R

Richard Bach

Richard Bach Biyografisi

Meşhur Martı kitabının yazarıdır.

Richard Bach, 23 Haziran 1936 tarihinde Oak Park, Illinois, ABD’de doğmuştur. Bütün adı Richard David Bach’dır. Long Beach Devlet Koleji’ne gitti.

Richard Bach, 1956-1962 yılları arasında ABD Hava Kuvvetlerinde pilot olarak görev yaptı. 1955 yılında Long Beach State Collage’a (Bugünkü California State Universtiy) gitmiştir. Ardında çoğu işe girdi. Kitaplarını çoğunda bir şekilde uçmaktan bahsetti. 1970’de Yem bulmak için uçmak yerine çabuk ve akrobatik uçmayı seçen bir martının hikâyesini anlatan kitabı, Martı’yı yazdı. Kitap 10.000 sözcükten daha az olmasına karşın kurgu ve kurgu dışı kitaplar arasında en çok satan oldu. Rüzgârla Uçmak’a kadar en fazla satanlarda yer aldı. Rüzgârla Uçmak 1972’de 1.000.000’dan fazla kopya sattı. Hava Kuvvetleri’nde pilot olarak çalışması, kitaplarında “uçmak” temasının işlenmesini sağlamıştır. Uçmayı bir heves olarak görebilen Richard Bach, birçok eserinde ondan bahsetti. Ayrıca ‘Douglas Aircraft’ için teknik bir yazar ve ‘Uçan’ dergisi için bir yazar olarak çalıştı.

Kitapları çoğunlukla kendi hayatından etkilenerek yazdığı benzeri-otobiyografik sayılabilecek eserlerdir. Richard Bach, kurgusal ve kurgusal olmayan eserler vermiştir.

1970 yılında yazdığı Jonathan Livingston Seagull (Martı Jonathan Livingston) adlı kitabı birçok yayın evi göre geri çevrilmesinin arkasında nihayet yayınlandı. Bu kitapta yiyecek bulmak yerine uçma sevdasından dolayı uçan bir martının hikayesini anlattı. Keza Russell Munson göre çekilen martı resimleri de kitaba ayrı bir özellik kattı. Bundan sonradan kitap bestsellerda yer almaya başladı. Martı, 10 binden eksik sözcük içermesine karşın, Rüzgar Gibi Geçti’nin rekorunu da kırarak o döneme bir damga vurdu. 1973’te Paramount Pictures Corporation film şirketi tarafından filmi çekildi.

Richard Bach, 1977 yılında Illusions: The Adventures of a Reluctant Messiah adlı, günümüz anlatıcısının modern bir mesih ile karşılaşmasını konu edinen romanı yazdı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Robin Williams

Richard Bach, besteci Johann Sebastian Bach’ın soyundan gelmektedir. sahip olduğu 6 çocuğu vardır. Fakat yazan ile ilk eşi boşanmıştır. Çocuklarından Jonathan, babasıyla ilişkisi olmamasından kaynaklı bir roman yazdı, Above the Clouds (Bulutların Üzerinde). Ardındaki 2. evliliğini Leslie Parrish ile yaptı. Martı filminin çekimlerinde tanışan çift, bu evliliği de sürdüremedi ve ayrıldılar. Son olarak 1999 yılında Sabryna Nelson-Alexopoulos ile evlendi.

Evlilikleri :
1.eşi: 1957 yılında Bette Jeanne Franks ile evlendi. 1970 yılında boşandı. Jonathan, Robert, Kristel, James Marcus Bach, Erika ve Bethany adlarında 6 çocuğu oldu.
2.eşi: 1977 yılında oyuncu Leslie Parrish ile evlendi. 1997 yılında boşandı.
3.eşi: 1999 yılında Sabryna Nelson-Alexopoulos ile evlendi.

Kitapları :
1970 – Martı Jonathan Livingston /Jonathan Livingston Seagull
1977 – Illusions: The Adventures of a Reluctant Messiah / Mavi Tüy Isteksiz Bir Mesihin Serüvenleri
1979 – Uzakta Diye Bir Yer Yoktur
1984 – Sonsuza Uzanan Köprü
1991 – Pırpır
1995 – Güvenlikten Kaçış
2000 – Aklım Nereye Gidiyor
2004 – Gelincik Güncesi / Havacı Gelincikler Gökyüzünde
2004 – Gelincik Güncesi / Kurtarma Gelincikleri Denizde
2005 – Hiçbir Şey Rastlantı Değil
2009 – Hipnozcu
2011 – Meraklılar
2014 – Bir

Martı kitabının Özeti:
KİTABIN KONUSU
Martı, bir kuşun hiçbir şeyin onu caydıramadığı o devirde zorluklarla uğraş etmesidir. Hiç düşmemeyi yok, her düştüğünüzde ayaklarınızı daha sıkı basarak ayağa kalkabilmeyi öğreneceksiniz bu kitapta.

KİTABIN ÖZETİ
O zamanlar martı Jonathan’in hayatini anlatan bir roman olarak okudum. Martı Jonathan öteki martılardan daha yükseklere uçmayı, dah derinlere dalıp en nefis balıkları avlamayı hedeflemiştir kendine. Ve her seferinde de bunu gerçekleştirip kendisine daha yüksek, daha derin hedefler seçmiştir. Richard Bach, herkesin bir hedefinin olması gerektiğini ve her seferinde bir önctluluğumuzun bu olduğunu anlatmaya çalışmıştır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Robert Wagner

Bach, özgür, direnç ve umut kavramlarını bir martının kanatlarına bindirirken,umutsuzluk ve avarelik içinde günlerini geçiren insanların serüvenlerini nasıl da ustaca ortaya koymuş.

KİTABIN ASIL FİKRİ
Serbest, dayanıklılık ve umut kavramlarını bir martının kanatlarına bindirirken,umutsuzluk ve tembellik içinde günlerini geçiren insanların serüvenlerini nasıl da ustaca ortaya koyuvermiş.Hayata dair umutları ve planları olan arkadaşlar için bir kitap.Martı arkadaşlarına harika bir misal olan Jeneten sizlerede güzel bir örnek olacak.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı