R

Richard Nixon

Richard Nixon Biyografisi

Richard Milhous Nixon, 9 Ocak 1913 tarihinde ABD’nin Kaliforniya eyaletinin Orange şehrinde Yourba Linda adındaki bir tarım köyünde, Francis (Frank) Nixon ve Hanna Milhous çiftinin 5 oğlunun ikincisi olarak doğmuştur.
Durham’daki Duke Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1937 yılında avukat olarak mezun oldu. Sonradan Kaliforniya eyaletinin Whittier adlı şehirinde avukatlık yapmaya başladı.

ABD’nin 1969-1974 yılları aralarında tahsis yapan 37. başkanıdır. 1953-1961 yılları arasında Dwight David Eisenhower‘ın başkanlığı esnasında 36. başkan yardımcısı görevi yaptı. ABD’de İki defa başkan yardımcılığı ve iki kere başkanlık yapan, ve bu görevinden istifa eden tek başkandır. Watergate skandalından sonradan istifa etmiştir.

2. Dünya Savaşı‘nın başlamasından hemencecik sonradan, kısa bir süre için Washington, D.C. ‘deki Fiyat Denetim Dairesi’nde çalıştı.

1942 yılının Ağustos’unda askere gitti. Pasifik Cephesi’nde atama yaptı.Terhis olduktan daha sonra Cumhuriyetçi Parti’ı 1947 seçimlerini kazanarak Temsilciler Meclisi’ne girdi ve bu görevini 1950’ye değin sürdürdü.1950-52 arasında Senato üyeliğinde bulundu. Dwight David Eisenhower‘ın başkan seçildiği 1952 seçimlerinin sonunda başkan yardımcısı oldu.

1960 başkanlık seçimlerinde, John F. Kennedy aleyhinde yenilgiye uğrayınca siyasetten çekildiğini açıklayarak avukatlık yerine getirmek üzere New York kenti’ne yerleşti.

1968’de Cumhuriyetçi Parti’nin adayı olarak başkanlık seçimlerine her tarafta katılarak yeniden siyasete atılan Nixon, başkan seçildi ve Ocak 1969’da göreve başladı. Göreve başladıktan derhal sonra yabancı ülkelerdeki ABD birliklerinin sayısını azaltıp, bunun yerine ufak devletlere yapılan hesaplı ve askeri yardımları arttırmayı öngören Nixon Doktrini’ni açıkladı. Ve Vietnam‘daki ABD askerlerini geri çekmeye başladı.

Baş gösteren enflasyon İç politikada aleyhinde karşıya kaldığı en manâlı sorun oldu. Fiyat ve ücretlerin sıkı bir biçimde denetlenmesini öngören politikaların yanı sıra ABD Doları’nı iki kere devalüe etti ve devlet harcamalarını kısmaya çalıştı. gerçi enflasyon teftiş altına alınamadı ve bütçe açıkları ABD tarihindeki en yüksek düzeye ulaştı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ralph Lauren

Yirmibir bir yıllık aradan daha sonra Şubat 1972’de Çin Insanlar Cumhuriyeti’ne giderek bu ülke ile ABD arasındaki diplomatik ilişkileri yeniden başlatan Nixon, aynı zamanda SSCB‘yi ziyaret eden ilk ABD başkanı oldu. Mayıs 1972’de yapılan bu ziyeretin sonunda, ABD ile Sovyetler Birliği aralarında nükleer silahların üretimlandı.

1972’de tekrar başkan seçilen Nixon’ın ikinci başkanlık döneminin en manâlı olayı Watergate Skandalı oldu. Nixon Watergate olayının gizlenmesi için mücadele gösterdiği ve olaydan sonraki birkaç günde içinde, FBI‘nin (Federal Soruşturma Bürosu) olayı araştırmasını önlediğini itiraf etti. Kongre ve parti içindeki desteğini yitirince, başkanlıktan istifa ettiğini açıkladı.

Yardımcısı Gerald Rodolph Ford Jr. 9 Ağustos 1974’de başkanlığı devraldı. Gerald Rodolph Ford Jr.‘un Eylül 1974’te Nixon’ı bağışladığını açıklaması kamuoyunda sert tepkilere yol açtı.

Richard Nixon, Thelma Pat (Patricia) Ryan Nixon ile 21 Haziran 1940 tarihinde evlendi. Patricia (Tricia) (d. 21 Şubat 1946) ve Julie Nixon (d.5 Temmuz 1948)adında İki kız çocukları vardır.

Richard Nixon, 22 Nisan 1994 tarihinde 81 yaşında ölmüştür.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı