R

Rex Tillerson

Rex Tillerson Biyografisi

17 Ocak 2017 tarihi itibari ile ABD dışişleri bakanıdır.

Rex Tillerson, 23 Mart 1952 tarihinde Wichita Falls, Teksas, ABD’de Bobby Joe Tillerson, Patty Sue çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Tam adı Rex Wayne Tillerson’dır. Tillerson’ın çocukluğu ve gençliğinden itibaren hayatına “ideolojik” olarak damgasını vuran şey, izcilik. Babasından devraldığı bir miras olan izciliğe çok tartma veren Tillerson, Exxon’un en tepesinde yükseldikten sonra da, ABD İzcilerinin milli başkanlığı gibi gönüllü görevlerde bulunmuş. Huntsville High School’da okudu. Austin Texas Üniversitesi İnşaat Mühendisliği’nden 1975 yılında mezun oldu.

1975 yılında Amerikan fazla uluslu petrol ve doğal gaz şirketi olan Exxon Company‘ye bir imal mühendisi olarak katıldı ve 1989’da Exxon ABD merkezi üretim bölümünün genel müdürü oldu. 1995 yılında Exxon Yemen Inc. ve Esso Exploration and Production Khorat Inc.’in başkanı oldu. 1998 yılında Exxon Ventures (CIS) ve başkanı bir başkan yardımcısı oldu. 1999 yılında Exxon ve Mobil’in birleşmesiyle ExxonMobil Development Company’nin başkan yardımcısı seçildi. 2004’te ExxonMobil’in başkanı ve direktörü oldu. 1 Ocak 2006 tarihinde dünyanın en büyük 6. şirketi olan Exxon’un başkan ve CEO‘su seçildi.

Rex Tillerson, 2011 yılında ExxonMobil namına Rusya ile Arctic’te 300 milyar dolar bedel bir sondaj gerçekleştirmek için bir uzlaşma imzaladı. Şirket Kara Denizi‘ndeki sondaj çalışmalarına 2014 yılında başlamış ama Ukrayna krizi sonrası Rusya’ya uygulanan yaptırımların neticesinde projeyi Eylül’ün yarısınden, şirkete 10 Ekim’e kadar proje durdurmayı askıya alma izni verilmiş ve neticesinde 750 milyon varillik yeni petrol sahası keşfedilmiştir.

2013 yılında Rex Tillerson’a Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin göre enerji sektöründe işbirliğini geliştirmede katkılarından dolayı Dostluk Nişanı verilmiştir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Rojin Ülker

Rex Tillerson, Rus teknoloji şirketi Yandex’inde bir takım hisselerine sahiptir.

31 Aralık 2016 tarihinde “Exxon Mobil Corporation” şirketinin CEO’su görevinden emekliye ayrılarak görevini Darren Woods’a devretmiştir.

Rex Tillerson, 1986 yılında Renda St. Clair ile evlendi. Dört çocuğu vardır. En küçüğü Tyler Tillerson adında bir oğludur.

Cumhuriyetçi Parti’nin uzun süredir destekçisi olan Rex Tillerson, keza Ulusal Mühendislik Akademisi’nin (NAE) üyesidir.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yakın ilişkileri olan Rex Tillerson, 20 Ocak 2017 tarihinde yemin ederek görevi Barack Obama‘dan devralarak başlayan ABD Başkanı Donald Trump‘ın Dışişleri Bakanı olarak görevlendirildi.

ABD tarihinde ilk kez, “devlet” tecrübesi olmayan bir Dışişleri Bakanı görev yapacak. 1 Şubat 2017 tarihinde ABD Kongresi’ndeki onaylama süreci tamamlanarak John Kerry‘den görevi devralarak ABD Dışişleri Bakanlığı görevine başladı.

Rex Tillerson, 30 Mart 2017 tarihinde devlete ait görüşmeler yapmak için Ankara’ya geldi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Şimşek ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştü.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı