak yaşadı.

Esaretinin bitmesinin arkasında Kurtuluş Savaşı’na katılan Çiğiltepe, 21. Tümen komutanı olarak, yarbay rütbesiyle İnönü ve Sakarya Muharebeleri’nde faal rol oynadı. Çiğiltepe’nin görev aldığı son mevki, 57. Tümen Komutanı olarak atama aldığı Çiğiltepe oldu. Büyük Taarruz’un en kritik mücadelesinin gerçekleştiği bu mevkide askerlerine komuta eden Çiğiltepe, Mustafa Kemal ATATÜRK’e tepeyi yarım saat içinde alacaklarına dair laf verdi. Yunan Başkomutanı Trikopis’in başarılı direnişi ile karşılan birlikler karşılarındaki askerlerin üstün ateş gücüne karşılık tepeyi yaklaşık 1.5 saatlik bir zaman diliminde ele geçirmeyi başarsalar da, verdiği sözü vaktinde tutmaya muaffak olamayan Reşat Bey üzüntüsünden intihar ederek yaşamını sonlandırdı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Robert Sean Leonard

Reşat Çiğiltepe’ye soyadı, hayatını sonlandırdığı tepeden yola çıkılarak Mustafa Kemal Atatürk tarafından kanımca verildi. Savaştaki cesareti ve taktik bilgisi ile belli Çiğitepe, yurtiçinden ve yurtdışından bahşedilen o kadar fazla madalyanın yanı sıra, İstiklal Madalyası da sahibidir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı