R

Rıza Kayaalp

Rıza Kayaalp Biyografisi

Ulusal Grekoromen Güreşçi

Rıza Kayaalp, 10 Ekim 1989 tarihinde Yozgat’ın Kavurgalı köyünde doğmuştur. 1,85 m boyunda 110 kg’dir. İlkokul çağında öğretmenlerin ‘Rıza’yı pehlivan yapın, güreşe yazdırın’ tavsiyesini dinleyerek, İlkokul eğitiminin arkasında Yozgat Güreş Eğitim Merkezi’nde güreşe başladı. Babası Kelami Kayaalp, annesinin adı Sevgi Kayaalp’dır. Babası ve dedesi de güreş yapmış. 6 kardeşin en küçüğü olan Rıza’nın birde kız olan ikizi varmış.

Rıza Kayaalp, lisenin arkasından eğitimine Aksaray Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’ndan (BESYO) 2014 yılında mezun oldu. aynı zamanda Ankara ASKİ Spor kulübünün sporcusudur.

2007 senesinde Çin’in baş şehri Pekin‘de yapılan Dünya Gençler Grekoromen Güreş Şampiyonası’nda üçüncü olarak gümüş madalya kazandı.

2009 senesi Rıza Kayaalp için bol madalyalı bir yıl oldu; 2009 senesinde İtalya‘nın Pescara şehrinde yapılan Akdeniz Oyunları’nda grekoromen stil 120 kg.da Akdeniz Şampiyonu oldu.

Yine benzer yıl 2009 da Tiflis‘te yapılan Gençler Avrupa Grekoromen Güreş Şampiyonası’nda birinci oldu.

2009 senesinde Ankara’da düzenlenen Dünya Gençler Güreş Şampiyonası’nda, grekoromen tarz 120 kg.da Dünya Gençler Şampiyonu oldu.

2009 senesinde Danimarka’nın Herning adlı şehirinde düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonası’nda bronz madalyayla Türkiye’ye döndü.

28. Uluslararası Vehbi Emre Grekoromen Güreş Turnuvası’nda 110 kg’da altın madalya kazandı.

2010 yılında Moskova’da düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonası’nda 120 kiloda bronz madalyanın sahibi oldu.

2011 yılında istanbul’da düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonası’nda grekoremen stil 120 kiloda altın madalyanın sahibi oldu.

2012 yılında Sırbistan‘ın başkenti Belgrad‘ta düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası’nda grekoremen stil 120 kiloda altın madalya kazandı.

2012 yılında İngiltere‘nin başkenti Londra‘da düzenlenen Yaz Olimpiyat Oyunları’nda grekoromen stil 120 kiloda bronz madalya kazandı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ricky Martin

Rıza Kayaalp, Dünya Gençler Şampiyonası, Avrupa Şampiyonası, Dünya Şampiyonası, Akdeniz Oyunları gibi güreşin en büyük turnuvalarında toplam 7 altın, 2 gümüş, 3 de bronz madalyayla gurur kaynağımız olmuştur.

Rıza Kayaalp ”Benim güreş hayatım yeni başladı. Ben daha 23 yaşındayım ve yolun başındayım” diyen milli güreşçi, şimdiye kadar birçok madalya kazanmış olmasına rağmen, güreşe yeni başlamış gibi baktığını ifade etti.

Oğlunun karşılaşmalarını tribünlerden izleyen Rıza Kayaalp’ın annesi Sevgi Kayaalp’e oğlunun, hangi yemekleri en çok sevdiğinin sorulması üzerine de, ”Arabaşı çorbasını, hoşafı ve bazlamayı fazla sever” yanıtını verdi.

2013 yılı Avrupa Güreş Şampiyonası’nda grekoromen tarz 120 kiloda Rıza Kayaalp altın madalya kazandı. 2013 yılı Akdeniz Oyunlarında grekoromen stil 120 kiloda altın madalyanın sahibi oldu.

Azerbaycan‘ın Başkenti Bakü‘de düzenlenen Bakü 2015 1. Avrupa Oyunları’nda; 14 Haziran 2015 tarihinde yapılan Azeri Sabahi Shariati ile Türk güreşçi Rıza Kayaalp arasındaki maçı Rıza Kayaalp kazanarak altın madalyayı almıştır.

Rıza Kayaalp, 12 Mart 2016 tarihinde Letonya‘nın Riga şehrinde yapılan Avrupa Büyükler Güreş Şampiyonası’nda grekoromen Tarz 130 Kg da rakibi Ukraynalı Oleksandr Chernetskyy’İ tuş ederek altın madalya kazandı. Rıza Kayaalp büyükler kariyerindeki 6., defalarca 5. kere Avrupa şampiyonluğunu elde etti.

5-21 Ağustos 2016 tarihleri aralarında Brezilya‘nın en büyük ikinci kenti olan Rio de Janeiro‘da düzenlenen olimpiyat oyunlarına katıldı.

15 Ağustos 2016 tarihinde yapılan güya finaldeki karşılaşmada Alman rakibi Eduard Popp’u 8-0 mağlup ederek finale yükseldi. 15 Ağustos 2016 gecesi Mijain Lopez ile yaptığı son karşılaşmasında yenilerek 2. oldu ve gümüş madalya aldı.

2017 yılının Ağustos ayında Fransa‘nın başkenti Paris‘te düzenlenen Dünya şampiyonasında grekoromen tarz 130 kiloda Estonyalı rakibi Heiki Naibi’yi yenerek üçüncü kere Dünya Şampiyonu oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Rosamund Pike
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı