R

Richard Serra

Richard Serra Biyografisi

Amerikalı minimalist heykeltıraş ve güzel sanatlar sanatçısıdır.

Richard Serra, 2 Kasım 1938 tarihinde San Francisco, Kaliforniya, ABD’de ailesinin ortanca oğlu olarak doğmuştur. İspanyol kökenli babasının adı Tony Serra, Los Angeles doğumlu bir Rus Yahudi göçmeni olan annesinin adı Gladys Feinberg’dir. 1957 yılında Berkeley Kaliforniya Üniversitesi‘nde İngiliz edebiyatı bölümünde üniversite eğitimine başladı, oysa sonradan geçiş yaptığı Santa Barbara Kaliforniya Üniversitesi güzel sanatlar bölümünden 1961 yılında mezun oldu. 1961-1964 yılları aralarında Yale Üniversitesi Sanat ve Mimarlık Okulu’ndaki MFA programında resim bölümünde okudu. Üniversitede öğrenci iken harçlığını çıkarmak için bir yana da çelik fabrikalarında çalıştı.

Richard Serra, 1964 yılında Fulbright Bursu ile Floransa ve Paris‘te bir yıl okudu. 1964 yılında Roma’da iken ilk eşi olacak heykeltıraş Nancy Graves ile tanıştı. 1966 yılında New York‘a taşındı.

Richard Serra, 1965 yılında heykeltıraş Nancy Graves ile evlendi, 1970 yılında boşandı. 1981 yılında sanat tarihi öğretmeni Clara Weyergraf ile evlendi.

1966 yılında birincil heykellerini fiberglas ve kauçuk gibi geleneksel olmayan malzemelerden üretti ve Galleria La Salita’da birincil kişisel sergisini açtı. sonradan o yıl New York‘a taşındı. Richard Serra’nın heykelleri ve çizimleri, Avrupa‘da ve Amerika‘da uyumlu olarak sergilendi. 1968-1970 yılları arasında erimiş kurşunun sıçrayan ya da döşeme içine sokulan bir dizi Splash parçasını gerçekleştirdi. 1968’de New York’taki Leo Castelli Galerisi ile uzun süreli çalışmaya başladı.

Pasadena Sanat Müzesi, 1970 yılında Serra’nın eserlerini kişisel bir sergi düzenledi ve aynı sene John Simon Guggenheim Anma Vakfı bursunu aldı. O sene, Smithson’un Utah’daki Büyük Tuzlu Gölü’nde Spiral İskeleyi çalıştırmasına yardımcı oldu ; Fakat Serra, Amerika’nın manzarası ile kentsel alanlardan çok daha ilgisizdi ve 1970’de Bronx’ta bir çıkmaz sokağa bir parça yerleştirdi. 1975 yılında Heykel için Skowhegan Madalyasını aldı ve 1982‘de Mozarabiç mimarlık eğitimine İspanya‘ya gitti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Richard Dawkins

Richard Serra, 1978‘de Almanya‘nın Kunsthalle Tubingen kentinde bireysel sergilerle onurlandırıldı; 1984 yılında Paris‘te Musée National d’Art Moderne; 1985 yılında Almanya‘nın Krefeld şehrindeki Haus Lange Müzesi; 1986‘da New York Çağdaş Sanat Müzesi’nde sergilendi.

1993 yılında Amerikan Sanat ve Bilim Akademisine üye oldu. 1994 yılında Japonya Sanat Kurumu’nun Praemium Imperiale heykel ödülünü aldı. 2000 yılında 49. Venedik Bienali’nde çağdaş sanat dalında Altın Aslan’ı kazandı. 2010‘da İspanya‘nın Asturalı Prensi Ödülü aldı ve 2015’te Fransız Lejyonu Haysiyet ödülü aldı.

Richard Serra, Eylül 2016‘da Hillary Clinton‘ın başkanlık kampanyasına 28.000 dolar bağışladı.

Richard Serra’nın çalışmaları, genelde malzemenin doğası ve yerçekiminin vurgulandığı, kendi kendine ayakta duran, çelik plakalardan oluşturduğu minimalist heykellerdir.

Dış mekâna yerleştirdiği çalışmaları, malzemenin sürecini vurguyacak şekilde paslandırılmaya bırakılmıştır. Sekiz ile on yıllık periyodun sonunda malzemenin dışını kaplayan pas dokusu yapıtın hayat süresi hakkında veri vermeyi bırakır ve daimi bir renge dönüşür. Bu durum geçicilik ve devamlılık arasındaki tezat ilişkiyi ortaya koyarken, bilhassa belirli yerler için planlanmış devamlılık içeren anıtsal site-spesifik heykellerinin bazıları bu süreyi tamamiyle tamamlamadan kaldırılmıştır.

New York, Federal Plaza’ya 1981’de yerleştirmiş olduğu “Tilted Ark” isimli çalışması 3,5 metre yüksekliğinde paslandırılmış plakalardan oluşuyordu. 1985 yılında bilhassa binadaki çalışanlardan oluşan bir ahali topluluğu tarafından binanın girişini engellediği düşüncesi ile kaldırılması istenmiş ve kendisinin “bu işi uyandırmak, onu yok etmektir” sözüne karşın 1989’da sökülerek hurdaya gönderilmiştir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı