R

Rıdvan Ege

Rıdvan Ege Biyografisi

Akademisyen, genel cerrahi, ortopedi, çocuk cerrahisi, travmatoloji, el cerrahisi uzmanı.

Rıdvan Ege, 1925 yılında Denizli’de doğmuştur. İlkokul, ortaokul ve liseyi Denizli’de okudu. 1948 yılında İstanbul Tıp Fakültesinden mezun oldu. Erzincan ve Diyarbakır‘da “uçuş hekimi” olarak 3,5 sene devir yaptı.

Rıdvan Ege, Genel cerrah olmasının ardındaki, 1955 yılında ortopedi ve travmatoloji uzmanlığı için ABD‘ne gitti. Columbia Üniversitesi‘nde aldığı eğitimden sonradan 1959 yılında Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı olarak Türkiye‘ye döndü. 1961’de GATA‘da ilk olarak kurulan Ortopedi ve Travmatoloji kliniğinin başına getirildi.

1962 yılından 1963 yılına dek Harvard ve Columbia Ünaptı. 1968 yılında her tarafta Columbia ve Southern California Üniversitelerinde “el cerrahisi” eğitimi olmak üzere görevlendirildi.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı, Ankara ve Gazi Üniversiteleri Senato ve Üniversitelerarası komite üyeliği, Kazaları Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Gülhane Askeri Tıp Akademisi, Ankara, Antalya ve Gazi Üniversiteleri Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim dalı başkanlıkları, Birleşmiş Milletler, 1981 Sakatlar Yılı teknik yönetmenliği, Dünya Sağlık Durumu Örgütü danışmanlığı, Afiyet Bakanlığı danışmanlığı gibi görevlerde bulundu.

Rıdvan Ege, 111 kitap, 316 araştırma ve egzersiz yayınladı. türkçe dışında yayımlanan iki derginin sahibi ve editörü, iki derginin de editörlerinden olmasının yanı sıra, College of İnternational Surgel Cerrahisi Dernekleri Federasyonu), EFORT (Avrupa Ortopedi ve Travmatoloji Dernekleri Federasyonu) Yönetim Kurulu ve SICOT International Comitee ile Japon El Cerrahi Derneği Onursal üyesidir. MMOT (Akdeniz ve Ortadoğu Ortopedi ve Travmatoloji Birliği) kuruculuuğu ve 12 sene başkanlığı görevini yürüten Ege, 8 sene süreyle de Uluslararası Kazalar ve Trafik Tıbbı Birliği (AATM) Başkanlığı görevinde bulunmuştur.

Rıdvan Ege, 2001 yılında 8. Dünya El ve Üstteki Ekstremite Cerrahi Kongresi, 2005’te 23. Dünya Ortopedi ve Travmatoloji Kongresi Başkanlığı yaptı. Iş hayatı boyunca ABD, Mısır, Japonya, Nairobi gibi 26 ülkeye konuşmacı olarak misafir etme edildi. Yurt dışarıya 8 ülkeden birçok madalya, plaket, bilim kurulu onursal üyeliği ödüllendirmeleri bölge Dr. Ege, 1999 yılında Ankara‘da Ufuk Üniversitesi‘ni kurdu. Profesör Rıdvan Ege, kendisi, eşi ve kızı namına Ankara ve İzmir‘de Anaokulu, İlkokul ve Anadolu Liseleri yaptırdı ve Milli Eğitim Bakanlığı’na bağışladı. Başkanı olduğu Türkiye Trafik Kazaları Destek Vakfı’nın girişimiyle kurulan Dr. Rıdvan Ege Sağlık Araştırma ve Başvuru Formu Hastanesi, Ufuk Üniversitesi’ne bağlandı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Richard Gere

Türkiye Trafik Kazaları Yardım Vakfı ve Türkiye Sakatların Rehabilitasyonu Vakfı, Türkiye Ortopedi ve Travmatoloji Derneği, Türk El Cerrahisi Derneği, Türk Modern Cerrahi Araştırma ve Eğitim Derneği gibi Sivil Toplum Kuruluşlarının kurucusu ve başkanı olan Ege, Trafik Güvenliği Yılı Bilimsel Komite Başkanı olarak birçok ilde çeşitli etkinliklerde bulundu. Milli Türk Ortopedi ve Travmatoloji Kongresi; Dr. Rıdvan Ege Teşvik Ödülü adıyla başarılı ortopedistlere ödül vermektedir.

Rıdvan Ege, kurulmasına öncülük ettiği Ufuk Üniversitesinin mütevelli heyet başkanı idi. Türkiye Trafik Kazaları Takviye Vakfı Onursal Bı, Türkiye Çağdaş Cerrahi Eğitim ve Araştırma Derneği Onursal Başkanı, Türk Ortopedi ve Travmatoloji Derneği Onursal Başkanı, Türk El ve Üst Ekstremite Cerrahisi Derneği Onursal Başkanı görevleri yaptı.

Ölümüne dek 47.470 sayfa tutan 16’sı İngilizce, 111 kitap ve 316 araştırma ve egzersiz yayınlamıştır. Yabancı dilde yayınlanan iki tıbbi derginin sahibi ve editörü, iki derginin co-editörlüğünü yapmıştır.

Rıdvan Ege, çocuk hastalıkları profesörü Prof. Dr. Binnaz EGE ile evli idi ve İngiliz Dili ve Edebiyatı doçenti Dr. Ufuk Ege Uygur adında bir kızı vardır. Eşi Çocuk Sağlığı Profesörü Doktor Binnaz Ege 31.12.2013 günü vefat etmiştir.

Rıdvan Ege, 8 Haziran 2017 tarihinde Ankara’da 92 yaşında ölmüştür.

Bir Takım ödülleri :
1996 – Türkiye’nin En Başarılı Vakıf Başkanı Ödülü
1996 – Tübitak Hizmet Ödülü
1996 – Dünya Tıbbına Hizmet, Gerin Madalyası
1998 – Olimpiyat Komitesi Kariyer Dalı, “Fair Play” Bilim Dalı büyük ödülü
2001 – Selçuk Üniversitesi, Fahri Bilim Doktorası Ünvanı
2002 – Türkiye’nin En Başarılı Vakıf Başkanı Ödülü
2006 – Japon El Cerrahi Derneği (JSSH), Onursal Üye Ödülü

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı