R

Rihanna

Rihanna Biyografisi

Pop Şarkıcısı, Söz yazarı, Model, Oyuncu, Moda tasarımcısı
Robyn Rihanna Kötü 20 Şubat 1988’de minik bir ada ülkesi olan Barbados’un Saint Michael bölgesinde doğmuş Amerikalı şarkıcıdır. Barbadoslu beyaz bir babanın Ronald Fenty ve Guyanalı siyah bir annenin Monice Fenty’in en büyük kızları olarak dünyaya geldi. Rorrey ve Rajad adında iki erkek kardeşi vardır. İlkokulu kendi ülkesinde, Charles F. Broome Memorial Okulu’nda tamamladı. Çocukluğu Barbados da yer alan Caribbean Adasında sade bir ada kızı olarak geçti. Burada babasının kokain bağımlılığı ve ailesinin boşanması ile büyük sıkıntılar çekti. Ailesi boşandığında 14 yaşında idi. 16 yaşının sonuna dürüst adadaki İngiliz Combermere Dil okuluna gitti. 16 yaşında 2004 yılında Miss Combermere güzellik yarışmasında birinci oldu ve “Combermere Okulu’nun Renkleri” gösteride sahne alarak Mariah Carey‘nin “Hero” adlı şarkısını seslendirdi.

Barbados’ta eşiyle birlikte tatil yapan Amerikalı müzik yapımcısı Evan , bir arkadaşı yoluyla tanışan Rihanna,müzik kariyeri konusunda birincil büyük adımını atmış oldu. Başarılı yapımcı Evan Rogers ve ortağı Carl Sturken, Rihanna’nın ilk kayıtlarına takviye olma kararı verdi. Amerika’da gerçekleşen misal kayıtlar, çok sayıda tescil şirketine gönderildi. Laf konusu kayıtlardan biri de Jay-Z’ye ulaştırılmıştı. Jay-Z, Rihanna’yı, sözleşmesine imza atacağı ilk şirket olan Def Jam Records’la bir araya getirdi. 2005 yılında Amerika’da New York’a taşındı. Rihanna albümünde çoğu parçayı kendi yazdı ve kabiliyetli bir laf-müzik yazarı olduğunuda kanıtladı.

Rihanna’nın hayatı Külkedisi masalına çok benziyor. Rihanna; “Eğer Evan ve Carl ile tanışmasaydım benim için bütün bunlar düş olacaktı. Bana verdikleri fırsat ve destekten dolayı onlara çok teşekkür ederim” diyor.

Los Angeles’da magazin dergilerine poz verdi. İlk rolünü “Gençlik Ateşi : Her Zaman yada Hiç (Bring It On Yet Again)” filminde sergiledi. Rihanna ilk albümü «Music of the Sun» 30 Ağustos 2005 tarihinde çıkardı ve Amerika ilk önce almak üzere tüm dünyada ses getirdi. Rhianna, albümden çıkarttığı single “Pon De Replay” Amerika ve İngiltere listelerinde 2 numaraya dek çıktı. Bütün dünyada 2 milyon satan albüm, Amerika’da 500,000 satarak Rhianna’ya platin plak kazandırdı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Rıfat Serdaroğlu

2. albümü “A Girl Like Me”yi 2006 senesinin Nisan ayında çıkartan Rihanna, bu albümle Amerika listelerinde 5 numara olurken, İngiltere listelerinde 6 numaraya yükseldi. Albümden meydana çıkan single “S.O.S.”, Rihanna’nın Amerikan listelerindeki birincil 1 numarası oldu ve albümden 2. single olarak “Unfaithful” parçası yayınlandı. “Unfaithful”, Amerika listelerinde 6 numaraya ulaşırken, albümden hem “We Ride” single olarak piyasaya sürüldü.

3.stüdyo albümü “Good Girl Gone Bad” 5 haziran günü piyasaya sürüldü.Albüm çıktığı birincil gün Amerika başta almak üzere Tüm Dünya listelerine 1 göstermelik antre yaptı. «Umbrella» şarkısıyla kariyerininse tamamı top 10 listelere yükseldi. Ortalığı başaşağı eden single’ı Umbrella ile listelere 1 numaradan giriş yapmakla kalmayıp daha önce Whitney Houston‘ın “I will Always Love You”şarkısıyla listelerde en uzun süre 1 numarada kalan bayan şarkıcı rekorunu egale etti.

12 Eylül 2007′de Rihanna Canada ve Amerika turnesine çıktı oradan Avrupaya geçti. Albüm tanıtımını yaptığı bu albümün adına “Good Girl Gone Bad”denildi. 17 Haziran 2008′de 6 Aralık 2007′de Manchester Arenasında sergilediği konser DVD olarak piyasaya sürüldü. Dördüncü albümü Rated R 23 Kasım 2009 da çıktı. Albümün en üste çıkan şarkısı “Russian Roulette” 20 Ekim 2009′da çıktı. İlk performansını X Factor’da 29 Kasım 2009′da sergiledi. İkinçi şarkısı “Hard” 2 Kasım 2009 da çıktı

Sanatçının 7 stüdyo albümü bulunuyor.

En zengin 20 yaş altı ünlüler arasında dördüncü sırada yer alıyor.

Rihanna, 2010 Nisanda 5 kıtayı kapsayan “Dünyadaki Son Kız” isimli en büyük turnesine çıktı.

19 Kasım 2012 tarihinde Unapologetic adlı albümü çıktı.

Rihanna, 2006 senesinde ölümcül hastalıklarla uğraşan çocuklar için “Believe Foundation” adını verdiği vakfı kurdu.

Barbados’lu olduğu için Eylül 2007 yılında “Barbados Turizmi”nin resmi yüzü oldu. Barbados’ta, Rihanna’nın doğum gününden bir gün sonrası “Rihanna Günü” olarak kutlanmaktadır[ve o gün Barbados’un resmi tatil günüdür.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Raşit Çelikezer

2007 yılında Hollywoodun başarılı aktörlerinden Josh Hartnett ile birlikte oldu. daha sonra birlikte olduğu Chris Brown’ dan gördüğü şiddetten daha sonra 2009 yılında ayrıldı. Peşinde Los Angeles Dodgers Hokeycisi Matt Kemp ile birlikte oldu.

2008 yılında Birleşmiş Milletler Çocuk Fonunda Gucci ile 4 takvim bir anlaşma yaptı ve kampanyanın reklam yüzü oldu.

Aralık 2008 yılında Gucci reklamında oynadı. 8 Nisan 2009 tarihinde Jay-Z’nin firmasından bir parfüm çıkartacağını açıkladı ve “Reb’l Fleur” adını verdiği parfümünü 2011’de piyasaya sürdü.

Rihanna, 2012 yılında oyunu ile aynı adı içeren Battleship adlı filmde de rol aldı.

Albümleri :
2005 – Music of the Sun
2006 – A Girl Like Me
2007 – Good Girl Gone Bad
2009 – Rated R 23
2010 – Loud
2011 – Talk That Talk
2012 – Unapologetic

Filmleri :
2006 – Bring It On: All or Nothing
2008 – Good Girl Gone Bad Live
2012 – Battleship
2012 – Katy Perry: Part of Me
2005 – Las Vegas
2006 – My Super Sweet 16
2006 – Punk’d
2009 – 2012 – Saturday Night Live
2011 – Extreme Makeover: Home Edition
2011 – The X Factor

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı